Obrovská poptávka po plynových turbínách zapříčinila, že datová centra začala používat v generátorech dodávajících energii pro provoz AI staré dobré proudové letecké motory, konvertované na plyn. Jejich výhodou je, že jsou menší, lehčí a lépe udržovatelné než jejich průmyslové protějšky. Proto jsou ideální pro dočasné nebo mobilní použití.
Typst byl vydán ve verzi 0.14. Jedná se o rozšiřitelný značkovací jazyk a překladač pro vytváření dokumentů včetně odborných textů s matematickými vzorci, diagramy či bibliografií.
Specialisté společnosti ESET zaznamenali útočnou kampaň, která cílí na uživatele a uživatelky v Česku a na Slovensku. Útočníci po telefonu zmanipulují oběť ke stažení falešné aplikace údajně od České národní banky (ČNB) nebo Národní banky Slovenska (NBS), přiložení platební karty k telefonu a zadání PINu. Malware poté v reálném čase přenese data z karty útočníkovi, který je bezkontaktně zneužije u bankomatu nebo na platebním terminálu.
V Ubuntu 25.10 byl balíček základních nástrojů gnu-coreutils nahrazen balíčkem rust-coreutils se základními nástroji přepsanými do Rustu. Ukázalo se, že nový "date" znefunkčnil automatickou aktualizaci. Pro obnovu je nutno balíček rust-coreutils manuálně aktualizovat.
VST 3 je nově pod licencí MIT. S verzí 3.8.0 proběhlo přelicencování zdrojových kódů z licencí "Proprietary Steinberg VST3 License" a "General Public License (GPL) Version 3". VST (Virtual Studio Technology, Wikipedie) je softwarové rozhraní pro komunikaci mezi hostitelským programem a zásuvnými moduly (pluginy), kde tyto moduly slouží ke generování a úpravě digitálního audio signálu.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 25.10. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
V Londýně probíhá dvoudenní Ubuntu Summit 25.10. Na programu je řada zajímavých přednášek. Zhlédnout je lze také na YouTube (23. 10. a 24. 10.).
Gemini CLI umožňuje používání AI Gemini přímo v terminálu. Vydána byla verze 0.10.0.
Konference OpenAlt 2025 proběhne již příští víkend 1. a 2. listopadu v Brně. Nabídne přibližně 80 přednášek a workshopů rozdělených do 7 tematických tracků. Program se může ještě mírně měnit až do samotné konference, a to s ohledem na opožděné úpravy abstraktů i případné podzimní virózy. Díky partnerům je vstup na konferenci zdarma. Registrace není nutná. Vyplnění formuláře však pomůže s lepším plánováním dalších ročníků konference.
Samsung představil headset Galaxy XR se 4K Micro-OLED displeji, procesorem Snapdragon XR2+ Gen 2, 16 GB RAM, 256 GB úložištěm, operačním systémem Android XR a Gemini AI.
Zahlíd jsem jeden zdejší návrh ankety a začlo mi to vrtat hlavou ...
Jmenovitě se mělo/má jednat o sondu ke vzhledu a funkčnosti zdejšího webu. Jak je kdo spokojený či nadšený.
V debatě "U krokodýlí řeky" se shodla spousta lidí, že je dobře nechat ostatní být a nechat je řešit jejich vlastní problémy. Nevměšovat se. Nevyjadřovat nějaký názor, aby nedejbože neovlivnili nebo si někdo o nich něco nemyslel, že vůbec nějaký názor mají.
V diskusi na jednom webu o jedenáctém filmu Star Treku padaly slova těch znalejších fanoušků, že je to zrada ideálů, opuštění všeho, co kdy bylo vytvořeno, že s tim končí svět, zůstane jen show a střílečky. Namít jsem, že technicky schopných fandů určitě bude dost, aby si začli tvořit vlastní fan filmy a byli takovou konkurencí pro Paramount, aby to pocítil. (A co kdyby fanoušci udělali cover verzi ST XI podle svých představ?
)
Čili když jsem zahlíd onen návrh ankety, napadlo mne, jak asi si lidi jdou za svym, jak se dokážou přihlásit k myšlence a bít se za její právo na existenci?
Kdyby byly ankety dvě současně, v blogu i natitulní stránce, tak by to snad nevadilo, jedna od pravidelnějších čtenářů, druhá od zabloudilců?
Další pohled: Chcete modernější vzhled AbcL? A jaký preferujete desktop? Strohý nebo nablýskaný?
Sám mám standardní světlý styl a vyhovuje. Jo, to, že mam dobré oči, to s tim taky souvisí, že se v tom chaosu dobře orientuju. I to, že jsem viděl a zažil nějaké proměny vzhledu, přidávání vlastností, to přispívá k pocitu spokojenosti a přehlednosti.
Tiskni
Sdílej:
jak asi si lidi jdou za svym, jak se dokážou přihlásit k myšlence a bít se za její právo na existenci?
To záleží podle mého na třech věcech: jaké má člověk možnosti takovou myšlenku realizovat, jak náročné to je, a jak moc tu myšlenku realizovat chce.
Chcete modernější vzhled AbcL?
Pro mne je nejpodstatnější použitelnost. Ne vzhled.
A jaký preferujete desktop? Strohý nebo nablýskaný?
Funkční, přehledný, stabilní, spolehlivý. (Určitě jsem ještě na něco zapomněl.) Momentálně používám Awesome (desktop) a Wmii (laptop).
Hm, obecné soudy.
Stát na místě? Udělat se něco musí. Od čeho by tam lidi přece byli, co by vykázali. Jo, tohle myšlení ... nějak si takových kroků všímam čim dál víc.