Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
openBSD ma dobru podporu Intel chipsetov a grafik... s intelom sa da aj na desktop ale ak mas novsi radeon alebo nvidiu tak skoda no.
OpenBSD? Není to náhodou ten nejslaběji zabezpečený systém mezi UNIX-like systémy, který se dodnes nezmohl ani na RBAC, ani na jiné pokročilejší bezpečnostní mechanismy jako zóny nebo resource limits?
Není to náhodou ten předpotopní „ex-uniprocessor-only“ systém s giant-locked kernelem, který vůbec nemá smysl nasazovat, má-li člověk cokoliv novějšího než pět let starý dual core?
Není to náhodou ten systém, co se chlubí, že měl zatím jen N bezpečnostních děr, a to především díky tomu, že ho nikdo nepoužívá jinak než na jednoprocesorových routerech a že pro něj není jiný software než několik podivně osekaných „auditovaných“ balíčků? Při použití jiného software než „auditovaných“ osekanin samozřejmě všechny bezpečnostní „záruky“ spadnou jako domeček z karet.
Zkrátka a dobře, připadá mi překvapivé, že si tohle někdo dobrovolně nainstaluje.
co nastavim, to fungujeVyvráceno.
Já jsem si OpenBSD zkusil víc než dost, na železe i ve virtuálních strojích. Těžko říct, kde je horší. Většinou je všude stabilně stejně špatné, na multiprocesorech (tj. na 99% dnešního železa) je pak v podstatě k nepotřebě.
Bezproblémová instalace je jediné plus, které OpenBSD nabízí. Ale bylo by zvlážtní, kdyby nebyla bezproblémová, že ano! Těch filesystémů, co OpenBSD podporuje... Ty spousty konfigurací softwarového RAIDu, volume management taky prvotřídní... Zkrátka a dobře, kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je nejspíš hlavní motto OpenBSD. Díky tomu je instalace bezproblémová, jak jinak.
OpenBSD? Není to náhodou ten nejslaběji zabezpečený systém mezi UNIX-like systémy, který se dodnes nezmohl ani na RBAC, ani na jiné pokročilejší bezpečnostní mechanismy jako zóny nebo resource limits?Článek, který odkazuješ už jsem četl, a naprosto s ním souhlasím. Sám ho používám pro odražení věčných vychvalovačů bezpečnosti OpenBSD. Ale s tebou souhlasit nemůžu, protože víc nadáváš, než kriticky hodnotíš.
Zkrátka a dobře, připadá mi překvapivé, že si tohle někdo dobrovolně nainstaluje.Mně ne. O tom systému se stále ještě docela mluví, a nemám rád uniformitu, ať už jsou to Windows, Ubuntu, Firefox nebo Linux. Diverzita je v opensource světě dobrá, a je škoda, když to člověk se zájmem o opensource nechápe. Takže +1 pro OpenBSD. Jsem rád, že existuje, že se používá. Dobrovolně jsem ho vyzkoušel, ale nemám důvod ho nikde nasazovat.
Tiskni
Sdílej: