Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Pomalu končí další rok a nastává čas rekapitulování, zasílání pohlednic atd. Dovolte mi vám tímto popřát vše nejlepší a místo pohlednice nabídnout ke stažení a volnému použití malý prográmek pro hledání v českých PSČ. Program najdete na adrese www.zah.cz v sekci download
Doufám že bude k užitku, jestliže by někdo chtěl postarat a vydat ho pod GNU/GPL licencí ať se ozve zdroje zašlu
Tiskni
Sdílej:
Stáhni si ho prodávej modifikuj mě je to jedno.Takhle jednoduchy to bohuzel neni. Na tech strankach, ani potom v downloadu (je to jenom JAR) neni uvedena licence, ani jine dalsi podminky, za kterych je mozne jak program pouzivat. Ted si to stahnu a za tyden na me prijde BSA, ze jsem nelegalne stahnul program, protoze si vymyslis, ze chces za kazde stahnuti X korun. A to jsem ani nezacal ohledne uprav - zmenim ten JAR, nejak ho vylepsim, zacnu ho prodavat a mam problem, protoze nejsem puvodnim autorem a ty se nastves, udelas z toho komercni soft, prihodis licenci a ja jsem v pytly totalne. Jasne, prehanim, ale podle zakona to takhle nejak bude. Takze, muzes tam treba pridat aspon informaci, ze pouzivani a stahovani je public domain. Jinak, pokud teda chces, prihodim do tech zdrojaku klasiku z jinych (treba Ceckovych) projektu hlavicku o GNU GPL a prihodim tam soubor COPYING. Bohuzel popis ti asi nesepisu, jelikoz nejsem autorem a netusim, co ten program vsechno umi a studovat zdrojaky, kdyz ty to mas vsechno v hlave, to by bylo asi plytvani casem. Pokud bys tam chtel nejakou dokumentaci, tak zalezi asi jenom na tobe, jak obsahlou ji napises. Email posilam emailem
Nic, už jsem viděl, v podstatě celý informační systém velké firmy, řešení standartními příkazu unixu. Fungovalo to, tisklo mělo to trochu složitější ovládání a bylo to stabilní.
Ale na tento program s grepem nevystačíte je nutný ještě sort a lpr a pravděpodobně i sed