Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Byly zveřejněny videozáznamy, dostupné také s prezentacemi přímo z programu, a také fotogalerie z open source komunitní konference DevConf.CZ 2025 konané od 12. do 14. června v Brně.
Navigace se soukromím CoMaps postavena nad OpenStreetMap je nově k dispozici v Google Play, App Store i F-Droid. Jedná se o komunitní fork aplikace Organic Maps.
Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Uvnitř bylo jen trafo, 4 diody a kondík. Na osciloskopu to vypadalo hrozně.Podle mě furt lepší, než to, co dokážou vyrobit vylevněné pískající spínané zdroje.
Já to dělám stejně, akorát do toho tluču gumovou paličkou.
4 * 365 * 24 = až 35040h Ty kondíky si tu smrt dávno zasloužily..bežná životnost je tak 5-10 tis hodin
trueRMS by tohle neřešilo ? blbej MCU s integrovaným AD převodníkem s fs = 1MHz a počítat a počítat..ovšem běžně ty digitály typu UNI-T apod zvládají trueRMS do 400Hz tuším
jo pardon. blbě jsem pochopil na co reaguješ..
když si koupíš novej tak ti to neudělá takovou radost, jako když si to opravíš. Zvlášť když máš například elektro obor, nebo je elektro tvůj koníček
takový malý a podezřele lehkýTo bys byl překvapený, kdyby tam místo spínanýho zdroje byl kondenzátor
Je mi přes 40 a jsem moc rád, že nejsem dnes mladý. Mladým to nezávidím. V době mého mládí byly k dispozici velmi kvalitní informace o všem, co by kohokoli mohlo zajímat.Ano já se pomalu jistě blížím k 50-leté hranici a v tom máte pravdu, že tehdy byly kvalitní informace o tom nebo o tom. Jak pracovní návody tak i kdejaké věci pro elektro. Ale to bylo poplatné tou dobu. Sám jistě víte (i ti ostatní starší)jakým problémem bylo shánět v tehdejším Československu součástky. A cuprextit to bylo málem úzkoprofilové zboží (občas se objevil cuprextant a i ten byl pryč). Tehdy návody byly, ale jen cca 50% z nich byly použitelné. To se týká i aut, součástky nebyly nebo byly jen pod-pultem a zbytek se dělal tak jak se dalo. Nyní je součástek apod. celkem dost, ale jen malá skupina lidí ví jak je použít.
Tiskni
Sdílej: