Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Welcome to desktop Linux! Here are some of my distro recommendations:
Ubuntu is a hugely popular OS. If you want to get deep into desktop Linux, Ubuntu made a few annoying decisions, but it's honestly not a big deal. It's popularity means the Internet has loads of guides and tutorials for almost everything on Ubuntu, so my few issues are easy to solve anyways.
Fedora Workstation gives you a nearly pure Gnome experience. It's backed by RedHat and it's remarkably stable while also using modern Linux techniques and technologies. A solid choice if you want your system to "just work."
Linux Mint. It's Cinnamon desktop is not Gnome, but Mint is a lightweight and comfortable distro for new users. It's also based on Ubuntu, so a lot of the guides and software that are available for Ubuntu will also (probably) work on mint.
Robím pár web stránok, ktoré sú skôr pre moje vlastné odreagovanie sa než na nejaký konkretný komerčný request. A prišlo na licenciu, keď to uploadnem na web server aby to bolo ok.
Ako hovorím sú to také menšie projektiky, a došlo na licenciu, chcel som hlavne
aby som neniesol žiadnu zodpovednosť za používanie môjho softvéru, web stránok,
taktiež aby sa za pôvodný softvér počítal a nazyval ten môj ale aby pri tom mohli vzniknuť forky,
pričom aby zostala zmienka o originalite že pôvodny som vytvoril ja ale nový fork už nemôže niesť original meno,
a vydavať sa zaň a hlavne aby zmienka o tom že pôvodný soft som nakodil ja aby bola aj vo forkoch a nemohla byť odstranena,
a aby ten čo to zoberie a používa aby si nelamal hlavu či to môže použiť aj na komerčné účely.
Čo poviete? Rozmyšľal som nad BSD 2cl. ale našiel som niečo extra čo padlo ako maslo na chlieb a to ZLib licencia.
Neviem či to je ok pre web stránku ale nevidím v tom problém.
Tak by ma zaujalo čo poviete vy? Aké licencie volíte pre svoje web cms ak si ich robíte samy, a prečo danu licenciu si volíte, viem web je kus ina vec než skompilovaný soft ako som už videl niekde tuna na abičku niekto vo fore sa pytal či sa da spraviť webka ale aby nikto nevidel zdrojaky takže myslim si že asi pre web sa riešia ine licencie než u klasického neinterpretovaneho softu.
dakujem, uz sa teším na odpovede som zvedavý ako si chranite svoje projekty.
Aby som nezabudol, tu je moj tip a vyherca: https://opensource.org/licenses/Zlib
Tiskni
Sdílej:
já tomu nerozumim tak nepišu žádnou aje mi jakoby uplně jedno když si se zdrojáčkama/něčim každej dělá co chce :D
Odpovednosti se v evropskym pravnim systemu vubec zrict nemuzes.Mohl by někdo z rozumnějších uživatelů ábička pls tohle potvrdit/vyvrátit? (Jestli tady ještě teda někdo takovej zbyl.)
exec("rm -rf /")
, tak bych se odpovědnosti docela bál. Pokud tam bude SQL injection nebo hesla v plaintextu, tak asi soud přihlédne k tomu že "být nekompetentní kretén je v této zemi zcela legální".
Vysledek je pouze je ten, ze negramotnej debil jako TY si neumi precist jeden odstavec jednoho zakona. A dohledavat ti to nebudu, pripadne pouze proti uhrazeny 100k fakture!jj, hromada nadávek je gratis, to by ti šlo dobře, ale za podpoření svého názoru mrzkým odkazem bys chtěl zaplatit, tak určitě
Na bezúplatné licenční závazky se tedy odpovědnost z vadného plnění nevztahuje. To však v případě bezúplatných závazků odpovídá povaze věci. Požadovat po poskytovateli bezúplatného plnění, aby vadnou věc opravoval, vytvořil novou apod. by se mohlo jevit jako nespravedlivé. 67 v HULMÁK, Milan. Občanský zákoník VI: závazkové právo : zvláštní část (§ 2055-3014) : komentář. 1. vyd. Praha: C.H. Beck, 2014, xxv. Velké komentáře. s. 15.Ono to dava smysl i z jineho uhlu pohledu. Vezmi si, ze ti kvuli chybe v jadre spadne server a prijdes o data. S kym se budes konkretne soudit? Jina by ale byla situace, kdybys zamerne do programu vlozil kod na tezeni kryptomen nebo modul, co ti pocitac premeni na soucast bot-netu. Z toho se odpovednosti asi nezreknes.
Jina by ale byla situace, kdybys zamerne do programu vlozil kod na tezeni kryptomen nebo modul, co ti pocitac premeni na soucast bot-netu. Z toho se odpovednosti asi nezreknes.Souhlas, IIRC tohle je ale postihnutelné i v USA...
Tj. můj výsledek je, že Jéčko a Odin tradičně šířej kraviny...Já nevím jestli sis toho ještě nevšiml, ale
j
je poměrně dobrý zdroj spolehlivých informací. Akorát musíš převrátit znaménko.
Pamatuji si že o tomto archetypu psal profesor Parkinson, ale nemůžu si vzpomenout jak ho pojmenoval.
jeej takze nie len ze clovek ma chut spravit vlastnu blogovaciu siet ale boji sa zeby nahodou neun neunikli data ale musi si davat aj pozor na licenciu aby ten jeho projekt bol ok po licencnej stranke je tu tolko problemov ze radsej sa do nicoho nepustam a ak chcem nejaky mensi blog nahodim wordpress :D
v com je MIT licencia jednoduchsia nez BSD alebo Zlib?