Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Něco jde vzdát, něco ne, na něčem záleží víc a na něčem míň. Jak stárnu, zjišťuju, že je fakt základ "mlčeti zlato", protože toho tolik nevím a tedy nemohu ani za ostatní rozhodovat. Jen se pokoušet o vyvozování závěrů na základě svého nejlepšího přesvědčení. Hledat ty, co jsou naladěni na podobnou myšlenkovou vlnu.
Naprosto souhlasím. Já se řídím následujícím: chytrému napověz, hloupého trkni. Kdo chce radu a pomoc, řekne si a rady si bere k srdci. Já si o rady říkám a snažím se jimi v rámci možností a situace řídit. Protože rady ve stylu step-by-step zabírají čas, stačí, když mě někdo nasměruje, kudy vede cesta. Když už jsem v bazénku, holt plavu sám, stačí vědět kudy. Kupříkladu kuřáci, kteří chtějí přestat. Všechno jde když se chce. Není důležité, jakým způsobem kuřák přestane kouřit, důležité je chtít. Pak je víceméně jedno, kdo mu co poradí.
Hlupákovi můžeš poradit. když nechce, spálí se, narazí si držku. Jeden můj kamarád chtěl začít podnikat. Radili jsme mu, několikrát, nedělej si účet u spořky, zůstaň ještě dva tři měsíce na pracáku, nežeň se, zbav se té škodovky. Nenechal si poradit. Vyšla mu zatím jen manželka. Od teď mu radím jen jednou. Pak už s ním neztrácím čas, i když je to jinak chytrý a schopný kluk a kamarád, kterého si jinak velmi vážím.
Jako odborník většinou navrhnu několik variant a doporučím nejlepší a varuji před nejhorší pro konkrétní situaci. Je jen na dotyčném, co si vybere. Když mi nevěří (samozřejmě se mohu občas mýlit) a zvolí tu nejhroší, chuj s ním. Spousta lidí tak ode mě slyší "já jsem ti to říkal".
Programátoři a politici mají společný problém. Určují, jak má uživatel/občan fungovat. Proto by si oba měli nechat poradit od svého uživatele/občana. Chytrému napověz... Nemluvě o tom, kdo politiky a programátory platí. Politiky neplatí stát a programátory neplatí jejich firmy. To my, občané a uživatelé si platíme programátory a politiky. Když neskáčou, jak pískáme, je třeba s nimi zamést, tak jak zřejmě dopadnou socani. Trk, trk trk.
A ještě na jednu věc jsem ve svém krátkém životě přišel. Když jsou dva partneři pět let spolu a skřípe jim to, mají se rozejít. Když si myslíte, že byste se měli s jiným partnerem lépe, vykašlete se na současného partnera a najděte si jiného. Spousta lidí to neche slyšet, ale po deseti letech se rozejdete stejně a akorát vás bude mrzet deset let trápení a opruzu ze strany partnera. Jak se v textu říká. Člověka nezměníš. Musí se změnit sám, můžeš mu jen ukázat cestu. Dávat politikovi/feťákovi/alkoholikovi/násilníkovi šanci má smysl jednou, možná dvakrát, když jsme osobně zainteresovaní, pak už je to jen ztráta času a energie.
že solidarita je "že okrademe ty schopné a dáme to líným"."Okrademe ty schopne" - je priznacne, ze "okradani" a "niceni" jsou z tohoto pohledu jen "ti schopni", nebot ten "neschopnym" neni co ukrast? Okradani ovsem mohou byt i ti "ne vseho schopni", a cim libiveji se to zabali (treba do hesel: "rovna startovni cara", "rovna dan" nebo "kazdy si za vsechno muze sam"), tim jakoby "filosoficky" cistejsi. "Schopny" se pak stava synonymem pro ty, kteri maji stesti, "liny" pak pro ty, kteri ho nemaji. Jisteze take existuji "schopni", kteri poctive makaji, a "lini", kteri nejradsi nic nedelaji. Pokud ale mate pocit, ze presne podle tohoto kriteria je pak rozlozeno bohatstvi ci potreby zdrave spolecnosti, myslim, ze vam neco unika. Bohuzel se totiz pod hesly o "okradani schopnych" pak casto spis bojuje za "volnou ruku vsehoschopnym" nez za fungujici strukturu spolecnosti. Ta totiz nikdy nemuze fungovat na tzv. principu "spravedlnosti" - tim se odlisuje lidska spolecnost napr. od zvirat. Tohle je poznamka nezavisla na politickych sympatiich k nejake konkretni politicke strane (zvlaste CSSD).
Nejlépe bylo by vzdálit seNelíbí se mi jak myslíte, co píšete ani jak píšete. Prostě vás nemám rád.
a nikdy se nenavrátit,
svým bližním a nejbližším ztratit se
a sám sobě se ztratit.
Tiskni
Sdílej: