Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
A malujte pořádně ... Po x letech zase maluju v bytě, poprvé komplet, tj. i se škrábáním a úklidem ... zatím jen dva pokoje, další vezmu během následujících cca 6 měsíců.
Dle rady prodavače jsem zavrhl hlinkový nátěr, jelikož se musí do 5 nátěrů škrábat znova - že praská nebo tak nějak, sám vídám tyto projevy - pokud to jsou ony. Takže jsem sáhl po disperzní barvě, pod ní dal hloubkovou penetraci, jeden pokoj jsem ještě extra omyl mýdlovou vodou, ten druhý už ne, při škrábání jsem to s tou mýdlovou stejně mokřil, snad to bude stačit - nechtělo se mi zase čekat na uschnutí.
V prvním pokoji jsem neměl na zemi nic ochranného, vesele se mi chodilo na štaflích, ve druhém jsem tam už dal radši igelit, ta úspora času je dost znát, ale zase po štaflích se mi moc chodit nedařilo, ta fólie byla dost citlivá na mechanické namáhání. Poprvé jsem ve velkém (skoro) musel sádrovat, tak jsem zjistil, jak rychle schne sádra a že musím radši pomálu dávkovat. Při obloucích v rozích mezi stěnou a stropem jsem obejvil, že škrabat stylem "loupání brambor" se nevyplácí, lepší = vhodnější že je skutečné škrábání, jelikož zůstane zachována původní oblost spoje stěn.
Tipuju, že ještě budu dostkrát takhle řádit a že se budu na tuhle mou zkušenost dívat s velkým úsměvem a nadhledem , prostě Nemalujte si to, nic není tak, jak vypadá, dnešní úspěchy a kroky jsou kořenem zítřka ... snad
Tiskni
Sdílej: