Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Jsme připojeni k netu přes wifinu, v poslední době, snad za poslední měsíc, dva, je doba "držení" konektivity maximálně tři dny. Možná přehánim, ale tolik zase ne, aby to stálo za řeč.
Obvyklý postup při trablech je následující: zjistim neprůchodnost webu, kouknu se na AP, zda máme ajpinu z dhcp, odpojim a připojim = ověřim, zda ajpinu opět dostaneme, kouknu na aktivační stránky providera, odtamtud se teprv připojení spouští, pokud toto vše funguje, tak ještě lezu "ven" a když se nedostanu, tak volám na hot line. Pokud ajpinu z dhcp dostanem a na providera se nedostanem, ještě pingam na bránu, třeba pro ověření ztrátovosti paketů. Dneska mne dostal stav, kdy jsme asjpinu dostali a na bránu jsem si neping. Tak volam na hot line, mladý hlas tvrdí, že je třeba počkat 10-15 minut, než vyprší adresa z routeru. Tedy až z arp tabulky vyprší naše MAC adresa zřejmě. Má to být opatření pro to, že po včerejších výpadcích se musí síť vzpamatovat ... Jelikož jsme z DHCP ajpinu dostali, tak mi to přišlo jako šílené vysvětlení (Mladému hlasu toto sdělil jejich technik). A tak jsem se musel zeptat slečny "Cítíte se dostatečně kvalifikovaná?"
Jak je vidět, pomohlo to ... ping na bránu šel vždy, tak nevim. Než jsem se zved, abych vylez "nahoru" s noťasem, než jsem se vypovídal, nebylo co řešit.
Jak tak pozoruju diskuse o jiných formách připojení, tak si můžu vlastně lebedit s wifinou.
Tiskni
Sdílej:
Skoro tejden se s tejdnem sešel, ta samá situace, dhcp nám adresu přidělí, na bránu nelze pingnout, vylezu s noťasem pod střechu, ztrátovost +- 70% ... na všesměrový pidianténě v noťasu, na směrový 17dB (4? 10? stupňů kužel paprsku?) yagině neproleze nic ... čili zatim mam z toho závěr ten, že maj v síti (provider) více strojů, jedno železo dělá ověřování a přidělování přístupu, další funguje jako brána ... až budu jinde, snad to zkusim, na jinym hotspotu, snad je maj nějak rozdělený na subnety. No a ta brána, ten server, buď byl v pastavu nebo nevim. Prej od 13:13 byl problém s rádiovou částí. Tj. to bych neměli vůbec vidět nějaký ESSID. Kdyby tim myslela to samý, co já. A mizernej signál byl od cca 8h (+-). Takže čas ukáže ... Stejně tak mne napadlo ... kolik lidí říká úplně všechno, co ví?
Dneska měli vadnej zdroj, nejsem si jistej, říkala paní, že "u HSR". Kdybych si tak vždy vzpomněl, na co všechno se chci ptát, když to zrovna nejde ...
Další den a "ano, nejdou nám tam dvě rádia". Koukam po konkurenci, dle ceníku nelze samoinstalaci ... kdybych tu plánoval žít furt a neměl zaječí úmysly ... uvidíme.
Ještě detekuju na wifině jednoho providera a zdá se lacinější ... jenže všichni jsou dál ... jejich hotspoty.