Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Info o průběhu akce, diskuse o nových motivech samolepek, poznámky k akci.
Už druhý měsíc (tato akce je výjimečně delší) probíhá v pořadí 4. komunitní akce. Průběh je zatím relativně hladký, až na pár drobností jako spojování objednávek, přičemž se mi díky chybě v kódu podařilo několika lidem ztratit seznam jejich objednaných věcí a u dvou dokonce celou objednávku.
Proto hned na začátku prosím všechny čtenáře, pokud znáte či máte kontakt na S. Kříže nebo P. Hamtila, nebo jste to vy, napište mi na mail ať to urovnáme .
Tím je naštěstí výčet problémů hotov, krom toho že jako vždy bojuju s naplněním minimálního počtu objednávek (zvlášť u rubikovek a flash disků).
Během času do nabídky přibývají nejrůznější věci, pochopitelně motivy samolepek, ale třeba i flash disk. O samolepkách bych rád rozvinul diskusi, objevilo se pár zajímavých nápadů na nové motivy, například desktopových prostředí (některé jsou již přidané) ale i programů jako gimp, emacs, vim.. Tím pádem by zájemce mohl dát okolí najevo, nejen že používá linux, gnu, opensource a mnoho dalšího, ale také oblíbené programy či své prostředí, byl by o to zájem?
Byl bych rád za všechny nápady na samolepky (pokud jste mi už nějaký psali na mail, neuškodí ho sem napsat znovu, kvůli diskusi).
Nakonec ještě trochu hecu: objednávejte si flash disky, hrozí že nakonec vůbec nebudou a nic podobného ke koupi tu asi zase dlouho nebude.
Díky všem po (opět) podpořili tuhle akci, budu průběžně informovat
Tiskni
Sdílej:
ahoj,
ceny vždycky vycházejí z toho jaký je o produkt zájem, čím více se toho prodá, tím nižší je cena, třeba zakázková výroba flash disků je docela drahá záležitost a ještě k tomu o to není kdovíjak velký zájem, takže ta cena prostě vyleze..
objednávejte si flash disky, hrozí že nakonec vůbec nebudou a nic podobného ke koupi tu asi zase dlouho nebude.Momentálně kapku víc chrápem, ale bude...
Zvažuji trestní oznámení!
Postup hodný primitiva. Zkoušel jsi vůbec Filipa kontaktovat? Co když se mu něco stalo?
http://www.abclinuxu.cz/blog/doli/2012/9/komunitni-akce-trestni-oznameni#332