Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.
… více »Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.
Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.
Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.
Dnešná doba je rozporuplná. Na jednej strane ľudia majú také možnosti a platí to aj vo svére IT a aj Linuxu na druhej strane sa tu prejavuje snaha o kontrolu a vali sa nam tu totalny mainstream.
Aby som nechodil okolo horucej kaše tak myslím tu práve svet Windows, veľké sladké lepidlo vo forme prichadzajúcej omaľovanky Windows 10, ktorú podľa jeho vyrobcu sa bude ponúkať ako upgrade zadarmo pre majiteľov predošlých 7 a vyšie a ešte tu prišľa do toho správa že na Raspberry Pi čo je asi nie prvá ale na druhú stranu, doska ktorá priniesla pojem ARM pre širšiu verejnosť, mimo aj mobilov, to že tento lákavý systém bude zadara aj pre túto platformu. Nie je to zlé ale dosť to podľa mňa pokryvý celý tento segment keďže namiesto Rpi povedzme takýto potencionálny zaujemca dá prednosť Rpi namiesto napr. Banana Pi, ktoré je v mnohom lepšie, už aj prvá verzia nie to PRo, či Quad ktore síce neohúry cenou a beži na ňom beta verzia pripravovaného NetBSD 7. Ďalšou vecou je napr to že Rpi 2.
Nedá sa vytknúť že Raspberry je fajny kúsok hw čo do užitkovej hodnoty ak sa zoberie fakt, že za tú cenu sa dajú spraviť zaujimavé zapojenia len mi je ľúto tých ľudí čo si Rpi kúpili pre multimedialne schopnosti a potom boli sklamany, možno spominané Banana Pi kebyže bolo viac propagované by im viac pomohlo, samozrejme s toho vyplívajú aj iné problemy, ktoré dnes už neplatia, že na to Banana Pi aj koli mensej podpore je tazsie rozbehat akceleraciu grafiky. To isté platí aj o olinuxine o ktorom som sám uvažoval a ktoré u mna padlo koli menej podporovaným systémom, a nutnostou trochu viac znalosti.
čo dodať? mal som Raspbery B s 256MB bolo to prvé okukanie sa s toutu vecičkou preto som spočiatku bol nadšený ale pochopil som že 256MB je málo potom prišlo B+ s 512MB povedal som si fajn.. to už bolo ok ale ako predošle Raspberry trpelo mnoho neduhmy ako že sa mi nevyplo sa me od seba, absencia tlačítka na zapnutie a práve toto inšie dosky majú !!! Napr. už mnou spomínané Banana Pi. Nejde mi ani o to že Banana Pi, ktoré som si zakúpil neskôr bolo o dosť výkonejšie a malo aj sata port ale hlavne o maličké drobnosti ktoré dosť zavážia, na druhú stranu aj Raspberry sa vyvíja uz B+ mala microsd kartu čo je lepšie pri vyberaní karty, a pod ale niektoré veci mi tam chybali. Ani Banana nie je bez drobnosti ktore omrzia napr. tuším nema konektor na pripojenie lion baterie čo napr olinuxina majú.
Takže teraz sa chystám kúpiť Banana Pro keďže to ma microsd namiesto velkej SD karty a ma wifinu a tiež ako predošle Banana ma aj tlačitko zapnuť a klasické GPIO porty, allwinner procesor. T oje rozdiel od ODROIDU ktory napr nema allwinery a od olinuxina zase ze ma klasicke GPIO porty a nie nejake prtave ako ma olinuxino mini v tej cene.
Ak tiež chcete vybrat ARM dosku pre svoj projekt pripadne hoc len pokusy, či bavenie odporúčam premyslieť si to a všímať si detaily.
Tiskni
Sdílej:
Podpora 4K videa? VFPv4? Viacej lepšie konfigurovateľných GPIO? Natívny ethernet? Natívne sata? Natívna podpora nabíjania / správy LiPo? Menšie zahrievanie?
armhf, zatímco RPi potřebuje buď speciální verzi armhf přeloženou pro ARMv6, nebo armel. Na druhou stranu, u věcí s minimem výpočtu je to jedno a mimo toho, plná podpora (tj. platforma sunxi) stále není součástí mainline jader.
Aký je rozdiel medzi 32 a 64bit vo výkone? U ARM to nejako nesledujem ale x86_64 beží rýchlejšie v 32bit (x32) vďaka lepšiemu využitiu cache. Ako je to u ARM?
Mno to je podľa výkonu nič moc. Aj moje 32-bitové dvojjadro má zhruba rovnaký výkon. Do 4GB sa mi zdá, že je to akurát dobré na plytvanie RAM a zahlcovanie cache (mno ok, môžem mapovať väčšie súbory).