Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Nakup AMD pro me postrada jediny racionalni duvod
Poměr výkon/cena podle vás není dostatečně racionální důvod?
tyhle skoro AMD chipsety jsou spise ATI nez AMD a podle toho to vypada, SB600 bude podporovat nejdriv kernel 2.6.20!
Zajímavé… Mám SB600 na desce a funguje hladce i s 2.6.18…
No, ja povazuju upgrade (krome vymeny nejake karty) za vyhozene penize!!!Asi proto, že nakupuje samé šmejdy. Ale opravdu nevím, proč bych měl vyhazovat skříň, drahou zvukovku atp. S tebou to nemá smysl
Reagoval jsem na větu
No, ja povazuju upgrade (krome vymeny nejake karty) za vyhozene penize!!!
Pokud jste ji nenapsal vy, měl byste si to vyřídit s tím, kdo se za vás vydává…
Neni problem koupit si za 2000 P630, ktera Athlony v mnoha cinnostech s prehledem prekonava.Jak jsem psal, v prvé řadě mě zajímá spotřeba a potažmo tedy hlučnost, což P4 diskvalifikuje. Ještě bych tak zkousnul nějakej celeron D s tím že to do roka za něco vyměním.
Mimo to, k tomu AMD. Cenova politika AMD je udesna! Vzpomente si, kolik stalo "nejhorsi" AMD X2 v dobe, kdy bylo AMD na vrcholu. nejakych 8-9tisic! Nejhorsi X2!!!!!To bych tak nesrovnával. V té době byla jiná situace a dvoujádro byla absolutní novinka, když přišel C2D, už to byla zaběhnutá rutina.
Intel prodaval dvoujadra drive a za mnohem nizsi ceny.Pokud vím, tak první skutečná dvoujádra byla od AMD. Ale to je fuk a OT.
S tou hlucnosti bych to neprehanel.... zas tak hrozne to nebylo, a Prescott byl nenazrany jen ve spicce....Těch sestav jsme za poslední roky "pár" postavil a tohle nemůžu říct. Jakékoliv P4 chtělo slušný chladič i když nic moc nedělá, zatímco lowendové AMD si vystačí s boxem, co se při běžné práci ani nemusí točit. Dvoujádrové P4 byla potom slušná pec, která neustále roztáčela chladič na vyšší otáčky, než by mi bylo příjemné. Přechod na C2D platformu potom bylo vysvobození.
Jakékoliv P4 chtělo slušný chladič i když nic moc nedělá
Před časem jsem měl v rukou počítač od IBM. Bylo v něm P4 a na něm chladič s větrákem… …který se netočil. Přišlo mi to divné, a co chvíli jsem rukou kontroloval chladič na CPU. Byl vlažný. Půl hodiny provozu, stále vlažný. Pak jsem pustil kompresi xvid. Po pár minutách se větrák roztočil, po dokončení komprese se zase zastavil - chladič byl vlažný. V procesoru tedy asi problém nebude…
Ona je otázka, nakolik v tom mělo IBM prsty. Motivovalo mne to tehdy ke koupi desky GigaByte (naivně jsem myslel, že má GB tak schopné desky, zažil jsem ale velké sklamání za hodně peněz). Byla tam totiž GB deska, ale s tím, že se ten typ vůbec nedal nikde koupit. Nenašel jsem ji v žádném obchodě u nás, ani za hranicemi. Použitý větrák byl hlučný úplně minimálně. Prakticky mohu konstatovat, že to byl nejtišší počítač, jaký jsem potkal, i když měl oddělaný kryt.
Jde asi o to, čemu se u nás říká "značkový počítač", a co opravdu JE značkový počítač.
Ma byt:
procesor Intel - dokumentovano chipset
Intel - (snad) dokumentovano, jsou free drivery
grafika Intel integrovana v chipsetu - nedokumentovano, jsou free drivery
procesor AMD - dokumentovano
chipset VIA - (snad) dokumentovano, jsou free drivery
grafika ATI Radeon 9250 - nedokumentovano (pry je dokumentovana pod NDA), jsou free drivery
Tiskni
Sdílej: