Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Odkaz na snad podobné téma - https://www.kzamysleni.cz/teorie-kvantoveho-vedomi-aneb-o-tom-jak-vedci-nepotvrdili-dusi/ ...(ještě jsem nedočetl).Jsou to všechno dost blbiny :)
Virtuální částice je částice, která se objeví a zmizí příliš rychle, takže nemůže být změřena. Vyskytují se v párech částice-antičástice, a proto okamžitě anihilují. Výjimkou je Hawkingovo záření, kdy je jedna z částic vtažena do černé díry a druhá částice se tak stává částicí reálnou.Virtuální částice není něco fyzicky existujícího, je to pouze matematický konstrukt pro zjednodušené modelování chování kvantového pole. Stejnětak to vysvětlení Hawkingova záření, to není něco, co by se tam fakt fyzicky dělo (jakože by tam fakt byly páry částic), je to jenom aproximace toho, jak ten horizont interaguje s fluktuacema kvantovýho pole, kde ta interakce se zvenčí z nějaké vzdálenosti jeví jako vyletující částice.
Kvantové provázání popisuje situaci, kdy změřením jedné částice ovlivníme částici druhou, nehledě na to, jak je od nás daleko. Způsobuje to nelokálnost kvantové fyziky. Představte si dva elektrony, které jsou blízko sebe a jsou tudíž provázané. Teď je od sebe oddělíte. Změříte jeden elektron (tím, že ho změříte, zjistíte jeho spin) a tím změníte i spin druhého elektronu (spin je opačný).Tohle je silně zavádějící, tam k žádnému ovlivnění nedojde*. QE je pouze o tom, že když změříš dvě provázané částice, zjistíš, že výsledek je korelovaný. Tj. na základě změření jedné té částice zjistíš nějakou informaci o stavu té druhé. Ale nic víc. *) Resp. je možné, že k ovlivnění nějak něčeho dochází - oni v tom textu narážejí zřejmě na kodaňskou interpretaci (nebo nějakou s kolapsem vlnové funkce), kde změřením jedný částice by došlo ke kolapsu u obou, ale to je v podstatě pouze filosofie, není to fyzikální teorie a nikdo neví, jestli vůbec něco takového existuje. Může se tam dít klidně něco úplně jiného. Co se týče kvantového vědomí a podobné věci, možné je samozřejmě všechno, ale dokud se něco konkrétního nenajde, tak moc nemá smysl do toho vkládat nějaké velké naděje. Různý populárně naučný pořady mají tendenci strašně zveličovat význam těhle teorií.
Kvantové provázání vědomí a nějakého myšlení, vůle, mi přišlo podstatné v tom porovnání s dnešní umělou inteligencí - že se jí to netýká a asi jen tak týkat nebude.To nikdo netuší, ani přibližně...
ffmpeg -ss 50:50 -i https://croaod.cz/stream/audiolog/radiozurnal/2024/06/15/09.m4a/manifest.mpd -t 04:20 -c copy radio.m4a
čiňani to prej už prakticky použili na ňáký družici to kvantový provázání :O :O
Tiskni
Sdílej: