Projekt GNU dnes slaví 40. výročí. Přesně před čtyřiceti lety, 27. září 1983, Richard Stallman oznámil, že se chystá napsat s Unixem kompatibilní operační systém GNU (Gnu's Not Unix). Hlavní oslava a setkání hackerů probíhá ve Švýcarsku ve městě Biel/Bienne. Na programu je také přednáška Richarda Stallmana.
Byl vydán Mozilla Firefox 118.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání, poznámkách k vydání pro firmy a na stránce věnované vývojářům. Vypíchnout je nutno automatický lokální strojový překlad webových stránek. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 118 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová major verze 15.0.0 softwaru OCRmyPDF pro přidávání textové vrstvy k naskenovaným PDF dokumentům (PDF/A). Přehled novinek v poznámkách k vydání. OCRmyPDF využívá pro optické rozpoznávání znaků (OCR) engine Tesseract.
Karel Matějka zveřejnil druhé demo své chystané hry Bzzzt. Kromě verze pro Windows a macOS je dostupná i verze pro Linux. Plná verze hry má vyjít zanedlouho.
Noví Bulánci byli oficiálně vydáni. V roce 2021 bylo na Startovači na podporu vývoje této hry vybráno 7,3 miliónů Kč. Hra je zatím určena jenom pro Windows, díky Protonu ale běží také na Linuxu.
ChatGPT může vidět, slyšet a mluvit.
Upscaler je open source nástroj pro zvýšení rozlišení a vylepšení obrázků pomocí AI. Vývoj probíhá na GitLabu. Instalovat lze také z Flathubu. Stejně jako Upscayl je Upscaler postaven nad Real-ESRGAN.
GNUnet (Wikipedie) byl vydán v nové major verzi 0.20.0. Jedná se o framework pro decentralizované peer-to-peer síťování, na kterém je postavena řada aplikací.
V Dublinu o víkendu proběhla dvanáctá iterace multimediální konference Video Dev Days, kterou pravidelně pořádá nezisková organizace VideoLAN. Záznamy přednášek z prvního a druhého dne jsou dostupné na YouTube.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), dospěl po pěti letech vývoje do verze 1.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
/dev/input/event4
, nebo-li /dev/input/by-id/usb-KYE_NAVIGATOR_535-event-kbd
(který opravdu reaguje jen na události související s těma extra tlačítkama, ne na jiný - zbytek myši je /dev/input/event3
). Nevím co s tím, napadlo mě přidat to jako extra zařízení. Pro myš teď používám ovladač "mouse" (evdev totiž blbne ve hrách), pro klávesnici "kbd" a pro ten event4 zkouším "evdev", ale nějak to nejde (vlastně ani nevím jak by mohlo, nemá to nic přiřazený a xev pořád nic nevypisuje). Co s tím? Díky.
Relevantní část xorg.conf:
Section "InputDevice" Identifier "Keyboard1" Driver "kbd" Option "AutoRepeat" "250 30" Option "XkbModel" "eurocase_eck_201" Option "XkbLayout" "cz" EndSection Section "InputDevice" Identifier "MouseButtons" # extra buttons Driver "evdev" Option "Device" "/dev/input/by-id/usb-KYE_NAVIGATOR_535-event-kbd" EndSection Section "InputDevice" Identifier "Mouse1" Driver "mouse" # Driver "evdev" Option "CorePointer" Option "SendCoreEvents" "true" Option "Buttons" "7" Option "Device" "/dev/input/mice" # Option "Device" "/dev/input/by-id/usb-KYE_NAVIGATOR_535-event-mouse" EndSection
podarilo se jiz rozchozeni v X?No, mně ne
Nějaký pokrok s bočními tlačítky?
Pořídil jsem si Genius Ergo 525V a jsem na tom zhruba stejně jako ty. Za pomocí evdev
funguje i naklápění kolečka, ale boční tři tlačítka jsou mrtvá, dokonce jsem neobjevil ani extra zařízení...
Jak jsi testoval, co posílá zařízení /dev/input/by-id/usb-KYE_NAVIGATOR_535-event-kbd
?
V mém případě ani xev
ani showkey -s
nebo showkey -k
vůbec neragují...
Jak jsi testoval, co posílá zařízení /dev/input/by-id/usb-KYE_NAVIGATOR_535-event-kbd
?
Šel jsem na TTY, spustil
cat /dev/input/by-id/usb-KYE_NAVIGATOR_535-event-kbda mačkal ty tlačítka.
Tlacitka neposilaji eventy, protoze podle me driver evdev nevi, jak ma zpracovat data, ktera chodi primo z mysky...
Mel jsem v umyslu se hecnout a napsat svuj prvni ovladac do jadra, ale dopadl jsem stejne jako evdev - nejsem schopny od sebe rozlisit bocni tlacitka (ten zbytek ano). Prijde mi, ze se snad pri kazdem stisku posila nejaka casova znacka a zbytek se doplni nulama, protoze pokazde mi prijdou jina data a ani jeden bajt neni stejny.
Zkousel jsem i vychvalovany tool btnx, ale taky bez vysledku.
Tak jsem se hecnul a mám funkční řešení pro všechna tlačítka, ale k dotažení potřebuji vaši pomoc, viz. můj blog...
Dnes som si zakupil tuto paradu :) a zistil som ze 4bocne tlacitka davaju znaky "a" az "d" - ako z klavesnice. Nejaky napad ako to namapovat? Uzivam (K)ubuntu 8.10
Nejlepsi je pomoct pridat podporu primo do jadra, kdyz se tlacitka nechovaji standardne... viz. diskuze
Tiskni
Sdílej: