Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Na svem notasu pouzivam FC4, v ni patchnute jadro od Mathiase Henslera (http://mhensler.de/swsusp/) pridavajici podporu swsusp2 (uspavani) do jadra. Mezi rpm balicky nutnymi k zprovozneni je i balicek hibernate (u me aktualne hibernate-1.12-1). Protoze se ucim programovani v Jave, pouzivam jakozto snadny zdroj ruznych Java knihoven v rpm baliccich repozitar jpackage.org.
Po dnesnim yum update jsem chtel uspat notas (/usr/sbin/hibernate pod rootem) ale ejhle, /usr/sbin/hibernate tam proste neni. Tak premyslim, co se mohlo stat, az me napadlo rpm -q hibernate, to vyplivlo hibernate-2.1.6-2jpp
, uz podle jpp nakonci je zrejme,ze to nebude onen balik slouzici k uspavani. Pri updatovani se nahradil nejakou knihovnou Javy ("Relational persistence and query service").
Samozrejme ze pomoci rpm -e balik odstranit nesel, protoze patchnute jadro na nem zavisi, pricemz -2.1.6-2jpp je pro rpm "vyssi" verze nez -1.12-1 (necekane),takze prepsat spravnym balickem take "updatovat" nesel.. Jedine reseni ktere me napadlo bylo prepsat patchnute jadro distribucnim,ktere nevzavisi na hibernate, ten pak odstranit, nainstalovat spravny balicek (hibernate-1.12-1) a vratit zpet patchnute jadro.
Ted uz mam v /etc/yum.conf
exclude=hibernatetak snad bude vse v poradku.
Napada nekoho elegantnejsi zpusob jak situaci vyresit (teda krome toho,divat se na vypis yumu,co se bude updatovat:), jasne, to je ma blbost)?
Tiskni
Sdílej:
Jenom mi jpackages přijdou trochu zbytečné, základní věci jsou přímo v distribuci (není toho málo) a další knihovny se dají snadno stáhnout a víc pro ně stejně yum nebo rpm neudělají. Možná jsem jen hloupý, ale takové cizácké věci jako javové knihovny a programy bych do rpm vůbec nedával.Vim ze je v FC4 primo v distribuci plno veci,ale tak nejak jsem si rikal, ze takhle bude instalace ostatnich knihoven (ktere nejsou v FC4 ale v jpackages ano) "cistejsi". Jak jsem psal,s Javou zacinam, tak jsem si to chtel usnadnit, mozna chyba,no...
rpm -Uvh tojetenstarybalicek.rpm --replacepkgs --replacefilesSnad je to dobre:)
rpm -q hibernate hibernate-2.1.6-2jpp rpm -Uvh hibernate-1.12-1.i386.rpm --replacepkgs --replacefiles Preparing... ########################################### [100%] balíček hibernate-2.1.6-2jpp (který je novější, než hibernate-1.12-1) je již nainstalován