abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 3
    včera 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 18:11 | Komunita

    Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.6. 17:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.6. 12:00 | Nová verze

    Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    19.6. 10:22 | Humor

    Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    19.6. 09:55 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1961 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník
    Štítky: není přiřazen žádný štítek



    Vložit další komentář
    20.6.2012 15:20 kralyk z abclinuxu | skóre: 29 | blog:
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Proč ten for tak složitě? Jakou má výhodu 1==1 oproti true, resp. prostě 1?

    Co takhle:
    for (uint8_t i = 0; true; i++)
    {
      if (i == 4) i = 0;
    
      //...
    }
    
    20.6.2012 15:29 depka | skóre: 20 | blog: eterity
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    jeste pekneji: while (1) {}
    lukve avatar 20.6.2012 15:47 lukve | skóre: 29 | blog: lukolve | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.

    jj. aj tak sa da. vie mi niekto dat nejaky tutoral na prerusenia?

    napr zeby som mohol spustit podprogram pri stisknuti napr tlacitka pripojeneho na pin 1 portu A

     

    a tiez nejaky example na prerusenie aby sa automaticky vzdycky v nejaky cas vykonal podprogram nezavisle teda aby nebolo treba nic stlacat.. napada ma vyuzitie citaca ale tak daleko som sa nedostal este

    linux user more than 20y
    20.6.2012 21:23 2012
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Preruseni se v cecku delaji pomoci ISR, mrkni treba sem: http://mcu.cz/news.php?extend.1983.3

    u 2313 muzes preruseni pro zmenu pinu udelat pomoci PCINT, napr. pro pin3 (jeste se myslim muselo neco nastavit v nejakych registrech PCMSK apod.):
    ISR(PCINT3_vect){
    }
    Staci mit tabulky preruseni a zbytek je v datashitu procesoru. Tady mas pro ukazku preruseni a sinusovku s casovacem...
    // PROGRAM 001 C++ fast PWM pro D/A prevodnik
    // ************************************************
    // * date: 11/8/2011							  *
    // * verze: 1.0 								  *
    // * for AVR: 2313 								  *
    // * clock frequency: 1MHz 						  *
    // ************************************************
    
    // Program Function: 
    // _____________________________________________________________________
    //
    // Program mel puvodne demonstrovat D/A prevodnik z jednoho vystupniho
    // pinu pomoci fast PWM, ta cte hodoty preklapecich urovni z z tabulky,
    // pomale... vylepsit!
    // _____________________________________________________________________
    
    
    // ==================================================================
    // 							DEKLARACE
    
    
    
    #include avr\io.h>
    #include avr\interrupt.h>
    #include avr\pgmspace.h>
    
    
    const uint8_t sinewave16[] PROGMEM= 		//i hodnot (bez i 256)
    {
    64,88,109,123,127,123,109,88,
    64,39,19,5,0,5,19,39,
    };
    
    
    uint8_t i=0;
    uint8_t j=0;
    
    ISR(TIMER1_COMPA_vect){
    	OCR1A=pgm_read_byte(&sinewave16[i]);
       	i++;
    	if (i >= 0x10){
    		i=0;
    	}
    }
    
    
    // ==================================================================
    // 							HLAVNI PROGRAM
    
    int main(void) {
    	
    	DDRD=0x80;		// piny PortuD jako vstupni
    	PORTD=0xFF;		// povolení internich pull-up rezistoru
    	DDRB=0xFF;		// nastaveni portuB jako vystup
    
    
    	OCR1A=10;		// nastaveni hodnoty OCR1A
    	TCCR1A=0x91;	// porovnání vystupu OC1RA s 8bit neinvertovanou PWM?
    	TCCR1B=0x01;	// casovac bez preddelicky?
    	TIMSK=0x50;		// zapnuti porovnavani vystupu preruseni pro OCR1A?
    
    
    sei();				// enable global interrups
        while (1) {		// loop for ever. Interrupts will do the job.
        }
    }
    
    Josef Kufner avatar 20.6.2012 17:48 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    A nebo prostě:
    for (;;) {
      // ...
    }
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    Pavel Stárek avatar 21.6.2012 13:05 Pavel Stárek | skóre: 43 | blog: Tady bloguju já :-) | Kolín
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    +1
    Kdo chce, hledá způsob; kdo nechce, hledá důvod.
    Bedňa avatar 20.6.2012 18:45 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Ten kód by sa hodil dať medzi značky <pre>kód</pre>
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    lukve avatar 20.6.2012 18:53 lukve | skóre: 29 | blog: lukolve | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.

    linux user more than 20y
    Bedňa avatar 20.6.2012 22:56 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Tak už to vyzerá OK ;-)
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    21.6.2012 08:37 Filip Jirsák | skóre: 67 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Hlavně by to chtělo vyhodit ty značky <h3>, ten kód určitě nejsou nadpisy.
    lukve avatar 20.6.2012 18:55 lukve | skóre: 29 | blog: lukolve | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.

    este by to chcelo aby som nemusel stale pouzivat sudo ak chcem zapisat program.

    linux user more than 20y
    Josef Kufner avatar 21.6.2012 09:20 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Nastav si práva k zařízení v /dev (pokud je dynamicky vutvářené udevem, doplň jeho konfiguraci).
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    20.6.2012 21:37 Václav Vanc | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Existuje v dnešní době nějaké IDE pod Linux co podporuje debugging přes JTAG? Byl jsem nucen zakotvit u windows a Atmel Studia. :-/
    lukve avatar 20.6.2012 22:28 lukve | skóre: 29 | blog: lukolve | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.

    uf dufam ze ti niekto tuna z ludi na fore odpovie .. moj mkII nema podporu pre debuging tusim

    linux user more than 20y
    20.6.2012 22:56 Václav Vanc | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    AVRISP je jen na programování, mnohdy to stačí. (Debug se dá řešit přes blikající LEDku nebo posíláním zpráv přes seriák do počítače) Někdy se ale hodí krokování a mít možnost koukat jak se mění registy - ušetřilo mi to už hodiny práce... :)
    lukve avatar 20.6.2012 22:30 lukve | skóre: 29 | blog: lukolve | Prešov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.

    ak sa ta smiem opytat aku verziu AVR studia pouzivas? ja som si vo winxp nainstaloval este tu staru klasicku 4ku lebo ta nova uz je moc zlozita postavena na Visual Studiu

    linux user more than 20y
    20.6.2012 22:49 Václav Vanc | skóre: 14
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Trošku zábavy s atmelom.
    Používám verzi 6 (teď se to jmenuje Atmel studio, protože to už podporuje i ARM). Pravda, že je to balast postavenej na .NETu, ale stačí to nainstalovat a "funguje to" (Mohlo by to teda být o něco rychlejší). Jako debugger mam JTAGICE 3, (ten nejlevnější debugger od Atmelu po Dragonovi, kterej už mi několikrát shořel :-P) ani nevim jestli už má podporu v AVRICE.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.