Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
přes jméno a hesloŽe ich odošleš? Nehovoriac o tom že bežná vec je mať na https stránkach reklamný banner. Kde sa pripájaš, poznáš toho človeka? Je tam veľa faktorov.
Že ich odošleš?Když komunikuji s aplikací, která má přístup ke všem mým heslům, prozrazení jednoho dalšího mě nezabije.
Nehovoriac o tom že bežná vec je mať na https stránkach reklamný banner.No tak to je pak blbý. Vím, že třeba dementi z ČSOB mají na stránkách JS od Googlu. To ale nespadá pod „správně použité“ HTTPS.
Kde sa pripájaš, poznáš toho človeka?Petr Krčmář výše správně píše, že si to máš rozjet u sebe.
Pro pristup do weboveho uloziste klicu je mozne pouzivat i jednorazova hesla, napriklad pomoci Yubikey. Dokonce nova verze Yubikey Neo by mela umoznovat pristup i z mobilu pres NFC, nezkousel jste to uz nekdo?Jsem si ho chtěl ze srandy koupit, ale dlouhou dobu tam bylo, že je vyprodaný a bude koncem dubna a po konci dubna už píšou, že je jenom vyprodaný...
Prakticky bych to tak zle neviděl, přecijen by onen xkcd klobouk musel mít těch hesel sesbíraných docela dost.Jenže ty máš i 1-2 dotazy na hashing oracle - můžeš poslat kralykovi odkaz na službu, která má jméno účelově zkonstruované tak, aby leakl co nejvíc informace.
můžeš poslat kralykovi odkaz na službu, která má jméno účelově zkonstruované tak, aby leakl co nejvíc informace.To prakticky nebude tak snadný. Zaprvý bys mě musel motivovat tu službu použít, a to se silným heslem, ie. musela by to být nějaká důležitější služba, zadruhý nepoužívám jméno služby přesně v té podobě, jak je, ale můžu si ho přizpůsobit/zjednodušit/změnit (kvůli zapamatování), no a do třetice asi nebudeš vytvářet dvě nové důležité služby pro každého kralyka. Ale jinak ano, bezpečné to není a spoléhá se na security through obscurity.
Received: from back1.argonit.cz (back1.argonit.cz [37.46.80.52]) by fry.hrach.eu (Postfix) with ESMTP id 6191840278 for jenda hrach eu; Mon, 27 May 2013 15:10:09 +0200 (CEST) Date: Mon, 27 May 2013 15:10:09 +0200 (CEST) From: jenda yakumo.hrach eu To: vojtech kral hk Subject: BitcoinyAhoj, našel jsem skvělou aplikaci, která rozdává Bitcoiny! Stačí si založit účet a pak ti každý týden bude chodit 1 BTC! Nezapomeň si nastavit silné heslo, aby ti někdo rozdané BTC neukradl. http://jenda.hrach.eu/f/bitcoins.php?sname=AEEPISREOIS
Když náhodou se chci přihlásit a nemám poruce svůj prohlížeč, nechám si poslat nové heslo mailem (a heslo k e-mailu si pamatuju).Proč nemáš seznam hesel jednoduše v mailboxu?
Btw., otázka do diskuze: Neznáte někdo nějaký symetrický šifrovací algoritmus, který není vyloženě děravý a šel by provozovat na papíře (potřebuju v rozumném čase umět zašifrovat ~1 kB dat)? Asi bych na papíře zvládl A5/1 a ARCFOUR, ale A5/1 je zlomená a ARC4 taky nevypadá nejlépe.V cryptonomiconu je popsaný docela pěkný šifrování pomocí balíčku karet.
Osobně to řeším password managerem a potřebuju znát vlastně jen heslo k šifrovanému disku, na kterém password manager bydlí. Vzhledem k tomu, že používám vlastně jenom jeden počítač (+ si pamatuju heslo do školy, které se zadává na jiných počítačích furt a není praktické vytahovat notebook), nemám se synchronizací problémy.To máš dobrý, takhle jednoduchý to bohužel nemám. Např. do e-mailu potřebuju být schopen přistoupit odkudkoli. Ale je pravda, že heslo k e-mailu může být specielní případ. Pak mam heslo do školy. Pak heslo k šifrovanému disku a k šifrovanému disku na zálohy. Pak mam ještě herní konzoli, resp. PC s MS GameLoader OS, kde jsou potřeba loginy k online hrám. Dále např. heslo ke student agency, který se hodí mít poruce i bez jednoho určitýho počítače. No a dále X dalších, který si teď momentálně nevybavim... Ale je pravda, že u většiny z nich by snad nebylo tak hrozný být omezen na jeden počítač.
Jde o to, že tvým požadavkem je plácat heslo úplně kamkoliKdes to vzal? To není pravda.
Btw., otázka do diskuze: Neznáte někdo nějaký symetrický šifrovací algoritmus, který není vyloženě děravý a šel by provozovat na papíře (potřebuju v rozumném čase umět zašifrovat ~1 kB dat)? Asi bych na papíře zvládl A5/1 a ARCFOUR, ale A5/1 je zlomená a ARC4 taky nevypadá nejlépe.Pokud by ti nevadilo použít klíč stejně dlouhej jako data (což by v řádu 1kB snad šlo, ale neznám požadavky v tvým případě), tak One Time Pad. Výpočetně nenáročné a nenapadnutelné...
Tiskni
Sdílej: