Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Hmm, tohle jsem taky řešil, na HP 6730s. S tím rozdílem, že já jsem zkoušel jenom b43, a potom jsem na ArchWiki našel zmínku o tom ovladači od Broadcomu, tak jsem to nahodil (je to v AURu). Škoda, že to neumí AfterBurner (frameburst), takhle je to dost pomalý (zhruba 2MiB/s oproti 3,5MiB/s). Bluetooth vyzkouším...
Nejspíš taky není Broadcom jako Broadcom. Já mám takový malý USB dongle, který funguje a tváří se takto:
[andrej@argos ~]$ hciconfig -a hci0: Type: USB BD Address: 00:0A:3A:87:A7:80 ACL MTU: 1021:8 SCO MTU: 64:1 UP RUNNING PSCAN ISCAN RX bytes:986 acl:0 sco:0 events:30 errors:0 TX bytes:615 acl:0 sco:0 commands:30 errors:0 Features: 0xff 0xff 0x8f 0xfe 0x9b 0xff 0x79 0x83 Packet type: DM1 DM3 DM5 DH1 DH3 DH5 HV1 HV2 HV3 Link policy: RSWITCH HOLD SNIFF PARK Link mode: SLAVE ACCEPT Name: 'BlueZ (argos)' Class: 0x080100 Service Classes: Capturing Device Class: Computer, Uncategorized HCI Ver: 2.1 (0x4) HCI Rev: 0x5183 LMP Ver: 2.1 (0x4) LMP Subver: 0x420e Manufacturer: Broadcom Corporation (15)
dost dobre nechapu, co tady ten zapisek dela.. Jste si jisty, ze jste si nespletl server?
Preletl jsem to a vubec se nedozvedel napr jestli:
To jsou veci, ktere nas zde zajimaji. S tim ostatnim otravujte treba na zive.
A Vy jste na spravnem serveru? Nechcete se presunout radeji na alik.cz?
,
ifconfig wlan0 up
.
Tiskni
Sdílej: