Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
K zalozeni blogu me vedly nasledujici diskuze:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/show/202557
http://www.root.cz/clanky/prisel-mi-docx-jak-ho-mam-otevrit/nazory/173251/vlakno/#o173251
Fascinuje me totiz, kdyz v diskuzi se kazdy odkazuje na chytrou wikipedii, ale i jine zdrojeinformaci, kazdy ma tu svoji pravdu. Ale kdo mi zaruci, ze informace na wiki je spravna? Kazdy troll tam muze napsat nejaky nesmysl a clovek, ktery neni schopen dedukce tomu veri (viz diskuze na rootu). A nejen na wiki. To plati o internetu jako mediu globalne. To uz lide nepremysli? Jedine cemu verim, je papirove medium a to odborna kniha, kde jsou uvedene prameny a tyto prameny si mohu overit. Navic knihu napise vetsinou clovek, ktery danemu tematu rozumi, je v nem odbornikem (i kdyz ne vzdy to plati, ale to procento je preci jen oproti internetu nizsi a to mnohonasobne). Jiste, i prameny na internetu lze overit, ale j eten pramen spravny? Nad tim uz musi clovek premyslet, umet rozlisit co je a neni pravda, na zadklade toho, co se naucil ve skole, v praci.
Tiskni
Sdílej:
dvh
– vůbec nejde o to, jestli teď zrovna aktuálně na Wikipedii nějaká chyba je (jako že se vší pravděpodobností ano), ale že není problém jí tam na počkání vyrobit.
Pardon, to si asi spatne rozumime, ja rozhodne nehodlam s kolegou Tomesem seriozne diskutovat.Tak proč sem lezete?
Ja si z nej hodlam jen a pouze nemistne utahovat, tropit zerty a trousit ustepacne poznamky...Aha.
Tak už mu někdo vydejte wiki knižně ať má čemu věřitWikipedia waddles onto DVD and print in Germany.
Thanks for sharing this is a fantastic blog. drywall installation