Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
Slibuji dnes prede vsemi jako jiskra jasna.......že ma bolia ďasná...
Popravde se v tomto state nevyplati vstupovat do politicke strany.Tohle je přesně ten názor, který podporuje zakonzervování současného stavu. Současným politikům totiž vyhovuje, když lidé:
jsem zásadně proti stranickému systémuA navrhuješ co? Každý sám za sebe? To nikde nefunguje (maximálně někde v malé obci, kde má zastupitelstvo jen pár členů a neřeší se tam kdovíjak složité věci), jednotlivec je nula - ke kvalitní politické práci je potřeba tým. Je jedno, zda ten tým nazveme "politickou stranou" nebo něčím jiným.
Znemožňuje totiž svobodnou volbu,kandidáti jsou předem rozděleni na ty vyvolené a outsidery které je nemožné zvolit i kdyby se na nich shodlo velmi vysoké procento voličů.To samozřejmě není pravda. Preferenčními hlasy lze docela slušně zamíchat pořadím. Například nechybělo mnoho, a předseda Strany zelených musel přenechat své poslanecké místo známému písničkáři. Podobně se třeba u nás v komunálních volbách dostal do zastupitelstva člověk, který byl na 10. místě kandidátky nevýznamného sdružení.
A když i to náhodou nevyjde tak strana dá pokyn,kandidát odstoupí a přenechá místo tomu vyvolenému.To nefantazíruju,to se skutečně stalo tady nedaleko.Stát se může cokoliv kdykoliv. Když ten člověk půjde sám za sebe, také může být jen loutkou, za jejíž drátky tahá někdo jiný.
Já vidím jedinou šanci jak s tím něco udělat a to je totální neúčast u voleb.A ta neúčast vyřeší co? Že se odevzdá moc do rukou těch, kteří přesto volit půjdou, případně do rukou stávajících poslanců (pokud by nešel volit vůbec nikdo)? Naopak, jedinou šancí je právě k volbám přijít a maximálně využít všech možností (tedy i preferenčních hlasů). A ještě lépe nejdřív založit politickou stranu, které by se pak dávaly hlasy.
Tiskni
Sdílej: