Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Existují kazetyNo vida. Ještě bych z toho očesal každý druhý kolečko a bylo by to přesně ono
Mimochodem opravdu mluvíš o vícekolečku a nikoli o kazetě?Nemám tušení
Tohle bych považoval za implementační detail. U obou systémů je výsledkem, že je tam více koleček vedle sebe.Mimochodem opravdu mluvíš o vícekolečku a nikoli o kazetě?Nemám tušení![]()
Řetěz je dost širokýVypadá jako standardní 6/7/8. (pokud to má širší, tak to je zase problém že to nemá skladem každý Pepa)
I kdyby ne, tak výměna kompletních převodů (pastorek, řetěz, talíř) je vcelku levná záležitost.To u vícekolečka (bonus: odpadá opruz se cvrčkem) či kazety taky.
Tohle zimu asi už budu muset vyměnit olej.No super, takže po 1000 km už s tím máš pakárnu. Já jsem na pohon s přehazovačkou 10000 km skoro nesáhl (až na několik výměn řetězu). To je „ubylo údržby“?
7 převodů je dobré tak do města, ale na nějaké sportovnější poježdění to je málo.Mnohem víc záleží na rozsahu. Mně by klidně stačily třeba čtyři převody, kdyby to mělo rozsah jako mám teď.
NevýhodyPřidej: když roztrhneš řetěz, nemůžeš vyndat vadný článek a jet dál. Když píchneš, nejde kolo kvůli absenci rychloupínáků snadno sundat a vyměnit duši kus za kus (to mi přijde asi jako největší nevýhoda „městských“ kol -- jak to ti lidi jako dělají při defektu?). Conclusion: spousta problémů, jediná pochybná výhoda je, že do toho nejde tolik bordel.
Pokud o tom uvažujete, tak začněte hned teď, protože je na to čas. Na jaře byste to nemuseli stihnout.? Na jaře se neprodávají? Naopak já bych výměny většiny věcí dělal na jaře, protože přes zimu je typicky poškodím solí, sněhem a posypovými kamínky.
to mi přijde asi jako největší nevýhoda „městských“ kol -- jak to ti lidi jako dělají při defektu?Lepsi mestska kola cili na minimalni udrzbu a proto uvnitr plaste maji tmel, ktery bezne defekty zalepi. Dela se to i pro MTB, vizte treba https://www.youtube.com/watch?v=esMe3wJ7bLY
Mnohem víc záleží na rozsahu. Mně by klidně stačily třeba čtyři převody, kdyby to mělo rozsah jako mám teď.Není dobré mít velké skoky mezi převody, ale to je na delší povídání. U většiny vícekoleček se počet zubů mezi vedlejšími kolečky liší tak do 15%, u silničních i míň. Tuším, že zmiňovaný Rohloff má ten poměr 13,6% mezi každými dvěma sousedními převody. Z toho je jasné, že míň převodů = menší rozsah.
Přidej: když roztrhneš řetěz, nemůžeš vyndat vadný článek a jet dál.Tady ten řetěz není namaháný do stran, takže se nemá proč roztrhnout (viděl jsem víc roztržených řetězů, všechny na vícekolečku, bohužel několikrát i na mém kole). Navíc si můžu vézt jen pár článků a smontovat to bez nářadí.
Když píchneš, nejde kolo kvůli absenci rychloupínáků snadno sundat a vyměnit duši kus za kus (to mi přijde asi jako největší nevýhoda „městských“ kol -- jak to ti lidi jako dělají při defektu?).Vozí nářadí.
? Na jaře se neprodávají? Naopak já bych výměny většiny věcí dělal na jaře, protože přes zimu je typicky poškodím solí, sněhem a posypovými kamínky.Na jaře nebude mít servis čas na takovou složitou operaci, protože budou zavaleni jinými zakázkami.
Není dobré mít velké skoky mezi převody, ale to je na delší povídání. U většiny vícekoleček se počet zubů mezi vedlejšími kolečky liší tak do 15%, u silničních i míň. Tuším, že zmiňovaný Rohloff má ten poměr 13,6% mezi každými dvěma sousedními převody. Z toho je jasné, že míň převodů = menší rozsah.Tak pokud člověk nezávodí, větší krok ničemu nevadí. Toto prohlašuju po pár stovkách km na rekolích Nexusech 3.
Když píchneš, nejde kolo kvůli absenci rychloupínáků snadno sundat a vyměnit duši kus za kus (to mi přijde asi jako největší nevýhoda „městských“ kol -- jak to ti lidi jako dělají při defektu?).Po třetím defektu se nasereš, koupíš Marathon/Big Apple/Big Ben Plus a máš vystaráno (tedy naplno to otestuju na brněnským žiletkoštěřku až tuhle zimu, ale podle zkušenosti s Kid Plus vs. normálníma pláštěma na kočárku čekám hladký průjezd). Osobně jsem k tomuhle rozhodnutí nepotřeboval ani nesundatelné kolo, stačily 4 defekty tichošlápky během týdne a půl. A taky se dá vytáhnout duše bez sundání kola.
? Na jaře se neprodávají? Naopak já bych výměny většiny věcí dělal na jaře, protože přes zimu je typicky poškodím solí, sněhem a posypovými kamínky.
Conclusion: spousta problémů, jediná pochybná výhoda, že do toho nejde tolik bordel.Velká výhoda je to řazení v klidu
A taky se dá vytáhnout duše bez sundání kola.Vytáhnout z pláště samozřejmě, ale pak ji musíš zalepit, nemůžeš ji vyměnit.
Už ne. Spíš je to o nedostatku příležitostí. Ale kdysi jsem jezdíval i při teplotách, při kterých spousta lidí raději ani nevycházela.Autor blogu asi není celoroční jezdec.
Ale kdysi jsem jezdíval i při teplotách, při kterých spousta lidí raději ani nevycházela.Tohe by mě zajímalo. Jakým způsobem? Já vyjel jen za ranní mlhy, uši a špička nosu zmrznutá a pod bundou spocený jak vráta od chléva. Rychle jsem to zabalil.
byl u něho takový krásný výplet do zadního blatníku na ochranu sukně, protože to kolo bylo dělané podle nějakého vzoru co si asi ukořistili v pětačtyřicátém.Takové ty struny? To se dělalo ještě u prvních Bababet alias Tranzostorů.
7 převodů je dobré tak do města, ale na nějaké sportovnější poježdění to je málo. Mám to zpřevodované trochu do rychla. Cestovní rychlost je kolem 30 km/h, dá se rozšlapat maximálně tak do 40 km/h, ale pak už to opravdu dál nejde. Super prudké kopce s tím nevyjedu (ale Hochalpenstrasse jsem dal bez problémů, i 3 jsem zařadil). Občas tahám vozík a pak i do mírnějších kopců řadím 1-2.Tenhleten problém s malým počtem převodů mývaly staré trailové Hondy (měla jen čtyři převody). Vyřešili to šalamounsky. Na kolo namontovali dvě rozety. Jedna rozeta se jmenovala „highway“ mód (na rovinku) druhá „Off-road/Trail“ mód. Jezdec jel na normálně po silnici a když přijel k terénu či velkému kopci, jednoduše přehodil řetěz na větší rozetu a došponoval. U pozdějších CT 90 dodali k pastorku páčku, takže celé přepínání mezi módy bylo jen o přepnutí páčky u motoru. Myslím že to fungovalo tak že na páčce bylo další ozubené kolečku které se posutím jednoduše vecpalo do řetězu, rozpůlilo převod napolovic a offroad mód byl na světě
Taková malá inspirace.
Tiskni
Sdílej: