Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
# lsusb | grep 0458 Bus 002 Device 002: ID 0458:006a KYE Systems Corp. (Mouse Systems)
na backward a forward tlacitka se da velice snadno zvyknout. Stejne snadno jako na skrolovani. Jenom je mit :)
Já naopak nechápu, co nutí lidi zůstat u jedno- až třítlačítkové myši? Vždyť to je nehorázné plýtvání schopnostmi ruky. Celkově mám na myši mapováno 10 tlačítek a stejně se prsteníček a malíček jen bezvládně vozí. Snesl bych klidně dalších 5 (Ale jinak mám macintoshe celkem rád...)
Vždyť to je nehorázné plýtvání schopnostmi ruky. Celkově mám na myši mapováno 10 tlačítek
Tak to smekám před vaší superrukou, která umí ovládat 10 nezávislých tlačítek :)
Vážně, problém je, že pokud chcete zmáčknout tlačítko, které není ve vhodné poloze, pak to cuká s polohou myši a veškerá výhodnost je žádná. Na to mi přijde užitečnější mačkat klávesnici druhou rukou.
Ale asi to bude stejný rozdíl, který je mezi lidmi, co raději pustí terminál a v něm něco napíší, a mezi lidmi, co začnou oklikávat GUI.
Jo jo, jsem spíš ten druhý případ, co oklikává GUI, protože si bez problémů zapamatuju kde co leží a jak to vypadá, ale ne jak se to přesně píše. (automatické doplňování s TAB moc nepomáhá, když si člověk nemůže vybavit ani první písmenko popř. adresář, kde je konkrétní konfigurák, navíc to má každé distro jinak )
Bys nevěřil, ale v grafickém editoru se spoustou šoupátek a sbalování bloků kódu
Pustit na to pak make bez parametrů dokáže i ovce...
Jako Widlák sem sice nepatřím ale jako občasný uživatel DSL a malých dister přec.
Používám předpotopní model Genius Netscroll. Ta má na dalších tlačítkách Copy a Paste. Pro práci geniální.
Jsem smutný,neb se podobná se stejným nebo podobným driverem už nedá sehnat.
Kdo by chtěl naprogramovat pro Mandrivu nebo i Widle, bude mít můj doživotní vděk.
Pokud je to USB myš tak pošli požadované informace, ať ji můžu přidat mezi testované. Pokud se ti ale tlačítka hlásí (nebo budou hlásit s mým ovladačem) v xev-u, tak neni problém pro ně nastavit jakoukoliv klavesovou zkratku. Návodů a toolů je na netu spousta...
Genius Netscroll Optical ver. USB.
Já mám stejný model s PS/2 rozhraním.
Žádný tlačítka ne-jsou nafest naprogramovaná
. Se správně vybraným potokolem:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse1" Driver "mouse" #Option "Protocol" "IMPS/2" # This protocol supports all buttons on my Genius M/N Netscroll Optical PS2 # (K-300C200-A) Option "Protocol" "ExplorerPS/2" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSection
mi všechna tlačítka posílají ve vstupním proudu událost stisknutí tlačítka.
Pokud vám nějaké tlačítko „generuje“ nějakou akci, tak to nedělá myš, ale vaše nastavení Xorg nebo nějaký X11 klient.
lsusb | grep 0458
Bus 003 Device 002: ID 0458:0038 KYE Systems Corp. (Mouse Systems)
Genius Wireless NetScroll+ Superior
Podle netu je tvá myš obyčejná třítlačítková dokonce bez naklápěcího kolečka, která by měla být podporována standardními ovladači. (usbhid nebo usbmouse v ojedinělých případech)
Nerad bych z ovladače udělal univerzální driver pro všechny genuis myšidla. Můj současný plán je zaplnit mezeru a přidat plnou podporu pro dosud zahálející tlačítka... ale kdo ví
Podle toho, co jsem našel k tvé myši, tak má ještě o dvě tlačítka víc, než ta moje, takže bude potřeba, abys mi pak poslal debug informace, které bude generovat můj driver, abych mohl pro ně přidat podporu. (jen doufám, že půjdou rozeznat stejně snadno jako ostatní)
Pravděpodobně zítra večer bych konečně mohl mít trochu času na dopsání avizovaného článku...
Tiskni
Sdílej: