Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Tiskni
Sdílej:
Odkaz na snad podobné téma - https://www.kzamysleni.cz/teorie-kvantoveho-vedomi-aneb-o-tom-jak-vedci-nepotvrdili-dusi/ ...(ještě jsem nedočetl).Jsou to všechno dost blbiny :)
Virtuální částice je částice, která se objeví a zmizí příliš rychle, takže nemůže být změřena. Vyskytují se v párech částice-antičástice, a proto okamžitě anihilují. Výjimkou je Hawkingovo záření, kdy je jedna z částic vtažena do černé díry a druhá částice se tak stává částicí reálnou.Virtuální částice není něco fyzicky existujícího, je to pouze matematický konstrukt pro zjednodušené modelování chování kvantového pole. Stejnětak to vysvětlení Hawkingova záření, to není něco, co by se tam fakt fyzicky dělo (jakože by tam fakt byly páry částic), je to jenom aproximace toho, jak ten horizont interaguje s fluktuacema kvantovýho pole, kde ta interakce se zvenčí z nějaké vzdálenosti jeví jako vyletující částice.
Kvantové provázání popisuje situaci, kdy změřením jedné částice ovlivníme částici druhou, nehledě na to, jak je od nás daleko. Způsobuje to nelokálnost kvantové fyziky. Představte si dva elektrony, které jsou blízko sebe a jsou tudíž provázané. Teď je od sebe oddělíte. Změříte jeden elektron (tím, že ho změříte, zjistíte jeho spin) a tím změníte i spin druhého elektronu (spin je opačný).Tohle je silně zavádějící, tam k žádnému ovlivnění nedojde*. QE je pouze o tom, že když změříš dvě provázané částice, zjistíš, že výsledek je korelovaný. Tj. na základě změření jedné té částice zjistíš nějakou informaci o stavu té druhé. Ale nic víc. *) Resp. je možné, že k ovlivnění nějak něčeho dochází - oni v tom textu narážejí zřejmě na kodaňskou interpretaci (nebo nějakou s kolapsem vlnové funkce), kde změřením jedný částice by došlo ke kolapsu u obou, ale to je v podstatě pouze filosofie, není to fyzikální teorie a nikdo neví, jestli vůbec něco takového existuje. Může se tam dít klidně něco úplně jiného. Co se týče kvantového vědomí a podobné věci, možné je samozřejmě všechno, ale dokud se něco konkrétního nenajde, tak moc nemá smysl do toho vkládat nějaké velké naděje. Různý populárně naučný pořady mají tendenci strašně zveličovat význam těhle teorií.
Kvantové provázání vědomí a nějakého myšlení, vůle, mi přišlo podstatné v tom porovnání s dnešní umělou inteligencí - že se jí to netýká a asi jen tak týkat nebude.To nikdo netuší, ani přibližně...
ffmpeg -ss 50:50 -i https://croaod.cz/stream/audiolog/radiozurnal/2024/06/15/09.m4a/manifest.mpd -t 04:20 -c copy radio.m4a
čiňani to prej už prakticky použili na ňáký družici to kvantový provázání :O :O