Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Na svem notasu pouzivam FC4, v ni patchnute jadro od Mathiase Henslera (http://mhensler.de/swsusp/) pridavajici podporu swsusp2 (uspavani) do jadra. Mezi rpm balicky nutnymi k zprovozneni je i balicek hibernate (u me aktualne hibernate-1.12-1). Protoze se ucim programovani v Jave, pouzivam jakozto snadny zdroj ruznych Java knihoven v rpm baliccich repozitar jpackage.org.
Po dnesnim yum update jsem chtel uspat notas (/usr/sbin/hibernate pod rootem) ale ejhle, /usr/sbin/hibernate tam proste neni. Tak premyslim, co se mohlo stat, az me napadlo rpm -q hibernate, to vyplivlo hibernate-2.1.6-2jpp
, uz podle jpp nakonci je zrejme,ze to nebude onen balik slouzici k uspavani. Pri updatovani se nahradil nejakou knihovnou Javy ("Relational persistence and query service").
Samozrejme ze pomoci rpm -e balik odstranit nesel, protoze patchnute jadro na nem zavisi, pricemz -2.1.6-2jpp je pro rpm "vyssi" verze nez -1.12-1 (necekane),takze prepsat spravnym balickem take "updatovat" nesel.. Jedine reseni ktere me napadlo bylo prepsat patchnute jadro distribucnim,ktere nevzavisi na hibernate, ten pak odstranit, nainstalovat spravny balicek (hibernate-1.12-1) a vratit zpet patchnute jadro.
Ted uz mam v /etc/yum.conf
exclude=hibernatetak snad bude vse v poradku.
Napada nekoho elegantnejsi zpusob jak situaci vyresit (teda krome toho,divat se na vypis yumu,co se bude updatovat:), jasne, to je ma blbost)?
Tiskni
Sdílej:
Jenom mi jpackages přijdou trochu zbytečné, základní věci jsou přímo v distribuci (není toho málo) a další knihovny se dají snadno stáhnout a víc pro ně stejně yum nebo rpm neudělají. Možná jsem jen hloupý, ale takové cizácké věci jako javové knihovny a programy bych do rpm vůbec nedával.Vim ze je v FC4 primo v distribuci plno veci,ale tak nejak jsem si rikal, ze takhle bude instalace ostatnich knihoven (ktere nejsou v FC4 ale v jpackages ano) "cistejsi". Jak jsem psal,s Javou zacinam, tak jsem si to chtel usnadnit, mozna chyba,no...
rpm -Uvh tojetenstarybalicek.rpm --replacepkgs --replacefilesSnad je to dobre:)
rpm -q hibernate hibernate-2.1.6-2jpp rpm -Uvh hibernate-1.12-1.i386.rpm --replacepkgs --replacefiles Preparing... ########################################### [100%] balíček hibernate-2.1.6-2jpp (který je novější, než hibernate-1.12-1) je již nainstalován