Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Spolek vpsFree.cz vydal statistiky týkající se distribucí nasazených na serverech členů. V dlouhodobém pohledu je zřejmé, že většina uživatelů z původního CentOS přechází na Rocky Linux. Pozoruhodný je také nárůst obliby distribuce NixOS, která dnes zaujímá třetí místo po Debianu a Ubuntu.
Google minulý týden představil Material 3 Expressive, tj. novou verzi svého designového jazyka Material Design pro Android 16 a Wear OS 6.
Byl vydán Debian 12.11, tj. jedenáctá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Makepad dospěl do verze 1.0 (𝕏). Jedná se o multiplatformní open source UI framework pro Rust napsaný v Rustu.
přes jméno a hesloŽe ich odošleš? Nehovoriac o tom že bežná vec je mať na https stránkach reklamný banner. Kde sa pripájaš, poznáš toho človeka? Je tam veľa faktorov.
Že ich odošleš?Když komunikuji s aplikací, která má přístup ke všem mým heslům, prozrazení jednoho dalšího mě nezabije.
Nehovoriac o tom že bežná vec je mať na https stránkach reklamný banner.No tak to je pak blbý. Vím, že třeba dementi z ČSOB mají na stránkách JS od Googlu. To ale nespadá pod „správně použité“ HTTPS.
Kde sa pripájaš, poznáš toho človeka?Petr Krčmář výše správně píše, že si to máš rozjet u sebe.
Pro pristup do weboveho uloziste klicu je mozne pouzivat i jednorazova hesla, napriklad pomoci Yubikey. Dokonce nova verze Yubikey Neo by mela umoznovat pristup i z mobilu pres NFC, nezkousel jste to uz nekdo?Jsem si ho chtěl ze srandy koupit, ale dlouhou dobu tam bylo, že je vyprodaný a bude koncem dubna a po konci dubna už píšou, že je jenom vyprodaný...
Prakticky bych to tak zle neviděl, přecijen by onen xkcd klobouk musel mít těch hesel sesbíraných docela dost.Jenže ty máš i 1-2 dotazy na hashing oracle - můžeš poslat kralykovi odkaz na službu, která má jméno účelově zkonstruované tak, aby leakl co nejvíc informace.
můžeš poslat kralykovi odkaz na službu, která má jméno účelově zkonstruované tak, aby leakl co nejvíc informace.To prakticky nebude tak snadný. Zaprvý bys mě musel motivovat tu službu použít, a to se silným heslem, ie. musela by to být nějaká důležitější služba, zadruhý nepoužívám jméno služby přesně v té podobě, jak je, ale můžu si ho přizpůsobit/zjednodušit/změnit (kvůli zapamatování), no a do třetice asi nebudeš vytvářet dvě nové důležité služby pro každého kralyka. Ale jinak ano, bezpečné to není a spoléhá se na security through obscurity.
Received: from back1.argonit.cz (back1.argonit.cz [37.46.80.52]) by fry.hrach.eu (Postfix) with ESMTP id 6191840278 for jenda hrach eu; Mon, 27 May 2013 15:10:09 +0200 (CEST) Date: Mon, 27 May 2013 15:10:09 +0200 (CEST) From: jenda yakumo.hrach eu To: vojtech kral hk Subject: BitcoinyAhoj, našel jsem skvělou aplikaci, která rozdává Bitcoiny! Stačí si založit účet a pak ti každý týden bude chodit 1 BTC! Nezapomeň si nastavit silné heslo, aby ti někdo rozdané BTC neukradl. http://jenda.hrach.eu/f/bitcoins.php?sname=AEEPISREOIS
Když náhodou se chci přihlásit a nemám poruce svůj prohlížeč, nechám si poslat nové heslo mailem (a heslo k e-mailu si pamatuju).Proč nemáš seznam hesel jednoduše v mailboxu?
Btw., otázka do diskuze: Neznáte někdo nějaký symetrický šifrovací algoritmus, který není vyloženě děravý a šel by provozovat na papíře (potřebuju v rozumném čase umět zašifrovat ~1 kB dat)? Asi bych na papíře zvládl A5/1 a ARCFOUR, ale A5/1 je zlomená a ARC4 taky nevypadá nejlépe.V cryptonomiconu je popsaný docela pěkný šifrování pomocí balíčku karet.
Osobně to řeším password managerem a potřebuju znát vlastně jen heslo k šifrovanému disku, na kterém password manager bydlí. Vzhledem k tomu, že používám vlastně jenom jeden počítač (+ si pamatuju heslo do školy, které se zadává na jiných počítačích furt a není praktické vytahovat notebook), nemám se synchronizací problémy.To máš dobrý, takhle jednoduchý to bohužel nemám. Např. do e-mailu potřebuju být schopen přistoupit odkudkoli. Ale je pravda, že heslo k e-mailu může být specielní případ. Pak mam heslo do školy. Pak heslo k šifrovanému disku a k šifrovanému disku na zálohy. Pak mam ještě herní konzoli, resp. PC s MS GameLoader OS, kde jsou potřeba loginy k online hrám. Dále např. heslo ke student agency, který se hodí mít poruce i bez jednoho určitýho počítače. No a dále X dalších, který si teď momentálně nevybavim... Ale je pravda, že u většiny z nich by snad nebylo tak hrozný být omezen na jeden počítač.
Jde o to, že tvým požadavkem je plácat heslo úplně kamkoliKdes to vzal? To není pravda.
Btw., otázka do diskuze: Neznáte někdo nějaký symetrický šifrovací algoritmus, který není vyloženě děravý a šel by provozovat na papíře (potřebuju v rozumném čase umět zašifrovat ~1 kB dat)? Asi bych na papíře zvládl A5/1 a ARCFOUR, ale A5/1 je zlomená a ARC4 taky nevypadá nejlépe.Pokud by ti nevadilo použít klíč stejně dlouhej jako data (což by v řádu 1kB snad šlo, ale neznám požadavky v tvým případě), tak One Time Pad. Výpočetně nenáročné a nenapadnutelné...
Tiskni
Sdílej: