Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Takže po dlhšej dobe som oprášil programator uispmkII pre atmely ktory som si uz skor zakupil ale nejak som sa nemal k tomu aby som ho naplno vyskusal.. tentokát som skusil namiesto pisania priamo kodu v ASM skusit vyssi jazyk C .
Ako prve som mal mensi problem s rozchodenim samotneho programatora.. co sa podarilo.
pre ubuntu bolo potrebne pridat vynimku pre udevm konkretne zapisanim par riadkov do /etc/udev/rules.d/60-avrisp.rules
SUBSYSTEM!="usb_device", ACTION!="add", GOTO="avrisp_end"
# Atmel Corp. JTAG ICE mkIIATTR{idVendor}=="03eb", SYSFS{idProduct}=="2103", MODE="660", GROUP="dialout"
# Atmel Corp. AVRISP mkII
ATTR{idVendor}=="03eb", SYSFS{idProduct}=="2104", MODE="660", GROUP="dialout"
# Atmel Corp. Dragon
ATTR{idVendor}=="03eb", SYSFS{idProduct}=="2107", MODE="660", GROUP="dialout"
LABEL="avrisp_end"
potom restart udev
a nasledne pokus o naprogramovanie
pripajam jeden tutorial a makefile
#include <avr/io.h>
#include <util/delay.h>
// Function prototypes
int wait_one_second(void);
int set_PORTB_bit(int position, int value);
int main(void){
DDRB = 0x0F;
PORTB |= 0b00001111;
// Set up a forever loop using 'C'-style for loop
// i.e. loop while '1' equals '1'
uint8_t i = 0;
for ( ; 1==1 ; )
{
set_PORTB_bit(i, 0); // Clear bit
wait_one_second();
set_PORTB_bit(i, 1); // Set bit
wait_one_second();
i++;
if (i==4) i=0;
}
return 1;
}
// Functions
int wait_one_second(void)
{
_delay_ms(1000);
return 1;
}
int set_PORTB_bit(int position, int value)
{
// Sets or clears the bit in position 'position'
// either high or low (1 or 0) to match 'value'.
// Leaves all other bits in PORTB unchanged.
if (value == 0)
{
PORTB &= ~(1 << position); // Set bit # 'position' low
}
else
{
PORTB |= (1 << position); // Set bit # 'position' high
}
return 1;
}
-------------
taktiez pripajam makefile
u makefile je pridany flag -Os ktory vyrazne optimalizuje velkost kodu
# AVR-GCC Makefile
PROJECT=tutorial_1
SOURCES=main.c
CC=avr-gcc
OBJCOPY=avr-objcopy
MMCU=attiny2313
CFLAGS= -g -Os -mmcu=$(MMCU) -Wall
$(PROJECT).hex: $(PROJECT).out
$(OBJCOPY) -j .text -O ihex $(PROJECT).out $(PROJECT).hex
$(PROJECT).out: $(SOURCES)
$(CC) $(CFLAGS) -I./ -o $(PROJECT).out $(SOURCES)
program: $(PROJECT).hex
avrdude -p t2313 -P usb -c avrispmkII -e -U flash:w:$(PROJECT).hex
clean:
rm -f $(PROJECT).o
rm -f $(PROJECT).out
rm -f $(PROJECT).map
rm -f $(PROJECT).hex
Tiskni
Sdílej:
for
tak složitě? Jakou má výhodu 1==1
oproti true
, resp. prostě 1
?
Co takhle:
for (uint8_t i = 0; true; i++)
{
if (i == 4) i = 0;
//...
}
while (1) {}
jj. aj tak sa da. vie mi niekto dat nejaky tutoral na prerusenia?
napr zeby som mohol spustit podprogram pri stisknuti napr tlacitka pripojeneho na pin 1 portu A
a tiez nejaky example na prerusenie aby sa automaticky vzdycky v nejaky cas vykonal podprogram nezavisle teda aby nebolo treba nic stlacat.. napada ma vyuzitie citaca ale tak daleko som sa nedostal este
ISR(PCINT3_vect){ }Staci mit tabulky preruseni a zbytek je v datashitu procesoru. Tady mas pro ukazku preruseni a sinusovku s casovacem...
// PROGRAM 001 C++ fast PWM pro D/A prevodnik // ************************************************ // * date: 11/8/2011 * // * verze: 1.0 * // * for AVR: 2313 * // * clock frequency: 1MHz * // ************************************************ // Program Function: // _____________________________________________________________________ // // Program mel puvodne demonstrovat D/A prevodnik z jednoho vystupniho // pinu pomoci fast PWM, ta cte hodoty preklapecich urovni z z tabulky, // pomale... vylepsit! // _____________________________________________________________________ // ================================================================== // DEKLARACE #include avr\io.h> #include avr\interrupt.h> #include avr\pgmspace.h> const uint8_t sinewave16[] PROGMEM= //i hodnot (bez i 256) { 64,88,109,123,127,123,109,88, 64,39,19,5,0,5,19,39, }; uint8_t i=0; uint8_t j=0; ISR(TIMER1_COMPA_vect){ OCR1A=pgm_read_byte(&sinewave16[i]); i++; if (i >= 0x10){ i=0; } } // ================================================================== // HLAVNI PROGRAM int main(void) { DDRD=0x80; // piny PortuD jako vstupni PORTD=0xFF; // povolení internich pull-up rezistoru DDRB=0xFF; // nastaveni portuB jako vystup OCR1A=10; // nastaveni hodnoty OCR1A TCCR1A=0x91; // porovnání vystupu OC1RA s 8bit neinvertovanou PWM? TCCR1B=0x01; // casovac bez preddelicky? TIMSK=0x50; // zapnuti porovnavani vystupu preruseni pro OCR1A? sei(); // enable global interrups while (1) { // loop for ever. Interrupts will do the job. } }
for (;;) { // ... }
už
<h3>
, ten kód určitě nejsou nadpisy.
este by to chcelo aby som nemusel stale pouzivat sudo ak chcem zapisat program.
uf dufam ze ti niekto tuna z ludi na fore odpovie .. moj mkII nema podporu pre debuging tusim
ak sa ta smiem opytat aku verziu AVR studia pouzivas? ja som si vo winxp nainstaloval este tu staru klasicku 4ku lebo ta nova uz je moc zlozita postavena na Visual Studiu