plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Měli jsme během posledních pár dnů trable s wifinou, občas ani nebyl na wifi interfejsu signál, přestože na fyzické vrstvě se zdálo vše ok, v seznamu providerů v okolí. Popisoval jsem svuj problém na živěCz, na czFreeNet se mi nechtělo proklikávat skrz menu. Tak mi ani nikdo neodpověděl
Nicméně ta naše se Alfa se vzpamatovala, po načtení defaultní konfigurace a nadatlování kompletní v teple domova se zatim umoudřila. Konečně jsem se rozhoupal a koupil laserové zaměřovátko v GME, je to takovej pidižvík, na tři baterky do hodinek, doufal jsem, že pomůže - a překonalo mé očekávání, protější anténní stožár byl dost výrazně označený. Tak teď máme signál "jako nikdy".
P.S. doufam, že ten "bezdrátovej internet zadarmo po Praze" nebude, to by tu bylo rušení ještě horší, už vidim, jak si někdo dává bacha na vyzářené limity nebo na úhel paprsku.
Tiskni
Sdílej:
Ok, teoreticky to má stačit. Ale při snaze o maximalizaci kvality spojení je těch několik stupňů změny náklonu naší antény docela podstatných. Zároveň mne napadá, že v té naší asi husté džungli (vidim kolem sebe tak do 20 AP v listu, pár jich vyplněné SSID má, většina ne) si nejsem jistý, jak se chová signál, když ho kříží jiný, to se přece musí nějak pozměnit, ne?
A proto doufam, že přesný zaměření pomůže, ten kužel (mého) paprsku pak není celý ovlivněný okolím. Do toho asi bude ale i mluvit kvalita použitého železa na obou stranách, ne? S tim, jak se vypořádá s nekvalitním signálem.
To je slušná plocha, vim. Co jsem čet, tak Alfa je prej citlivá dost. To zaměření má podle mne smysl v tom, že ho můžu měnit a pozorovat stav. Navíc lze i změnit místo uchycení mojí antény = snažit vyhnout se okolnímu rušení. Vždyť i ten kužel záření má hustotu energie vzhledem k ose paprku proměnnou.
Měli jsme panelovou anténu kdysi a teď s yaginou nám to kmitá líp. Zdá se mi, že teď je to i lepší díky tomu, že chytáme my menší šumy z okolí.
Pokud jde o skládání vlnění, tak mám pocit, že na vodě třeba to poznat je, že se vlnění změní. Druhá věc je, jak se to v praxi projevuje a jak platí shodné zákonitosti pro mechanické a elm. vlnění.