Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Možná nepotřebuješ. Přesto poznáš nějaký stav, kdy musíš něco s něčím dělat, kdy Ti něco nedá spát a brání soustředění a koncentraci.
Měl jsem kamaráda. Je to 7 let, co se zastřelil. Co s tim chceš dělat? To uvádim jako názorný příklad situace, která mne zajímá.
Ono to má rovinu i v tom, že jsem s nim chodil na kulečník, jídlo a pokec. Celou dobu, ty roky, co jsme byli v Praze, byla spíš pohoda. Řeči se vedly. Nějaké osobní záležitosti probíraly. Ukázal mi, jak píšou v javě profíci. V září na vinobraní jsme se sešli ve pohromadě, sondujem, kdo přijel a jak se kdo má a jeden z nás říká, že "tamten už nepřijede, v červenci TO udělal". Teď už na vinobraní nejezdíme, přišly děti a rodiny. Časem určitě, na Moravě je fajn.
Vídali jsme se, všímali jsme si, kdo co dělá. Je v tom i to, že se ON nesvěřil a nenechal si pomoci, poradit.
Teďka mi jedna osoba píše "nevim kudy kam, jen konstelace mi můžou pomoci". Zní to divně. Co jsem moh, to jsem udělal.
Jo pravda. Nechtěl jsem napsat "dam si víc alkoholu, než unesu" nebo dle chutě dotyčné/ho.
Uproot your questions from their ground and the dangling roots will be seen. More questions!
Neberu Ti tento názor. Sám nacházím výraz, vztah k nějakým situacím a stavům, které jsem někde zaznamenal v něčí zkušenosti a podání v různém čase od jejich zaznamenání.
Čekám, že každého osloví něco jiného, podle jeho současného stupně zralosti, vědomí i zkušeností.
Jo, dík, takhle nějak jsem to myslel. Co je to, co vám přinese uklidnění. Kde je, v čem, ta záchranná brzda, co uvolní napětí?
Případně by se šlo zeptat "co děláte, když víte, že vám něco brání být sami sebou?"
Jj, tak nějak to vnímám taky. Dost mi pomůže promluvit si s přáteli, páč na nějaký problém koukám třeba tak, že nevím, jak z toho ven a kamarádi mají i jiné úhly pohledu. Krom toho, že můžu vyventilovat vztek nadáváním. Dobří přátelé pomohou mně nejvíc. To v anketě chybí a přitom je to zásadní pomoc. Funguje-li zásada reciprocity.
Alkohol už nepiju, primární pomoc zase byla od kamarádů, se kterým jsem šla kalit a proč si likvidovat ten zbytek mozkových buněk, když mi alkohol stejně nechutná.
V anketě nerozumím, proč by mi měla pomoci církev, věřící mohu být i bez církve a přesto mi to pomáhá. A dost.
Pomáhám denně, což je sice fajn pocit, ale taky člověk potřebuje dobít baterky. Sebevědomí mi zrovna moc nehrozí. Při vzteku je dobrý kolo nebo něco dělat. I uklízení je dobrý. A tuhle mne zrovna napadlo, proč jsem přestala hrát Quakea, ten byl k odreagování výborný. Pak ještě filmy a muzika.
Celestýnské proroctví mne taky nevzalo. Když tak raději Fulghum, z toho se dá lecos vybrat pro danou situaci.
K přátelům: Mám oblíbeného amatérského doktora duše ... takhle fungují, dělají to, co psycho-lidi študovaní. Lidi k nim mají takovou důvěru jako k málo profesionálům.
Církev má zpověď či nějaká svá dogmata, poučky, formy existence. I tohle může někomu pomoci. Vzhledem k tomu, že i u zpovědi se projeví osoba a charakter kněze, který dává rozhřešení a pomoc.
Jo, Fulghum je skvělej. Napsal i něco jako ... je to nepohodlný nebo životní problém? Tj. je to subjektivní a dočasné nebo něco horšího?
Zapomněl jsem dát do ankety něco ve smyslu "dokáže se smát a mít nadhled", na veřejnosti řikam černej humor a v soukromí třeba čekam, až se to "vstřebá".
Dostal jsem jeden link na Economist: Alternative medicine Think yourself better jako doklad toho, že v 95% má alternativní medicína podobné výsledky, jako placebo.
Bylo to tu kdysi probírané, jak moc jsou přátelé přáteli a jak by měli pomoc v nouzi. Jak moc jsou odpovědní či vázaní přátelstvím.
Asi v nadsázce je Eso Rimmer "36 hodin na nohou" a pořád v pohodě a práce je za nim vidět. To je jako jeden extrém. Člověk v provozu a ve střehu nonstop. Na druhé straně to, že uslyším "za to jsi přece nemoh", když něco neuhlídám. Konkrétně: fofr, jedu se synem metrem, jemu skřípnou dveře pacinku, zasunou ji do štěrbiny při otvírání. Dva dny poté je už ok. Taková malá štěrbinka, několik milimetrů. Druhá krajní mez.
Pointou toho celého je hledání, jak moc je kdo za sebe i ostatní ostatním i sobě odpovědný, jak to kdo bere.
Další podnětná kniha k tématu, Čtyři dohody.
Tiskni
Sdílej: