plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.
Tiskni
Sdílej:
Studie na 160 nakazenych lidech zjistila, ze 157 z nich nosilo rousku prakticky vsude. Takze zadnou.Tak ještě jednou tenhle rok už asi po tisící: Rouška pouze lehce snižuje pravděpodobnost, že její nositel se nakazí, ale snižuje celkem dost pravděpodobnost, že nakazí ostatní (a taky velikost té dávky). Tzn. z té studie neplyne skoro nic. Nicméně je mi jasný, že to píšu zbytečně - kdo byl schopen a ochoten tohle pochopit, už to za půl roku udělal. Celkově, vzhledem k tomu, že i na ábíčku, kde se pohybují (pohybovali?) relativně inteligentní lidi, vypadaj ty diskuse o covidu tak, jak vypadaj, je na čase ztratit veškerou zbývající víru v lidstvo.
Roušky nám evidentně pomohli. Problém ale byl v následném rozvolňování pravidel.
Ano, slunce a distanc pomohli více, než roušky.
Máš pravdu. Distanc byl mnohem zásadnější, než roušky.
A proč mi zase vykáš?
Pochopil jsem to, až jsem odeslal reakci.
Aerosolized pathogens are a leading cause of respiratory infection and transmission. Currently used protective measures pose potential risk of primary/secondary infection and transmission. Here, we report the development of a universal, reusable virus deactivation system by functionalization of the main fibrous filtration unit of surgical mask with sodium chloride salt. The salt coating on the fiber surface dissolves upon exposure to virus aerosols and recrystallizes during drying, destroying the pathogens. When tested with tightly sealed sides, salt-coated filters showed remarkably higher filtration efficiency than conventional mask filtration layer, and 100% survival rate was observed in mice infected with virus penetrated through salt-coated filters. Viruses captured on salt-coated filters exhibited rapid infectivity loss compared to gradual decrease on bare filters. Salt-coated filters proved highly effective in deactivating influenza viruses regardless of subtypes and following storage in harsh environmental conditions. Our results can be applied in obtaining a broad-spectrum, airborne pathogen prevention device in preparation for epidemic and pandemic of respiratory diseases.
praxe těch uslintaných hadrů a týden nošených jednorázových roušekNe každý je takové čuně jako ty. /s
myslím, že spíš přispívají k šíření viruTo je testovatelná hypotéza. Můžeme porovnat středoevropské regiony, které plošné užívání roušek (ne)zrušily po první vlně.
We use the synthetic control method to analyze the effect of face masks on the spread of Covid-19 in Germany. Our identification approach exploits regional variation in the point in time when face masks became compulsory. Depending on the region we analyse, we find that face masks reduced the cumulative number of registered Covid-19 cases between 2.3% and 13% over a period of 10 days after they became compulsory. Assessing the credibility of the various estimates, we conclude that face masks reduce the daily growth rate of reported infections by around 40%.Není od věci přečíst si to celé.
Už jsem si párkrát všiml, že někdy píšete na konec věty "/s". Co to znamená?
A já si myslel, že je to něco z nějakého programovacího jazyka.
V tom chodíš?
Tak na to bych asi neměl, vyjít s tím na veřejnost. Tedy pokud by situace byla jako v Bergamu a pod., tak ano, ale zatím ne.
To jsi ty? Brutus
Já osobně uvažuji o tom, že budu nosit naráz roušku i respirátor. Jako první bych nasadil respirátor. Ten by chránil mě. A přes něj roušku, abych chránil ostatní. Roušky se dají prát. V tom není problém. Respirátory by se podle mě daly točit. Při nějakém rozumném počtu by člověk po příchodu domů sundal roušku a dal jí rovnou do pračky a respirátor odložil např. na 5 dnů na balkon. Myslím, že za těch 5 dnů by bylo po případném viru a šel by použít znovu. Nejlepší respirátor je samozřejmě FFP3, ale nevím, jestli se dají sehnat. FFP2 by sehnat jít měly a IMHO by mohly stačit. Problém stejně asi budou nechráněné oči. Tím si ale nejsem jistý. Ať se někdo případně vyjádří.
Jinak nejlepší je být doma. Udělat větší nákup, aby člověk nemusel mezi lidi tak často a nějak to přečkat. Osobně mám doma spoustu restů, takže bude co dělat. Já mám tu výhodu (štěstí v neštěsí), že jako invalidní důchodce nemusím chodit do práce a mám stálý příjem + příspěvek na bydlení. Na vyhazování nemám, ale na život ano.
Pokud se chcete ochránit před koronavirem, je jediným prostředkem umožňujícím ochranu respirátor třídy ffp3Zde si dovolím rozporovat, protože chřipkové viry (šiřitelné vzduchem) se primárně nešíří v podobě suchých nanočástic (nejsou-li bojově využity) nýbrž jako disperze částic rozpuštěných v kapénkách „slintů“ co lidi kolem sebe prskají dokola. Pokud člověk kašle jde o částice přímo vytrhávané z plic, které obsahují vše co se po plicích nakaženého prohání. Takže ano, kdo chce mít 100% jistotu tak FFP3 ale blbá rouška z textilie či třeba obličejový štít jsou z tohoto pohledu velmi efektivní, protože člověk to prská před sebe na sklo, ne druhému do ksichtu. Druhá věc je že tato onemocnění se nešíří pouze čistě vzduchem nýbrž ulpívají na površích v podobě fomitů, které jsou častokrát primárnějším vektorem šíření než-li čistě cesta vzduch/vzduch. Takže FFP3 je sice pěkné ale hodně štěstí v pokusech o nepožití viru jinou cestou než-li vzdušnou.