Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »... blýská se na lepší časy
Jak už se tu nejednou řešilo, extra tlačítka u myší Genius většinou neposílají systému data ve "srozumitelném" tvaru, takže např. xev
při stisku tlačítek mlčí...
Nedalo mi to a napsal jsem si vlastní ovladač ke mé myšce, který popsaný problém řeší. Otázkou ale zůstává, jaké výchozí kódy by měla další tlačítka posílat? Levé, pravé, střed a vertikální posun jsou jasné, naklápění kolečka jako horizontální posun je celkem logické, ale co se zbývajícími třemi tlačítky které dříve nefungovali vůbec? Že by back a forward? A co to poslední?
Na výběr je celkem dost možností viz. <kernel headers>/include/linux/input.h
makra začínající BTN_.
Zdroják a návod ke kompilaci jsou k dispozici v samostatném zápisku. V blízké budoucnosti ještě přidám i následné nastavení X serveru a desktopu.
Prosím připisujte vaše názory na nastavení tlačítek a přidejte přesný typ vaší USB Genius myšky spolu s výstupem lsusb | grep 0458
. Tyto údaje budu průběžně doplňovat do ovladače, aby bylo možné jeho testování.
Tiskni
Sdílej:
# lsusb | grep 0458 Bus 002 Device 002: ID 0458:006a KYE Systems Corp. (Mouse Systems)
na backward a forward tlacitka se da velice snadno zvyknout. Stejne snadno jako na skrolovani. Jenom je mit :)
Já naopak nechápu, co nutí lidi zůstat u jedno- až třítlačítkové myši? Vždyť to je nehorázné plýtvání schopnostmi ruky. Celkově mám na myši mapováno 10 tlačítek a stejně se prsteníček a malíček jen bezvládně vozí. Snesl bych klidně dalších 5 (Ale jinak mám macintoshe celkem rád...)
Vždyť to je nehorázné plýtvání schopnostmi ruky. Celkově mám na myši mapováno 10 tlačítek
Tak to smekám před vaší superrukou, která umí ovládat 10 nezávislých tlačítek :)
Vážně, problém je, že pokud chcete zmáčknout tlačítko, které není ve vhodné poloze, pak to cuká s polohou myši a veškerá výhodnost je žádná. Na to mi přijde užitečnější mačkat klávesnici druhou rukou.
Ale asi to bude stejný rozdíl, který je mezi lidmi, co raději pustí terminál a v něm něco napíší, a mezi lidmi, co začnou oklikávat GUI.
Jo jo, jsem spíš ten druhý případ, co oklikává GUI, protože si bez problémů zapamatuju kde co leží a jak to vypadá, ale ne jak se to přesně píše. (automatické doplňování s TAB moc nepomáhá, když si člověk nemůže vybavit ani první písmenko popř. adresář, kde je konkrétní konfigurák, navíc to má každé distro jinak )
Bys nevěřil, ale v grafickém editoru se spoustou šoupátek a sbalování bloků kódu
Pustit na to pak make bez parametrů dokáže i ovce...
Jako Widlák sem sice nepatřím ale jako občasný uživatel DSL a malých dister přec.
Používám předpotopní model Genius Netscroll. Ta má na dalších tlačítkách Copy a Paste. Pro práci geniální.
Jsem smutný,neb se podobná se stejným nebo podobným driverem už nedá sehnat.
Kdo by chtěl naprogramovat pro Mandrivu nebo i Widle, bude mít můj doživotní vděk.
Pokud je to USB myš tak pošli požadované informace, ať ji můžu přidat mezi testované. Pokud se ti ale tlačítka hlásí (nebo budou hlásit s mým ovladačem) v xev-u, tak neni problém pro ně nastavit jakoukoliv klavesovou zkratku. Návodů a toolů je na netu spousta...
Genius Netscroll Optical ver. USB.
Já mám stejný model s PS/2 rozhraním.
Žádný tlačítka ne-jsou nafest naprogramovaná
. Se správně vybraným potokolem:
Section "InputDevice" Identifier "Mouse1" Driver "mouse" #Option "Protocol" "IMPS/2" # This protocol supports all buttons on my Genius M/N Netscroll Optical PS2 # (K-300C200-A) Option "Protocol" "ExplorerPS/2" Option "Device" "/dev/input/mice" Option "ZAxisMapping" "4 5" EndSection
mi všechna tlačítka posílají ve vstupním proudu událost stisknutí tlačítka.
Pokud vám nějaké tlačítko „generuje“ nějakou akci, tak to nedělá myš, ale vaše nastavení Xorg nebo nějaký X11 klient.
lsusb | grep 0458
Bus 003 Device 002: ID 0458:0038 KYE Systems Corp. (Mouse Systems)
Genius Wireless NetScroll+ Superior
Podle netu je tvá myš obyčejná třítlačítková dokonce bez naklápěcího kolečka, která by měla být podporována standardními ovladači. (usbhid nebo usbmouse v ojedinělých případech)
Nerad bych z ovladače udělal univerzální driver pro všechny genuis myšidla. Můj současný plán je zaplnit mezeru a přidat plnou podporu pro dosud zahálející tlačítka... ale kdo ví
Podle toho, co jsem našel k tvé myši, tak má ještě o dvě tlačítka víc, než ta moje, takže bude potřeba, abys mi pak poslal debug informace, které bude generovat můj driver, abych mohl pro ně přidat podporu. (jen doufám, že půjdou rozeznat stejně snadno jako ostatní)
Pravděpodobně zítra večer bych konečně mohl mít trochu času na dopsání avizovaného článku...