Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Tohle ma byt otazkou do diskuze, nikoli prezentace radikalniho nazoru....
AMD me pekne zacina "srat"! Kdysi platilo, ze AMD podporuje Linux a Intel vice mene ignoruje. Jak to vypada dnes?
AMD, prestoze vi, jak moc komunita ceka na ovladace nebo aspon nejakou slusnou dokumentaci, stale neudelalo nic! A co Intel? Vydal opensource ovladace ke svym grafikam.
Intel vydava otevrenou dokumentaci ke svym chipsetum! AMD/ATI? Vubec! Co si ma clovek sakra pod AMD koupit?
nForce? To skonci se samym "noapic" ... "nolapic"....atd? (nF 550 a 570 funguji dobre, ale jen diky mnoha letum usilovneho reverseengineeringu)
ATI? tyhle skoro AMD chipsety jsou spise ATI nez AMD a podle toho to vypada, SB600 bude podporovat nejdriv kernel 2.6.20! Jo hol chybi ta dokumentace!
VIA? Kdeze, nekdejsi nejlepsi chipsety pro AMD zmizely z trhu. K dostani neni nic. nVidia si vydupala pro AM2 skoro monopol....
Co z toho plyne? Zacinam mit pocit, ze AMD tak trochu leze Microsoftu do prdele, zatimco Intel se otevira "svobodnemu" IT svetu... Jo, casy se meni....
Zacinam mit pocit, ze na vetsinu "problemu s HW" v Linuxu zacina byt jedna az napadne jednoducha odpoved: "Intel".... A to se mi nelibi, jedina spravna odpoved je vzdycky spatne... Bohuzel, AMD mi nedava jinou sanci
Tiskni
Sdílej:
Nakup AMD pro me postrada jediny racionalni duvod
Poměr výkon/cena podle vás není dostatečně racionální důvod?
tyhle skoro AMD chipsety jsou spise ATI nez AMD a podle toho to vypada, SB600 bude podporovat nejdriv kernel 2.6.20!
Zajímavé… Mám SB600 na desce a funguje hladce i s 2.6.18…
No, ja povazuju upgrade (krome vymeny nejake karty) za vyhozene penize!!!Asi proto, že nakupuje samé šmejdy. Ale opravdu nevím, proč bych měl vyhazovat skříň, drahou zvukovku atp. S tebou to nemá smysl
Reagoval jsem na větu
No, ja povazuju upgrade (krome vymeny nejake karty) za vyhozene penize!!!
Pokud jste ji nenapsal vy, měl byste si to vyřídit s tím, kdo se za vás vydává…
Neni problem koupit si za 2000 P630, ktera Athlony v mnoha cinnostech s prehledem prekonava.Jak jsem psal, v prvé řadě mě zajímá spotřeba a potažmo tedy hlučnost, což P4 diskvalifikuje. Ještě bych tak zkousnul nějakej celeron D s tím že to do roka za něco vyměním.
Mimo to, k tomu AMD. Cenova politika AMD je udesna! Vzpomente si, kolik stalo "nejhorsi" AMD X2 v dobe, kdy bylo AMD na vrcholu. nejakych 8-9tisic! Nejhorsi X2!!!!!To bych tak nesrovnával. V té době byla jiná situace a dvoujádro byla absolutní novinka, když přišel C2D, už to byla zaběhnutá rutina.
Intel prodaval dvoujadra drive a za mnohem nizsi ceny.Pokud vím, tak první skutečná dvoujádra byla od AMD. Ale to je fuk a OT.
S tou hlucnosti bych to neprehanel.... zas tak hrozne to nebylo, a Prescott byl nenazrany jen ve spicce....Těch sestav jsme za poslední roky "pár" postavil a tohle nemůžu říct. Jakékoliv P4 chtělo slušný chladič i když nic moc nedělá, zatímco lowendové AMD si vystačí s boxem, co se při běžné práci ani nemusí točit. Dvoujádrové P4 byla potom slušná pec, která neustále roztáčela chladič na vyšší otáčky, než by mi bylo příjemné. Přechod na C2D platformu potom bylo vysvobození.
Jakékoliv P4 chtělo slušný chladič i když nic moc nedělá
Před časem jsem měl v rukou počítač od IBM. Bylo v něm P4 a na něm chladič s větrákem… …který se netočil. Přišlo mi to divné, a co chvíli jsem rukou kontroloval chladič na CPU. Byl vlažný. Půl hodiny provozu, stále vlažný. Pak jsem pustil kompresi xvid. Po pár minutách se větrák roztočil, po dokončení komprese se zase zastavil - chladič byl vlažný. V procesoru tedy asi problém nebude…
Ona je otázka, nakolik v tom mělo IBM prsty. Motivovalo mne to tehdy ke koupi desky GigaByte (naivně jsem myslel, že má GB tak schopné desky, zažil jsem ale velké sklamání za hodně peněz). Byla tam totiž GB deska, ale s tím, že se ten typ vůbec nedal nikde koupit. Nenašel jsem ji v žádném obchodě u nás, ani za hranicemi. Použitý větrák byl hlučný úplně minimálně. Prakticky mohu konstatovat, že to byl nejtišší počítač, jaký jsem potkal, i když měl oddělaný kryt.
Jde asi o to, čemu se u nás říká "značkový počítač", a co opravdu JE značkový počítač.
Ma byt:
procesor Intel - dokumentovano chipset
Intel - (snad) dokumentovano, jsou free drivery
grafika Intel integrovana v chipsetu - nedokumentovano, jsou free drivery
procesor AMD - dokumentovano
chipset VIA - (snad) dokumentovano, jsou free drivery
grafika ATI Radeon 9250 - nedokumentovano (pry je dokumentovana pod NDA), jsou free drivery