Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Ok, teoreticky to má stačit. Ale při snaze o maximalizaci kvality spojení je těch několik stupňů změny náklonu naší antény docela podstatných. Zároveň mne napadá, že v té naší asi husté džungli (vidim kolem sebe tak do 20 AP v listu, pár jich vyplněné SSID má, většina ne) si nejsem jistý, jak se chová signál, když ho kříží jiný, to se přece musí nějak pozměnit, ne?
A proto doufam, že přesný zaměření pomůže, ten kužel (mého) paprsku pak není celý ovlivněný okolím. Do toho asi bude ale i mluvit kvalita použitého železa na obou stranách, ne? S tim, jak se vypořádá s nekvalitním signálem.
To je slušná plocha, vim. Co jsem čet, tak Alfa je prej citlivá dost. To zaměření má podle mne smysl v tom, že ho můžu měnit a pozorovat stav. Navíc lze i změnit místo uchycení mojí antény = snažit vyhnout se okolnímu rušení. Vždyť i ten kužel záření má hustotu energie vzhledem k ose paprku proměnnou.
Měli jsme panelovou anténu kdysi a teď s yaginou nám to kmitá líp. Zdá se mi, že teď je to i lepší díky tomu, že chytáme my menší šumy z okolí.
Pokud jde o skládání vlnění, tak mám pocit, že na vodě třeba to poznat je, že se vlnění změní. Druhá věc je, jak se to v praxi projevuje a jak platí shodné zákonitosti pro mechanické a elm. vlnění.
Tiskni
Sdílej: