Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Byla vydána nová verze R14.1.4 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání. Podrobný přehled v Changelogu.
Bylo vydáno OpenBSD 7.7. Opět bez písničky.
V Tiraně proběhl letošní Linux App Summit (LAS) (Mastodon). Zatím nesestříhané videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.
Já nemyslím, že je zapotřebí kompetentní publikum. Jde o to, jestli činnost, kterou vykoná třeba zubařka nebo programátor je pro někoho užitečná. A to jakkoliv. U Vás se přiznám, že čtu Váš magazín na webu a něco mi to dá. Zde, na Ábíčku mě kdysi někdo zkritizoval, jak správně psát a od té doby se o to snažím. Byla to konstruktivní kritika. Něvěděla jsem, jak psát správně v blogu na Netu. Někdo mne poučil a i tomu člověku jsem vděčná. A nejsem kompetentní. Myslím, že opět pro mne někdo něco udělal a ten člověk si zaslouží můj vděk či jen mou myšlenku na něj.
Dobra, uznavam, ze jsem trochu posunul myslenku vaseho blogpostu, ale myslim, ze se tyka tehoz tematu: totiz, jak je takova "uzitecnost" v praxi videt. Na jedne strane nekdo, kdo pro vas vykona velmi uzitecnou vec a vy mu za to venujete vzpominku a podekujete "v duchu". Na strane druhe nekdo, kdo si dela jeste dobrou reklamu a ackoliv neni pro vas az tolik uzitecny, stejne mu (ve vire, "presvedcena", ze uzitecny je) venujete penize, pozornost, lasku. Tim bych chtel hlavne poznamenat, ze nejsem presvedcen o fungovani modelu, ze "dobre veci se prosadi samy", ani ne tak polemizovat s vasim zapisem.Já nemyslím, že je zapotřebí kompetentní publikum. Jde o to, jestli činnost, kterou vykoná třeba zubařka nebo programátor je pro někoho užitečná. A to jakkoliv.
U Vás se přiznám, že čtu Váš magazín na webu a něco mi to dá.Dekuji. Cimz jste se kvalifikovala jako naprosto kompetentni :))))))
Zde, na Ábíčku mě kdysi někdo zkritizoval, jak správně psát a od té doby se o to snažím. Byla to konstruktivní kritika. Něvěděla jsem, jak psát správně v blogu na Netu. Někdo mne poučil a i tomu člověku jsem vděčná. A nejsem kompetentní.Ja myslim, ze prave tohle je vase kompetence: poznate, co je pro vas dobre. Nekompetentni clovek nebude za konstruktivni kritiku vdecny, ten se bude citit urazen, ponizen a zesmesnen.
Myslím, že opět pro mne někdo něco udělal a ten člověk si zaslouží můj vděk či jen mou myšlenku na něj.No, a nekteri lidi jsou jeste takovi idealisti, ze si mysli, ze kdybychom byli vsichni ochotni za skutecne uzitecne veci platit, tak by se vedlo dobre i tem, kteri takove uzitecne veci pro nas delaji. Zatim je vetsina lidi (protoze jsou bohuzel nekompetentni) ochotna platit pouze za neco, co "je vychvaleno", tedy co si drze o platbu rekne, bez ohledu na skutecny prinos. Tim nemyslim jen "platbu" v penezich, ale taky.
Já jsem za Mandrivu zaplatila, i když jsem si jí mohla stáhnout a vypálit. Zaplatila jsem jednak proto, že si vážím práce těch lidí, kteří na ní pracovali a pak také proto, že jsem chtěla české manuály. Ty se však dají koupit i samotné.
Blogpost jsem psala pod vlivem filmu, kdy Clement Mathieu, vychovatel a hudebník v jedné osobě dá šanci a naději dětem z pasťáku. Něco je naučí, má je rád a na základě toho z nich mohou vyrůst lidé, kteří v životě něco zmůžou. Končí to však těmito slovy :"Clement Mathieu až do konce života dával hodiny hudby. Aniž čekal na uznání. Vše, co vykonal si nechával pro sebe. Pro sebe? Nejen pro sebe..."
Tak mně to motivovalo k zamyšlení, o kterém píšu.
Tiež som si to kedysi myslel. Ale kto ma pochváli ak nie ja sám? A kto mi zvýši plat keď o to nepožiadam? A ktorá baba si so mnou vyjde ak jej to nenavrhnem sám?
Život ma naučil, že ak niečo chcem (uznanie), musím si o to povedať(ďať o sebe vedieť).
Ano je to idealizmus, ale bez něj by se nám moc dobře nežilo. Souhlasím, někdy až po letech si člověk uvědomí, že pro něj třeba kdysi učitel udělal něco dobrého.
Nemám v úmyslu nic hodnotit, dotazuji se na názory a nápady ostatních.
Asi vás upřesním: dobro může občas udělat i ten největší lotr. Jednou, dvakrát. Více je těch, co jsou i tak dobří a s chybami. A těch dobráků, co na sebe doplácí, je míň. I ten popis v blogpostu snad není tak jednoduchý, ten, kdo nabízí své služby a zdánlivě za to nic nedostane, tak se nějaké odezvy a satisfakce nakonec dočká, má to pro něj smysl, jinak by to přece nedělal. Jsem rád, že nemusím nikoho soudit, kdo jaký je.
Ano, dobrý může být opravdu každý člověk. A mohu souhlasit i s tím, že i starý vejtaha může být dělat velké věci. I když s tím, že by člověk, který všude mluví o tom, jaký je skvělý, co vše dělá pro druhé a jak rád pomáhá se já často nesetkávám. Pokud jsem měla co do činění se starým vejtahou, většinou to bylo tak, že jen mluvil a skutek utek. Ale neříkám, že nemůže udělat nic dobrého. Klidně může. V místě, kde píšu, že považuji za cennější jiný přístup, vyjadřuji pouze své mínění. Nevydávám ho za obecně platné a vím, že se mohu mýlit.
A také nevnucuji,jakým by měl ten pomáhající být. Také jsem se setkala s lidmi od nichž by nikdo nic dobrého nečekal, a přesto dělali pro ostatní co mohli. Někteří lidé si neumějí představit, že by jim mohl nezištně pomoci třeba člověk, který má zelené vlasy a tetování. Ti jsou pak velmi překvapeni a většinou si svůj postoj opraví. Předsudky moc dobré nejsou, ale dají se pomocí zkušenosti odstranit.
Při této zvědavosti připomenu, jak u nás skončilo kádrování po "sametové revoluci" - mnoha lidem se zdál jejich soused dobrým člověkem a další tvrdili, že to tak nemusí být. Čili ono je to i o relativnosti a mezích soudu a poznání. Už pan Čapek o tom psával.
Člověk musí něčemu věřit a podle toho jednat.
...to co máte ráda je sice vaše mínění, ale zřejmě to nebude obecně platná pravda
Jako byste někde psal, že nehodnotíte a jste taktní? Ani omylem. Stejně tak soudím, že vaše slova dohromady moc logicky nezní.
Pokud formulujete svou odpověď zřejmě to nebude obecně platná pravda. Ani nijak zvlášt ušlechtilý postoj., tak mne napadá, že nejste tak na výši, jak se snažíte jevit (to je zase faux pas z mé strany). Tj. ani to mé ani to Vaše se ke zralému věku moc nehodí.
Říkáte víc, než vidím v blogpostu výše. Chcete soudit? Suďte. Obrázek si už uděláme všichni.
11 let přípravy? Říká se někde, že Isah něco neví? Při Vaší Životní mnohaleté praxi? Vy to vidíte, co Isah neví?
...jednoduše většinou
Jste si jist, že lze tak jednoduše většinou házet do jednoho pytle? S Vaší praxí?
Nějak moc zjednodušujete, nebude tohleto ta obecně platná pravda a ten nijak zvlášt ušlechtilý postoj?
Ok. Na ten průměrný čas se zkusím poptat. To už je ale i o drzosti a slušnosti k ostatním, zda si troufnu při náročnosti k sobě radit ostatním hned po škole/školení/tréninku. Je v tom i véce neznámých proměnných.
Měla by vědět? To se přece nevylučuje, sondování cizího názoru a vlastní vztah k dané otázce.
Vzhledem k její náročnosti (psychoterapie apod.) mi přijde tak důležité nic neuspěchat. Píši jako laik ovšem, převážně "z venku".
Vy toho o Psychoanalýze asi moc nevíte, co? Příprava na povolání psychoanalytika může trvat libovolně dlouho. I 20 let. Je to nejpropracovanější medoda a od kandidátů vyžaduje veliké úsilí. Z ní vycházejí ostatní směry psychoterapie. Ve výcviku v psychoanalýze nejdřív musí kandidát projít osobní analýzou (libovolně dlouhou), pak je teoretická fáze (minimálně 3 roky) a pak cvičná analýza (opět několik let). Poté dostane kandidát 3 případy,analýzy, které vede pod supervizí.
Ceny psychoanalytických sessí se pohybují ve vysokých částkách /600-1200Kč za sessi,podle toho u koho/. Kandidát také musí být z něčeho živ, takže má i více zaměstnání,čímž se logicky výcvik prodlouží.
I hotový psychoanalytik podstupuje supervizi a cítí-li nějaké trable ve svých analytických případech, je běžné že souběžně s tím, jak analyzuje chodí na osobní analýzu ke kolegovi.
Fíííha, dík za info, já tušil, že to tak lehký nebude.
Při té zmínce o zjednodušování jsem psal reakci na Váš předchozí příspěvek, měl jsem pocit, že to berete moc hopem. Omlouvám se, že nediskutuji, mám pocit, že tolik utraceného času se mi na ni nechce vynaložit, je to dost velké téma. Snad časem.
Pane Jílek, pravděpodobně neumíte číst. A to mně zrovna u vás nepřekvapuje. Já ve svém zápisu nehodnotím. Zamýšlím se, ptám se a v jednom místě vyjadřuji svůj postoj, který ovšem nikomu nevnucuji. Zrovna vy hodnotíte vše a vnucujete nějaké své pravdy, řešení a vydáváte je za obecně platná.
A jako vždy mi i zde něco podsouváte. Je-li zde někdo agresivní ve svých přízpěvcích jste to vy.
Co máte stále s tím Skálou a Růžičkou ? To je nějaká vaše haluzka. Proč to pořád taháte někam, kam to nepatří. To jsou vaši bozi moji ne. Nikdy jsem neabsolvovala neplacený výcvik. Jen si své výcvikové terapeuty vybírám, abych již nenaletěla šarlatánům typu p. Růžičky.
Můžete mít rád koho chcete, mně jste vy lhostejný, stejně tak jako vaše názory. Vás považuji za jednoho z těch co moc a zbytečně mluví, protože mají nějakou utkvělou představu, ža svět o nich musí vědět za každou cenu. Smůla, pane Jílek, mně jste nezaujal a dávám vás do blokovaných uživatelů. Přeji příjemný zbytek života.
Proč ta kurzíva?
Zažitá (snad) praxe je, že se tak píše názor, na který reaguji - a pod něj napíši svou odpověď.
Hmm, někteří lidé nemají pocit, že jim svět něco dluží a nemají potřebu pomoc vnucovat a recipročně vynucovat. Jinak vaše asertivně agresivní výpady jdou mimo terč.
Nebo se někdo chová tak, jak si myslí, že je správné, nezávisle na okolí, je tak nad věcí, že si může dovolit takové chování. Něco jako buddhisti, když se blíží k nirváně.
Jenže takoví asi nemohou být všichni, v tom, jak jsou lidé různí, jak různě přistupují k sobě, se i navzájem doplňují. Čet jsem dřív něco o teorii her a genetických algoritmech, byla tam zmínka o tom, že se vyplácí hrát dlouhodobě fér - ať si pod tou formulací každý představí, co chce.
Ono mi to přijde putýnka, jestli se ten člověk pochválí a nebo ne. Ale na druhou stranu si nějak nemůžu vzpomenout na nikoho, kdo by zvládl se chválit a ještě něco dělat. Asi zákon zachování energie. Tedy ti mlčící jsou asi věrohodnější. A splehlivější. Halasní, když pomoc by byla mimo světla ramp, tak se dost možná vzdálí.
Pak je další. Lidé co chtějí činit dobro, jsou přesvědčení že vědí co je dobro a jsou rozhodnutí ho nacpat okolí, klidně i násilím. A když se jim to nepovede, tak se cítí ukřivdění.
Ano, syndrom spasitele. To je pak smutná pomoc.
Tiskni
Sdílej: