Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Předpokládal bych, že ideově zaslepený jedinec pořád ještě bude reagovat na čísla. A reklama stylu "máme x km nových dálnic, můžeme zvýšit podporu v nezaměstnanosti, přidat mateřskou" ... protože stát ušetřil na kvalitních zakázkách ... to by mohlo znít dobře, ne?
bylo to v době opoziční smlouvyTak to jo... aneb jak krásně namočit v té době opoziční stranu do svinstva, které prováděla vláda.
Zasadni problem je ze tohle vyhovuje vsem stranam ktery se dostaly nebo dostanou ke kormidlu a to zdanliva programova protichudnost a politicke klani CSSD vs. ODS je jenom jedno velky divadylko. Jenom se po volbach vystridaji u velkych koryt, ale vzdycky ty protistrane neco nechaji. Nefunguje tu dozor z titulu politicke konkurence ale vyrostl tady jeden velkej kartel.
Nevim jestli bylo driv vejce nez slepice, ale legislativa dava obrovskou volnost statnim urednikum v subjektivnim rozhodovani a to korupci primo nahrava a je jedno jestli na statni nebo samospravne urovni. Jako by ty zakony s tim uz dopredu pocitaly a tak se i schvalovaly. Nektery zastupitelstva uz maji tak promakany system, ze jsou prakticky nepostizitelni. Vyhazuji se penize za neuveritelny predrazeny kraviny o ktery nikdo z obcanu nestoji, vypisou se na ne vyberovy rizeni tak vycurane, aby to vyhrala uz predem dohodnuta firma - tohle vsechno presne v souladu se zakonem. Naprosto legitimni systemove rozkradani bez sance na uspech i kdyby mel nekdo odvahu to zazalovat. Pak se breci ze neni na duchody, na udrzbu komunikaci apod. a stat bude zase zalepovat tyhle diry vyssima danema. Proc mame treba nejvyssi prumerne naklady na vystavbu 1km dalnice i ve srovnani se staty, kde je prepoctena prumerna mzda stavebniho delnika vyrazne vyssi, jsem se taky nedovedel.
Podle me je jedina teoreticka sance, ze dojde k rozmelneni sil vstupem vice politickych stran do parlamentu.
vypisou se na ne vyberovy rizeni tak vycurane, aby to vyhrala uz predem dohodnuta firmaJo, například výběrový řízení na to, které auto bude nejvíce Audi A6 pro šéfa NKÚ (V podmínkách byla i velikost mezery od stropu k sedačce.)
Naprosto legitimni systemove rozkradani bez sance na uspech i kdyby mel nekdo odvahu to zazalovat. Pak se breci ze neni na duchody, na udrzbu komunikaci apod. a stat bude zase zalepovat tyhle diry vyssima danema.To spolu zase tolik nesouvisí - tolik se toho nerozkrádá. Na to, že není na důchody a na údržby komunikací, má větší vliv rozhazování peněz ze státního rozpočtu mezi voliče v podobě dávek, třicetikorunových darů a podobných.
Podle me je jedina teoreticka sance, ze dojde k rozmelneni sil vstupem vice politickych stran do parlamentu.Jediný, k čemu tahle teoretická šance prakticky povede, je, že se míň udělá a krást se bude stejně.
Jo, například výběrový řízení na to, které auto bude nejvíce Audi A6 pro šéfa NKÚ (V podmínkách byla i velikost mezery od stropu k sedačce.)Předpokládám, že jsi měl na mysli Audi A8 pro šéfa ÚOHS. Nevěděl byste někdo, kde se dostat k podrobnému zadání tohoto VŘ? Buď neumím hledat, nebo jsou k nalezení jen zprávy z médií. Rád bych si přečetl oficiální znění.
Osobne si myslim, ze je to neprakticke, ale nekdo to vyzkouset musi.Taky bychom se mohli živit tím, že budeme jíst písek. Osobně si myslím, že je to na umření hlady, ale někdo to vyzkoušet musí...
Tužku a papír ne, stylus a dotykové LCD ano? Vidí v tom rozdíl?
Věřit jeho tvrzení až tak nemusim. Dostatečné mi přijde, že daný stav nikdo nepopírá, veřejnou korupci.
Říkáte tedy i to, že vzhledem k povaze naší společnosti, založené na technickém rozvoji a slibujícím vliv na dění okolo, tedy tomu, co chápeme pod slovem demokracie, o tom tvrdíte, že je to pouze dočasné? Když ti, co neumí technicky myslet, tomu nerozumí?
Tiskni
Sdílej: