O víkendu probíhá v Bruselu konference FOSDEM 2026 (Free and Open source Software Developers’ European Meeting). Program konference je velice nabitý: 37 místností, 71 tracků, 1184 přednášejících, 1069 přednášek, prezentací a workshopů. Sledovat je lze i online. K dispozici budou jejich videozáznamy. Aktuální dění lze sledovat na sociálních sítích.
Společnost Nex Computer stojící za "notebooky bez procesorů a pamětí" NexDock představila telefon NexPhone, který může funguje jako desktop PC, stačí k němu připojit monitor, klávesnici a myš nebo NexDock. Telefon by měl být k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Jeho cena by měla být 549 dolarů. Předobjednat jej lze s vratní zálohou 199 dolarů. V dual-bootu by měl být předinstalovaný Android s Linuxem (Debian) jako aplikací a Windows 11.
Byla vydána nová major verze 9.0 softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je podpora AI.
Wasmer byl vydán ve verzi 7.0. Jedná se o běhové prostředí pro programy ve WebAssembly. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V reakci na nepopulární plán Microsoftu ještě více ve Windows prohloubit integraci umělé inteligence Copilot, Opera na sociální síti 𝕏 oznámila, že připravuje nativní linuxovou verzi prohlížeče Opera GX. Jedná se o internetový prohlížeč zaměřený pro hráče, přičemž obsahuje všechny základní funkce běžného prohlížeče Opera. Kromě integrace sociálních sítí prohlížeč například disponuje 'omezovačem', který umožňuje uživatelům omezit využití sítě, procesoru a paměti prohlížečem, aby se tak šetřily systémové zdroje pro jinou aktivitu.
NVIDIA vydala nativního klienta své cloudové herní služby GeForce NOW pro Linux. Zatím v beta verzi.
Open Gaming Collective (OGC) si klade za cíl sdružit všechny klíčové projekty v oblasti linuxového hraní počítačových her. Zakládajícími členy jsou Universal Blue a Bazzite, ASUS Linux, ShadowBlip, PikaOS a Fyra Labs. Strategickými partnery a klíčovými přispěvateli ChimeraOS, Nobara, Playtron a další. Cílem je centralizovat úsilí, takže namísto toho, aby každá distribuce udržovala samostatné opravy systému a podporu hardwaru na
… více »V kryptografické knihovně OpenSSL bylo nalezeno 12 zranitelností. Opraveny jsou v upstream verzích OpenSSL 3.6.1, 3.5.5, 3.4.4, 3.3.6 a 3.0.19. Zranitelnosti objevila společnost AISLE pomocí svého autonomního analyzátoru.
Desktopové prostředí Xfce bude mít vlastní kompozitor pro Wayland s názvem xfwl4. V programovacím jazyce Rust s využitím stavebních bloků z projektu Smithay jej napíše Brian Tarricone. Úprava stávajícího xfwm4 tak, aby paralelně podporoval X11 i Wayland, se ukázala jako špatná cesta.
Desktopové prostředí KDE Plasma 6.8 poběží už pouze nad Waylandem. Vývojáři, kteří s rozhodnutím nesouhlasí, vytvořili fork KDE Plasma s názvem SonicDE (Sonic Desktop Environment) s cílem zachovat a vylepšovat podporu X11.
Padla na mne nějaká depka, našel jsem jeden ze zdrojů v kolizi přání, možností, reality a toho, co je rozumné provést.
Vzpomínal jsem, kde jsem všude bral impuls, najednou mne potěšily dialogy z Vybíjené, on tam říká Lance Armstrong Petrovi Lafleurovi: "Přemýšlel jsem o konci, když mi našli rakovinu mozku, plic a varlat najednou, ale s podporou přátel jsem znovu nasedl na kolo a vyhrál Tour de France pět let za sebou. Ale určitě máte dobrý důvod skončit. Na co umíráte, že vám to nedovolí hrát finále?" a Peter Lafleur odpoví: "V tuto chvíli ... asi od studu".
Čili i tuto mne potěšilo
a sakra dost. Občas mi hrabe, pak si i dělam srandičky, viz Werichovo "Resl sem a Resl tam" od vodníka z nádherného Fimfárum.
Má skvělá polovička dostala na podzim hortenzii, zdá se, že nám kytička přežila zimu, hledal jsem nějaké rady a dostal jsem tip, jak na hortenzii. Takže už se nám modrá venku a čekákme na první pupeny.
Tuten blábol měl bejt hlavně o tom, jak je těžké neslevovat v nárocích a zůstat k sobě přísný. Ale nejsem exhibicionista
, čili to už si vzpomenu, co jsem sem všechno ještě nenapsal.
Po dlouhý době jsem chyt chřipku, bylo strašný sedět doma a nehnout se, potit se, po cca 3 dnech bylo líp a po 6 fajn. Zum Glück
, manželka si ji přinesla z práce taky, tak je teď statečná a snaží se pod peřinou nehýbat
Zabloudil jsem na jeden iq test, ale nechtělo se mi platit za smsku 79Kč, tak jsem se nepobavil výsledkem.
P.S. koupili jsme docela pěknou lampu na olej ve tvaru zvonu, ale olej se nám nedaří sehnat 
Tiskni
Sdílej:
Díky moc, olej pořízen, měli ho u věcí na grilování, ne u svíček. Tak máme vůně: lesní, růžovou, mentolovou a šeříkovou.
Zatim jsme si ničeho pořádně nevšimli - až budem vědět víc, ozvem se, zatim jsme zapálili tu lesní, jsem trošku zklamanej, jak nám málo hoří knot, plamen tak centimetrovej = málo světla. Měli jsme ji na stole, zkusíme příště jiné umístění 
Vztah mezi délkou knotu a výškou plamene znam, mně kouká knot tak 5-10mm ven, výška plamene tak do 15mm = čili jakoby nekvalitní olej nebo knot? Nebo možná každý olej hoří trochu jinak, s vůní lesa hoří jinak, než s vůní růže.
Až zjistíme, jak hoří s jiným knotem, tak na reklamaci třeba dojde. Petrolejkovej je o dost masivnější, čili nějak mi to přijde logické, že takový malý "prcek" málo dává světlo.
Máme knot z mopu (rada prodavače), teďka výška plamene 2-3 cm.