Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Odkaz na snad podobné téma - https://www.kzamysleni.cz/teorie-kvantoveho-vedomi-aneb-o-tom-jak-vedci-nepotvrdili-dusi/ ...(ještě jsem nedočetl).Jsou to všechno dost blbiny :)
Virtuální částice je částice, která se objeví a zmizí příliš rychle, takže nemůže být změřena. Vyskytují se v párech částice-antičástice, a proto okamžitě anihilují. Výjimkou je Hawkingovo záření, kdy je jedna z částic vtažena do černé díry a druhá částice se tak stává částicí reálnou.Virtuální částice není něco fyzicky existujícího, je to pouze matematický konstrukt pro zjednodušené modelování chování kvantového pole. Stejnětak to vysvětlení Hawkingova záření, to není něco, co by se tam fakt fyzicky dělo (jakože by tam fakt byly páry částic), je to jenom aproximace toho, jak ten horizont interaguje s fluktuacema kvantovýho pole, kde ta interakce se zvenčí z nějaké vzdálenosti jeví jako vyletující částice.
Kvantové provázání popisuje situaci, kdy změřením jedné částice ovlivníme částici druhou, nehledě na to, jak je od nás daleko. Způsobuje to nelokálnost kvantové fyziky. Představte si dva elektrony, které jsou blízko sebe a jsou tudíž provázané. Teď je od sebe oddělíte. Změříte jeden elektron (tím, že ho změříte, zjistíte jeho spin) a tím změníte i spin druhého elektronu (spin je opačný).Tohle je silně zavádějící, tam k žádnému ovlivnění nedojde*. QE je pouze o tom, že když změříš dvě provázané částice, zjistíš, že výsledek je korelovaný. Tj. na základě změření jedné té částice zjistíš nějakou informaci o stavu té druhé. Ale nic víc. *) Resp. je možné, že k ovlivnění nějak něčeho dochází - oni v tom textu narážejí zřejmě na kodaňskou interpretaci (nebo nějakou s kolapsem vlnové funkce), kde změřením jedný částice by došlo ke kolapsu u obou, ale to je v podstatě pouze filosofie, není to fyzikální teorie a nikdo neví, jestli vůbec něco takového existuje. Může se tam dít klidně něco úplně jiného. Co se týče kvantového vědomí a podobné věci, možné je samozřejmě všechno, ale dokud se něco konkrétního nenajde, tak moc nemá smysl do toho vkládat nějaké velké naděje. Různý populárně naučný pořady mají tendenci strašně zveličovat význam těhle teorií.
Kvantové provázání vědomí a nějakého myšlení, vůle, mi přišlo podstatné v tom porovnání s dnešní umělou inteligencí - že se jí to netýká a asi jen tak týkat nebude.To nikdo netuší, ani přibližně...
ffmpeg -ss 50:50 -i https://croaod.cz/stream/audiolog/radiozurnal/2024/06/15/09.m4a/manifest.mpd -t 04:20 -c copy radio.m4a
čiňani to prej už prakticky použili na ňáký družici to kvantový provázání :O :O
Tiskni
Sdílej: