Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Na svem notasu pouzivam FC4, v ni patchnute jadro od Mathiase Henslera (http://mhensler.de/swsusp/) pridavajici podporu swsusp2 (uspavani) do jadra. Mezi rpm balicky nutnymi k zprovozneni je i balicek hibernate (u me aktualne hibernate-1.12-1). Protoze se ucim programovani v Jave, pouzivam jakozto snadny zdroj ruznych Java knihoven v rpm baliccich repozitar jpackage.org.
Po dnesnim yum update jsem chtel uspat notas (/usr/sbin/hibernate pod rootem) ale ejhle, /usr/sbin/hibernate tam proste neni. Tak premyslim, co se mohlo stat, az me napadlo rpm -q hibernate, to vyplivlo hibernate-2.1.6-2jpp
, uz podle jpp nakonci je zrejme,ze to nebude onen balik slouzici k uspavani. Pri updatovani se nahradil nejakou knihovnou Javy ("Relational persistence and query service").
Samozrejme ze pomoci rpm -e balik odstranit nesel, protoze patchnute jadro na nem zavisi, pricemz -2.1.6-2jpp je pro rpm "vyssi" verze nez -1.12-1 (necekane),takze prepsat spravnym balickem take "updatovat" nesel.. Jedine reseni ktere me napadlo bylo prepsat patchnute jadro distribucnim,ktere nevzavisi na hibernate, ten pak odstranit, nainstalovat spravny balicek (hibernate-1.12-1) a vratit zpet patchnute jadro.
Ted uz mam v /etc/yum.conf
exclude=hibernatetak snad bude vse v poradku.
Napada nekoho elegantnejsi zpusob jak situaci vyresit (teda krome toho,divat se na vypis yumu,co se bude updatovat:), jasne, to je ma blbost)?
Tiskni
Sdílej:
Jenom mi jpackages přijdou trochu zbytečné, základní věci jsou přímo v distribuci (není toho málo) a další knihovny se dají snadno stáhnout a víc pro ně stejně yum nebo rpm neudělají. Možná jsem jen hloupý, ale takové cizácké věci jako javové knihovny a programy bych do rpm vůbec nedával.Vim ze je v FC4 primo v distribuci plno veci,ale tak nejak jsem si rikal, ze takhle bude instalace ostatnich knihoven (ktere nejsou v FC4 ale v jpackages ano) "cistejsi". Jak jsem psal,s Javou zacinam, tak jsem si to chtel usnadnit, mozna chyba,no...
rpm -Uvh tojetenstarybalicek.rpm --replacepkgs --replacefilesSnad je to dobre:)
rpm -q hibernate hibernate-2.1.6-2jpp rpm -Uvh hibernate-1.12-1.i386.rpm --replacepkgs --replacefiles Preparing... ########################################### [100%] balíček hibernate-2.1.6-2jpp (který je novější, než hibernate-1.12-1) je již nainstalován