Hru The Legend of Zelda: Twilight Princess od společnosti Nintendo si lze nově díky projektu Dusklight (původně Dusk) a reverznímu inženýrství zahrát i na počítačích a mobilních zařízeních. Vyžadována je kopie původní hry (textury, modely, hudba, zvukové efekty, …). Ukázka na YouTube. Projekt byl zahájen v srpnu 2020.
Byla vydána nová major verze 29.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Detailní přehled novinek na GitHubu.
Po zranitelnostech Copy Fail a Dirty Frag přichází zranitelnost Fragnesia. Další lokální eskalace práv na Linuxu. Zatím v upstreamu neopravena. Přiřazeno ji bylo CVE-2026-46300.
Sovereign Tech Agency (Wikipedie) prostřednictvím svého fondu Sovereign Tech Fund podpoří KDE částkou 1 285 200 eur.
Google na včerejší akci The Android Show | I/O Edition 2026 (YouTube) představil celou řadu novinek: Gemini Intelligence, notebooky Googlebook, novou generaci Android Auto, …
Evropská komise by do léta mohla předložit návrh normy omezující používání sociálních sítí dětmi v zájmu jejich bezpečí na internetu. Prohlásila to včera předsedkyně EK Ursula von der Leyenová, podle níž řada zemí Evropské unie volá po zavedení věkové hranice pro sociální sítě. EU částečně řeší bezpečnost dětí v digitálním prostředí v již platném nařízení o digitálních službách (DSA), podle německé političky to však není dostatečné a
… více »Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 4.0.
Chybí vám někdo, s kým byste si popovídali o bastlení, technice, počítačích a vědě? Nechcete riskovat debatu o sportu u piva v hospodě? Pak doražte na virtuální pokec u virtuálního piva v rámci Virtuální Bastlírny organizované strahovským MacGyverem již tento čtvrtek. Možná se ptáte, co se tak může probírat? Dají se probrat slavná výročí - kromě 55 let obvodu 555 (což je mimochodem prý andělské číslo) a vzpomínky na firmu Signetics -
… více »GTK2-NG je komunitní fork GTK 2.24 (aktuální verze je 4.22). Oznámení a diskuse v diskusním fóru Devuanu, forku Debianu bez systemd. Není to jediný fork GTK 2. Ardour je například postaven na vlastním forku GTK 2 s názvem YTK.
V neděli 17. května 2026 proběhne v Českých Budějovicích první MobileLinux Hackday zaměřený na Linux v mobilech, embedded platformy a open source hardware. Po sedmi úspěšných měsíčních setkáních v Praze se akce přesouvá také do jižních Čech, aby se komunita mobilního Linuxu mohla potkat i mimo hlavní město. Akce se uskuteční v konferenčním sále Vajgar v Clarion Congress Hotelu (Pražská tř. 2306/14) se zahájením mezi 14:00 až 15:00 a … více »
Zdravim vsechny z abclinuxu, vim ze je to asi trosku off-topic, ale uz tu probehla otazka na nejvyhodnejsi ADSL pripojeni v SR.
Co by zajimalo me je, jestli si tu nekdo z pritomnych nedelal (pripadne nenasel nekde) nejake srovnani cen pripojeni k netu. Abych byl trosku specifictejsi - ve velkych mestech (konkretne Brno) a pripojeni domacnosti, ktera to potrebuje ciste pro nejake osobni (pracovni) ucely (tzn. zadne velke stahovani ani velky traffic - jinymi slovy tak prinejlepsim 512kb/s klidne s limitem okolo 1GB/mesic).
Dik vsem za odpovedi (pripadne podnetnou diskusi - ne flame ;o)
Tiskni
Sdílej:
hmm, takze tim se jinak docela zajimave ADSL propada v podstate az za CDMA (tzn. kategorie 800,-Kc a vys)...
Docela skoda, jinak by to bylo asi dost zajimave - takhle je jenom vic prostoru pro ruzny podomacku na koleni bastleny wifi site (ne ze bych proti nim neco mel, pres jednu jsem sam pripojenej, ale nekomu, kdo zacina s pocitacem bych to fakt nepral ani za trest).
PS: Nevykladejte si moji poznamku nejak osobne vsichni vy, kdoz za mrzky (pripadne zadny) peniz sirite internet tam, kam se dosud nikdo nevydal, ale opravdu si nemyslim, ze ve mestech typu Praha nebo Brno ma smysl v uz tak dost "zaneradenem" pasmu zkouset budovat velkoplosnou sit na verejne frekvenci. Tim ovsem nerikam, ze wifi neni vhodne na sitovani vseobecne - naopak, pro projekty typu spojeni sousednich panelaku je to vice nez vhodne.
hmm, takze tim se jinak docela zajimave ADSL propada v podstate az za CDMA (tzn. kategorie 800,-Kc a vys)......s drobným rozdílem: ADSL je skutečný Internet (tzn. každý dostane svoji reálnou/veřejnou IP adresu). Kdežto CDMA má (a nevím, že by se to změnilo - i když se možná mýlím) jedinou IP adresu pro všechny (případně několik, ale to je jedno) a uvnitř sítě se přidělují adresy z rezervovaného prostoru. Jde to přes NAT se všemi neduhy, které to má.
Také jsem se tím zabýval asi před rokem, tehdy mi pro moje účely přišlo nejvýhodnější ADSL Contactel 512/128 3GB. Kabelovka byla tehdy dražší, CDMA ještě nebylo.
Od té doby se, aspoň co vím, ceny ADSL moc nezměnily (i když v TV říkají opak, ale co také čekat od TV...), navíc je nutné platit 400 za telefonní linku, i když jí nevyužíváte. Pokud k tomu máte přístup, přijde mi dnes nejvýhodnější připojení přes kabelovku (např. UPC od 555,-)
Další možnost je CDMA za podobné ceny jako ADSL. Nebo také třeba wifi, atd. co je zrovna v dosahu.
Pořizovací náklady jsou u ADSL okolo 3000,- u kabelovky tuším 1500,- a u CDMA víc, ale dost často jsou nějaké časově omezené akce, že je třeba aktivace za 1,- Kč apod. - chce to sledovat.
Osobně bych se rozhodoval podle toho, jaké máte další komunikační potřeby a co máte v dosahu. Když nepotřebujete pevnou telefonní linku, nemá smysl ADSL, pokud je přísupná kabelovka, není asi moc co řešit, pokud občas potřebujete mobilitu, tak možná CDMA, pokud potřebujete mobilitu pořád, tak třeba GPRS atd., atd...
Ono záleží na konkrétních zkušenostech jednotlivých lidí - já jsem třeba kritiku na CDMA jenom četl, zato jsem slyšel spíš kladné reakce.
Zato třeba dneska můžu mluvit o tom, jak funguje Contactel ADSL - krátkodobé výpadky po celý den, zamrzávající stahování. Ale mám to rok a zatím to kromě občasných (tak 0,5 hod.) výpadků fungovalo dobře. Ovšem jestli to od teď bude stejné jako dneska, tak nevím, nevím...
S kabelovkou dřív v okolí také nebyly právě dobré zkušenosti - občas nefungovala třeba celé dopoledne, a tak - UPC ale v poslední době se to zřejmě zlepšilo.
Asi se nedá najít připojení se kterým by byly všichni spokojeni 
Jo, toho pausalu se prave bojim. Jde mi o to, ze pro to pripojeni neni potreba nejak kdovijaka rychlost (128kbps by stacilo), ani nejaky extra velky limit dat (cca 1GB/mesic, vic normalni clovek pri provozu typu http/mail/sem_tam_nejaky_maly_download stejne nema sanci udelat
Nejake to nejlevnejsi ADSL by bylo naprosto idealni (cca 400Kc/mesic), ale to se bohuzel snad nejde bez toho zatracenyho pausalu za linku
Kabelovka pristupna neni, max. nejaka wifi (s trochou stesti)
Váš problém je v tom, že máte až příliš obyčejné požadavky - a k takovým informatizace naší společnosti ještě nedošla...
Když výše píšete, že máte s wifi zkušenosti, tak by asi bylo nejlepší podívat se na czfree, případně na nějakého lokálního provozovatele (nebo zkusit sehnat víc lidí z okolí a zřídit něco bezdrátového pro víc lidí a levněji, kdybyste si s tím chtěl dát tu práci..)
;o) Jo, ale tady bohuzel nejde o mou malickost. Kdyby to bylo pro me, tak uz jsem Vas predchozi navth asi davno realizoval.
Jde o to, ze shanim neco pro lidi, kteri se v pocitacich nevyznaji na te urovni, aby si sem tam pohrali s antenou, nebo zkouseli rozjet pripojeni pomoci rucniho nastavovani IPcek. To, ze to bude sem tam pomale by ani tak nevadilo, pokud to bude spolehlive a pokud mozno nebude vyzadovat zasah uzivatele (coz bohuzel znamena, ze wifi je v podstate ze hry - neminim dvakrat mesicne resit telefonaty typu "zase mi to nejede, prijd se na to prosimte podivat").
Zatim (po opetovnem hledani, tentokrat pomoci Lupy) mi vychazi docela rozumne Karneval (kupodivu ma na kabelovku docela slusne pokryti i v centru). Vychazi to na nejakych 420 Kc mesicne plus nejakych cca 2000,- za modem a instalaci.
Mate s nimi nekdo zkusenosti? Docela by se mi hodilo vedet, jestli si ma clovek u kabelovek davat na neco pozor...
Dik vsem...
Bohuzel zatim pokryvaji spise "okrajovejsi" casti Brna (na strankach maji mapku).
Slovanet - do konca roka vikendy a sviatky zadarmo, potom 600 MB limit
zriadenie 0
do konca roka 7 * 250
do konca akcie ST 5 * (250 + 200)
do konca viazanosti 12 * (350 + 200)
-----------------
10600
Slovanet - do konca roka vikendy a sviatky zadarmo, potom FLAT
zriadenie 0
do konca roka 7 * 250
do konca akcie ST 5 * (250 + 400)
do konca viazanosti 12 * (400 + 400)
-----------------
14600
Slovak Telecom - DATA 1000 + víkendy a sviatky zadarmo (nie som si istý)
zriadenie 2500 (router, nechcem USB modem)
6 mesiacov 6 * (250 + 150)
6 mesiacov 6 * (250 + 300)
12 mesiacov 12 * (400 + 300)
----------------
16600
Trochu lepsie vyzera Slovanet, ale tie udaje su nepresne. Na inych poskytovatelov som sa tak podrobne nepozeral. Ma niekto dobre (zle) skusenosti s nejakym?