Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Našel jsem zde poznámku, že PDAčka se nehodí moc pro stálé knihomolství, jelikož uživatel konverguje k očnímu. Pokud si to dokážu představit, je to malým textem na špatném osvětlení? A když sedím u počítače, nastavím na displeji i monitoru co nejmenší snesitelné osvětlení a k tomu zapnu stropní světlo, většinou výkonou úspornou žárovku, zatím mám oči zdravé - ale říkám si, že třeba v tom jsou i geny a způsob stravy, že pořád nepotřebuju brýle? Zároveň mi došlo - můžu to sem psát, můžu si něco najít na netu, můžu věřit tomu i onomu.
Dneska jsem (uz zase) rozchodil usb flashku v MDK 10.1, diky navodu zde z Abicka, jeste by me zajimalo, co je to to uhci a ohci, co jsem to modproboval. Takze se tesim na to, az budu vedet vic, casem. Nejvic me ted pali, ze nedostanu do MDK 9.0, mam ho spolecne s woknama na jednom disku a nejak mi nejde boot, lilo.conf z 9.0 doplnene do 10.1 nereaguje tak, jak bych cekal. Zatim nevim, zda mam dobre stazena isa z netu, instalace zatim az na mplayera, kterej mi zablokuje po spusteni klavesnici, chodi ok.
Tak jeden linuxovej zacatecnik se pokousi zacinat jit s dobou, poznat nove, psat blog, hrat si na extroverta. Zatim necham jen provizorni formu, s html se vyradim az casem, az bude co upravovat. Koukam, ze je to tu vse verejne :-), tak uvidim, s cim vsim se sverim.