Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
V lednu bylo oznámeno, že desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. O víkendu byla vydána první preview verze.
Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.
Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.
Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Něco jde vzdát, něco ne, na něčem záleží víc a na něčem míň. Jak stárnu, zjišťuju, že je fakt základ "mlčeti zlato", protože toho tolik nevím a tedy nemohu ani za ostatní rozhodovat. Jen se pokoušet o vyvozování závěrů na základě svého nejlepšího přesvědčení. Hledat ty, co jsou naladěni na podobnou myšlenkovou vlnu.
Naprosto souhlasím. Já se řídím následujícím: chytrému napověz, hloupého trkni. Kdo chce radu a pomoc, řekne si a rady si bere k srdci. Já si o rady říkám a snažím se jimi v rámci možností a situace řídit. Protože rady ve stylu step-by-step zabírají čas, stačí, když mě někdo nasměruje, kudy vede cesta. Když už jsem v bazénku, holt plavu sám, stačí vědět kudy. Kupříkladu kuřáci, kteří chtějí přestat. Všechno jde když se chce. Není důležité, jakým způsobem kuřák přestane kouřit, důležité je chtít. Pak je víceméně jedno, kdo mu co poradí.
Hlupákovi můžeš poradit. když nechce, spálí se, narazí si držku. Jeden můj kamarád chtěl začít podnikat. Radili jsme mu, několikrát, nedělej si účet u spořky, zůstaň ještě dva tři měsíce na pracáku, nežeň se, zbav se té škodovky. Nenechal si poradit. Vyšla mu zatím jen manželka. Od teď mu radím jen jednou. Pak už s ním neztrácím čas, i když je to jinak chytrý a schopný kluk a kamarád, kterého si jinak velmi vážím.
Jako odborník většinou navrhnu několik variant a doporučím nejlepší a varuji před nejhorší pro konkrétní situaci. Je jen na dotyčném, co si vybere. Když mi nevěří (samozřejmě se mohu občas mýlit) a zvolí tu nejhroší, chuj s ním. Spousta lidí tak ode mě slyší "já jsem ti to říkal".
Programátoři a politici mají společný problém. Určují, jak má uživatel/občan fungovat. Proto by si oba měli nechat poradit od svého uživatele/občana. Chytrému napověz... Nemluvě o tom, kdo politiky a programátory platí. Politiky neplatí stát a programátory neplatí jejich firmy. To my, občané a uživatelé si platíme programátory a politiky. Když neskáčou, jak pískáme, je třeba s nimi zamést, tak jak zřejmě dopadnou socani. Trk, trk trk.
A ještě na jednu věc jsem ve svém krátkém životě přišel. Když jsou dva partneři pět let spolu a skřípe jim to, mají se rozejít. Když si myslíte, že byste se měli s jiným partnerem lépe, vykašlete se na současného partnera a najděte si jiného. Spousta lidí to neche slyšet, ale po deseti letech se rozejdete stejně a akorát vás bude mrzet deset let trápení a opruzu ze strany partnera. Jak se v textu říká. Člověka nezměníš. Musí se změnit sám, můžeš mu jen ukázat cestu. Dávat politikovi/feťákovi/alkoholikovi/násilníkovi šanci má smysl jednou, možná dvakrát, když jsme osobně zainteresovaní, pak už je to jen ztráta času a energie.
že solidarita je "že okrademe ty schopné a dáme to líným"."Okrademe ty schopne" - je priznacne, ze "okradani" a "niceni" jsou z tohoto pohledu jen "ti schopni", nebot ten "neschopnym" neni co ukrast? Okradani ovsem mohou byt i ti "ne vseho schopni", a cim libiveji se to zabali (treba do hesel: "rovna startovni cara", "rovna dan" nebo "kazdy si za vsechno muze sam"), tim jakoby "filosoficky" cistejsi. "Schopny" se pak stava synonymem pro ty, kteri maji stesti, "liny" pak pro ty, kteri ho nemaji. Jisteze take existuji "schopni", kteri poctive makaji, a "lini", kteri nejradsi nic nedelaji. Pokud ale mate pocit, ze presne podle tohoto kriteria je pak rozlozeno bohatstvi ci potreby zdrave spolecnosti, myslim, ze vam neco unika. Bohuzel se totiz pod hesly o "okradani schopnych" pak casto spis bojuje za "volnou ruku vsehoschopnym" nez za fungujici strukturu spolecnosti. Ta totiz nikdy nemuze fungovat na tzv. principu "spravedlnosti" - tim se odlisuje lidska spolecnost napr. od zvirat. Tohle je poznamka nezavisla na politickych sympatiich k nejake konkretni politicke strane (zvlaste CSSD).
Nejlépe bylo by vzdálit seNelíbí se mi jak myslíte, co píšete ani jak píšete. Prostě vás nemám rád.
a nikdy se nenavrátit,
svým bližním a nejbližším ztratit se
a sám sobě se ztratit.
Tiskni
Sdílej: