Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
polo profesional :D Fedora je fajn mozno skusim ale az ked tam bude DNF anie Yum
ale zase Fedora mi pripada ako testing distro
SUHLASIM, to je jasne ye kopec distier su len komunitne pokusy nejakych ludi ale faktom je ze aj niektore majoritne distra su na tom ovela horsie s vynikmou slackware :D ale ten ma malo balickov je dost konzervativny co je fajn aj koli sucasnemu dianiu v linuxe a na repozitare v slackware existuje riesenie Salix
Mageiu som skusal uy od jej pociatkov ale do je take yabugovane distro a teray ma za to kamenujte ze som povedal pravdu kto skusil ten vie ako nehovorim ze sa neda pouzivat a strasne ma lakalo GNOME v Mageii ale ked som dal stable 4.1 tak ta oxzgen tema bola jedina co fungovala aa adwaita ostatne boli rozbyte viem ze je potrebne nahodit k danemu gnome aj dane gtk verziu ale to je kus sarlatanstvo.
gentoo je fajn radsej nepisem ziadne zapory ani ma niake nanapadaju orkem toho ze je to viac nez na jeden den ci dva..
posuiem diskusiu dalej velkym mojim favoritom je openSUSE a hlavne nadchadzajuca 13.2 verzia -> novy instalator, Zast2 prepisany do Ruby... ale problemcek je z repozitarmy
Profesionál, co rozumí RC scriptům ale nechce jednodušší systemd.
Profesionál, co si neumí změnit téma a ikonky.
Profesionál, co si neumí umazat quiet z grubu.
Paul si lepsi nez ja :D nemyslim to v zlom na zaciatk usom pouzival 2 distra slack (zenwalk) a mandrivu. kvalita sa tazko hlada :D ale ja chapem ze linux je o tom ze to robia bud lduia pre seba ako napr ten crunchbang, zenwalk, salix alebo pre firmy ako redhat a pod.
posledneho ARCHa ktoreho som mal "rad" bol tusim Wonbat 0.8 ???? ten este nebol rooling release a mal na cd aj openbox
prosim len konštruktívne názoryZacni tim, ze si nebudes hrat na nekoho, kym nejsi. To by melo zlepsit situaci ve vsem.
Podle mě k tomu jen přistupuješ trochu špatně. Hledáš distro cílené na power usery, které je ale udělané tak, aby se v něm dalo všechno vyklikat. Imho nic takového neexistuje a ty pak zkoušíš systémy o kterých nikdo neslyšel, ale které mají asi hezký slogan, že přesně tohle jsou.
Je to prosté. Chceš distro, kde bude všechno vyklikatelné? Pak nesmíš hledat distro cílené na pokročilé uživatele, ale spíš něco jako Fedoru, nebo (K)Ubuntu. Spousta pokročilých uživatelů je používá.
Pokud chceš distro opravdu cílené pro pokročilé uživatele, tak zapomeň na možnost klikání a připrav se na spoustu zábavy strávené instalací a konfigurací systému tak, aby ti vyhovoval. Zase nemá cenu zabíhat k distrům, které používají dva lidi na světě. Prostě šáhni po Archu, Gentoo, Debianu netinstall.
Důležitý je výběr grafického prostředí. Hardware máš luxusní, takže nároky můžeš nechat stranou. Chceš něco klikacího kromě Gnome3 a Unity? No tak ti zbývá plus mínus akorát KDE. Nebo se smířit s tím (a pak nenadávat), že je potřeba něco udělat v konzoli, nebo si prostředí nakonfigurovat podle sebe.
Taky je potřeba si uvědomit, že většina lidí sice neustále nadává na SystemD, ale nic proti němu nedělá. SystemD bohužel je výchozím initem (a vším možným) ve většině distribucí. To je fakt se kterým v současné době nic neuděláš. Možnosti? Chceš být obyčejný uživatel - smíříš se s tím, je ti to jedno. Pokud to nepřekousneš, tak se ti výběr distribuce krásně zužuje na Gentoo nebo Slackware. Tečka. Promysli si, jestli ti to stojí za to.
PS: "Komplikovaná" instalace např Gentoo nebo Archu má svůj význam. Naučí tě základy, jak ovládat svůj systém. V obou případech se dá ale přeskočit a použít Sabayon, Manjaro, Crunchbang, etc, takže i takové distro můžeš mít nainstalované za pár hodin. Jen si buď vědom, že přeskakuješ tu učící část a to co z ní plyne.
Navrhuji ujasnit si fakta současné doby (nejpoužívanější distribuce, grafické prostředí, jaké init systémy používají dané distribuce, na jakou skupinu uživatelů cílí, jaké preferují uživatelské prostředí, jakou mají filozofii, ...), abys věděl, co je vůbec reálné požadovat. Potom si představit, co bys zhruba chtěl. Pokud některá distribuce odpovídá, gratuluji, nemáš vysoké nároky, jdi do toho. Spíš ale žádná odpovídat nebude. Ujasni si, co opravdu chceš. Stejná situace jako předtím. Pokud žádná neodpovídá, připrav se na kompromisy. Ohodnoť/seřaď si požadavky podle priority a hledej dál ... Hodně štěstí.
dik , ARCHA som skusal poslednykrat na raspberry na pc sa toho bojim a preto skoncim vzdy u Lubuntu - predca clovek chcem mat funkcny nerozbyty system :D
Tiskni
Sdílej: