Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Možná nepotřebuješ. Přesto poznáš nějaký stav, kdy musíš něco s něčím dělat, kdy Ti něco nedá spát a brání soustředění a koncentraci.
Měl jsem kamaráda. Je to 7 let, co se zastřelil. Co s tim chceš dělat? To uvádim jako názorný příklad situace, která mne zajímá.
Ono to má rovinu i v tom, že jsem s nim chodil na kulečník, jídlo a pokec. Celou dobu, ty roky, co jsme byli v Praze, byla spíš pohoda. Řeči se vedly. Nějaké osobní záležitosti probíraly. Ukázal mi, jak píšou v javě profíci. V září na vinobraní jsme se sešli ve pohromadě, sondujem, kdo přijel a jak se kdo má a jeden z nás říká, že "tamten už nepřijede, v červenci TO udělal". Teď už na vinobraní nejezdíme, přišly děti a rodiny. Časem určitě, na Moravě je fajn.
Vídali jsme se, všímali jsme si, kdo co dělá. Je v tom i to, že se ON nesvěřil a nenechal si pomoci, poradit.
Teďka mi jedna osoba píše "nevim kudy kam, jen konstelace mi můžou pomoci". Zní to divně. Co jsem moh, to jsem udělal.
Jo pravda. Nechtěl jsem napsat "dam si víc alkoholu, než unesu" nebo dle chutě dotyčné/ho.
Uproot your questions from their ground and the dangling roots will be seen. More questions!
Neberu Ti tento názor. Sám nacházím výraz, vztah k nějakým situacím a stavům, které jsem někde zaznamenal v něčí zkušenosti a podání v různém čase od jejich zaznamenání.
Čekám, že každého osloví něco jiného, podle jeho současného stupně zralosti, vědomí i zkušeností.
Jo, dík, takhle nějak jsem to myslel. Co je to, co vám přinese uklidnění. Kde je, v čem, ta záchranná brzda, co uvolní napětí?
Případně by se šlo zeptat "co děláte, když víte, že vám něco brání být sami sebou?"
Jj, tak nějak to vnímám taky. Dost mi pomůže promluvit si s přáteli, páč na nějaký problém koukám třeba tak, že nevím, jak z toho ven a kamarádi mají i jiné úhly pohledu. Krom toho, že můžu vyventilovat vztek nadáváním. Dobří přátelé pomohou mně nejvíc. To v anketě chybí a přitom je to zásadní pomoc. Funguje-li zásada reciprocity.
Alkohol už nepiju, primární pomoc zase byla od kamarádů, se kterým jsem šla kalit a proč si likvidovat ten zbytek mozkových buněk, když mi alkohol stejně nechutná.
V anketě nerozumím, proč by mi měla pomoci církev, věřící mohu být i bez církve a přesto mi to pomáhá. A dost.
Pomáhám denně, což je sice fajn pocit, ale taky člověk potřebuje dobít baterky. Sebevědomí mi zrovna moc nehrozí. Při vzteku je dobrý kolo nebo něco dělat. I uklízení je dobrý. A tuhle mne zrovna napadlo, proč jsem přestala hrát Quakea, ten byl k odreagování výborný. Pak ještě filmy a muzika.
Celestýnské proroctví mne taky nevzalo. Když tak raději Fulghum, z toho se dá lecos vybrat pro danou situaci.
K přátelům: Mám oblíbeného amatérského doktora duše ... takhle fungují, dělají to, co psycho-lidi študovaní. Lidi k nim mají takovou důvěru jako k málo profesionálům.
Církev má zpověď či nějaká svá dogmata, poučky, formy existence. I tohle může někomu pomoci. Vzhledem k tomu, že i u zpovědi se projeví osoba a charakter kněze, který dává rozhřešení a pomoc.
Jo, Fulghum je skvělej. Napsal i něco jako ... je to nepohodlný nebo životní problém? Tj. je to subjektivní a dočasné nebo něco horšího?
Zapomněl jsem dát do ankety něco ve smyslu "dokáže se smát a mít nadhled", na veřejnosti řikam černej humor a v soukromí třeba čekam, až se to "vstřebá".
Dostal jsem jeden link na Economist: Alternative medicine Think yourself better jako doklad toho, že v 95% má alternativní medicína podobné výsledky, jako placebo.
Bylo to tu kdysi probírané, jak moc jsou přátelé přáteli a jak by měli pomoc v nouzi. Jak moc jsou odpovědní či vázaní přátelstvím.
Asi v nadsázce je Eso Rimmer "36 hodin na nohou" a pořád v pohodě a práce je za nim vidět. To je jako jeden extrém. Člověk v provozu a ve střehu nonstop. Na druhé straně to, že uslyším "za to jsi přece nemoh", když něco neuhlídám. Konkrétně: fofr, jedu se synem metrem, jemu skřípnou dveře pacinku, zasunou ji do štěrbiny při otvírání. Dva dny poté je už ok. Taková malá štěrbinka, několik milimetrů. Druhá krajní mez.
Pointou toho celého je hledání, jak moc je kdo za sebe i ostatní ostatním i sobě odpovědný, jak to kdo bere.
Další podnětná kniha k tématu, Čtyři dohody.
Tiskni
Sdílej: