Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
Jack Dorsey představil (𝕏, Nostr) svůj nový projekt bitchat. Jedná se o bezpečnou decentralizovanou peer-to-peer aplikaci pro zasílání zpráv bez potřeby internetu, serverů a telefonních čísel. Využívá se Bluetooth Mesh Network. Detaily v technické dokumentaci. Zdrojové kódy jsou k dispozici pod licencí Unlicense.
Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové verzi 3.3 "Far Above the Clouds". Nově je postaven na Qt6/KF6 a využívá GStreamer místo Phononu.
Společnost IBM představila novou generaci svých serverů: IBM Power11.
Multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem Ardour byla postavena na GTK2. Vývojáři neplánovali její portaci na GTK3 nebo GTK4. Naopak, v lednu loňského roku si vytvořili vlastní fork GTK2 s názvem YTK. Ten v únoru letošního roku přestal být volitelným a nově byla zcela odstraněna podpora GTK2.
Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
http://archlinux.sk -> ak by bola odozva (spolupraca, napady, ...) ci uz na nekomercnu stranku projektu alebo aj na pokus o komercnu (zacinajucu) vetvu tak dakujem a ospravedlnujem sa vopred ak nebudem promptne a vsetkym odpovedat (teda ak bude na co) priamo na tomto fore, mail alebo jabber bude asi istejsi ... http://archlinux.sk
Tiskni
Sdílej:
Co to zas je? Mě by spíš zajímalo, jak je na tom archlinux.cz, plány byly všelijaký a za poslední 2 roky se tam vpodstatě nic nestalo... akorát se ztratila spousta příspěvků z fóra...
Nevyzra to zle... ale preco prave domena typu archlinux.sk ??? bude to cisto o archovi?
par rokov som sa pouzival iba archlinux a skusal som si ho vylepsovat (alebo skor nastavovat) ako som sam vedel pre vlastnu potrebu a po nejakych 3 rokoch mi napadlo ze ked domena archlinux.sk bola volna a nebol o nu zaujem ze by to bolo dobre skusit, ine ako archlinux velmi nepouzivam ale chcem sa toho zlozvyku trocha zbavit ale zatial mi to nejde tak skusam s tym robit co sam dokazem
Nechceš se o tom trochu rozepsat? Nevím, to tím „domaci networking “ přesně myslíš. Viděl jsem tam OpenFire a nějaký SIP, ale nechtělo se mi to moc číst.
presne neviem asi ani ja lebo moznosti je vela a to co mam realne na tom domacom stroji nemusi byt zaujimave, ale nemam za ciel a sam ani neviem za kazdu cenu robit nic revolucne zaujimave a bavia ma v podstate bezne veci, zobrat to co existuje pospajat ako pokrocily uzivatel a chcel by som to robit pre mozno menej pokrocilych uzivatelov napriklad ako hotove hw+sw riesenie (maly domaci server s vyberom sw na rozne komunikacne aplikacie a s manualom) co uz mam na strankach na ktore je odkaz z archlinux.sk ale nemusi sa tu robit priamo reklama ... a ucit sa od viac znalych ako som, takze ide aj o pritiahnutie zaujmu
mam na domacom servri par veci ktore mozno nie su bezne minimalne v tom ze su realne pripravene a tak ze sa daju mnozit kopirovanim na rozny hw (co je v podstate bezna vlatnost linuxu), ale nie je to o tom ze by to nik iny nedokazal, cele to sluzi aj na to aby som nasiel ludi ktori by mozno mohli potianut aj komercnu vetvu projektu (ale nie vo velkom style ale realisticky v malom a postupne) o ktoru sa zatial tiez snazim sam, ale dolezite su obe casti nielen komercna
celkovo ide o to co vela ludi vidi ze domace pripojenie ma take moznosti ze sa da vymyslat donekonecna a najzaujimavejsou vecou ktora by bola je ako spajat do malych sieti domacich uzivatelov, do sieti kde by sa velmi nerozlisovalo co je server a co klient, mala siet si moze dovolit pouzivat aj menej zname ale zato mozno zaujimavejsie typy VPN atd, to su veci co ja sam nedokazem ale dokazem ja alebo hocikto iny najst nejake riesenie a pouzit ho a na mojom servri to hladam, tak som mozno neodpovedal a moze to zniet vyhybavo ...
Hmm.. tipujem, ze niekto objavil archiv prielomu a kyberiu...