Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Mazaně jsem nahlédl do světa BSD, abych zjistil, že vyšel OpenBSD-5.0, takže jsem neváhal a nainstaloval. Jediný problém na který jsem do této chvíle narazil, bylo nainstalování „TeX Live” z portů, takže jsem se na instalaci z portů vyfláknul a nainstaloval z DVD. Taky dobrý. Mám s ním, myslím instalací z TeX Live jen dobré zkušenosti. Nainstaloval jsem je na Solaris i Slackware, potažmo na Mac OS X, tedy jsem se zamyslel, z jakého důvodu by to samé nešlo na OpenBSD. Pochopitelně ve VMWare. A šlo.
Unix je prostě Unix, stále se nestačím divit i po letech té snadné obsluze. Sice si člověk občas musí něco přečíst, ale zdá se mi, že v té uživatelské snadnosti OpenBSD dohání FreeBSD. Pravda, ještě pro něj není flash plugin, takže používám gnash, ale nevidím v tom žádný problém. Tak vzhůru do poznávání OpenBSD. I v tom qwerty se zlepšili. Už je k dispozici i česká klávesnice cz_qwerty. Což nebývalo. Jo jo, pohoda, lahoda.
Tiskni
Sdílej:
openBSD ma dobru podporu Intel chipsetov a grafik... s intelom sa da aj na desktop ale ak mas novsi radeon alebo nvidiu tak skoda no.
OpenBSD? Není to náhodou ten nejslaběji zabezpečený systém mezi UNIX-like systémy, který se dodnes nezmohl ani na RBAC, ani na jiné pokročilejší bezpečnostní mechanismy jako zóny nebo resource limits?
Není to náhodou ten předpotopní „ex-uniprocessor-only“ systém s giant-locked kernelem, který vůbec nemá smysl nasazovat, má-li člověk cokoliv novějšího než pět let starý dual core?
Není to náhodou ten systém, co se chlubí, že měl zatím jen N bezpečnostních děr, a to především díky tomu, že ho nikdo nepoužívá jinak než na jednoprocesorových routerech a že pro něj není jiný software než několik podivně osekaných „auditovaných“ balíčků? Při použití jiného software než „auditovaných“ osekanin samozřejmě všechny bezpečnostní „záruky“ spadnou jako domeček z karet.
Zkrátka a dobře, připadá mi překvapivé, že si tohle někdo dobrovolně nainstaluje.
co nastavim, to fungujeVyvráceno.
Já jsem si OpenBSD zkusil víc než dost, na železe i ve virtuálních strojích. Těžko říct, kde je horší. Většinou je všude stabilně stejně špatné, na multiprocesorech (tj. na 99% dnešního železa) je pak v podstatě k nepotřebě.
Bezproblémová instalace je jediné plus, které OpenBSD nabízí. Ale bylo by zvlážtní, kdyby nebyla bezproblémová, že ano! Těch filesystémů, co OpenBSD podporuje... Ty spousty konfigurací softwarového RAIDu, volume management taky prvotřídní... Zkrátka a dobře, kdo nic nedělá, nic nezkazí. To je nejspíš hlavní motto OpenBSD. Díky tomu je instalace bezproblémová, jak jinak.
OpenBSD? Není to náhodou ten nejslaběji zabezpečený systém mezi UNIX-like systémy, který se dodnes nezmohl ani na RBAC, ani na jiné pokročilejší bezpečnostní mechanismy jako zóny nebo resource limits?Článek, který odkazuješ už jsem četl, a naprosto s ním souhlasím. Sám ho používám pro odražení věčných vychvalovačů bezpečnosti OpenBSD. Ale s tebou souhlasit nemůžu, protože víc nadáváš, než kriticky hodnotíš.
Zkrátka a dobře, připadá mi překvapivé, že si tohle někdo dobrovolně nainstaluje.Mně ne. O tom systému se stále ještě docela mluví, a nemám rád uniformitu, ať už jsou to Windows, Ubuntu, Firefox nebo Linux. Diverzita je v opensource světě dobrá, a je škoda, když to člověk se zájmem o opensource nechápe. Takže +1 pro OpenBSD. Jsem rád, že existuje, že se používá. Dobrovolně jsem ho vyzkoušel, ale nemám důvod ho nikde nasazovat.