V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Před 30 lety, k 1. 7. 1995, byl v ČR liberalizován Internet - tehdejší Eurotel přišel o svou exkluzivitu a mohli začít vznikat první komerční poskytovatelé přístupu k Internetu [𝕏].
Byla vydána (𝕏) nová verze 7.4 open source monitorovacího systému Zabbix (Wikipedie). Přehled novinek v oznámení na webu, v poznámkách k vydání a v aktualizované dokumentaci.
Balíček s příkazem sudo byl vydán ve verzi 1.9.17p1. Řešeny jsou zranitelnosti CVE-2025-32462 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby host) a CVE-2025-32463 (lokální eskalace práv prostřednictvím volby chroot).
Do služeb Seznam.cz se lze nově přihlásit pomocí služby MojeID [𝕏].
Bezpečnostní výzkumníci zveřejnili informace o osmi zranitelnostech, které postihují více než 700 modelů tiskáren, skenerů a štítkovačů značky Brother. Bezpečnostní upozornění vydali také další výrobci jako Fujifilm, Ricoh, Konica Minolta a Toshiba. Nejzávažnější zranitelnost CVE-2024-51978 umožňuje útočníkovi vzdáleně a bez přihlášení získat administrátorská oprávnění prostřednictvím výchozího hesla, které lze odvodit ze
… více »Společnost Oracle vlastní ochrannou známku JAVASCRIPT. Komunita kolem programovacího jazyka JavaScript zastoupena společností Deno Land vede právní bitvu za její osvobození, viz petice a otevřený dopis na javascript.tm. Do 7. srpna se k nim má vyjádřit Oracle (USPTO TTAB).
Byl představen samostatný rádiový modul Raspberry Pi Radio Module 2 s Wi-Fi a Bluetooth.
Certifikační autorita Let’s Encrypt ukončila k 4. červnu zasílání e-mailových oznámení o vypršení platnosti certifikátů. Pokud e-maily potřebujete, Let’s Encrypt doporučuje některou z monitorovacích služeb.
Whau...ten popis jakoby byl o naší škole.
Z totožňuju se s myšlenkami autora a rád bych je doplnil o vlastní. 2 roky jsem na této škole strávil s tím, že mi třeba něco dají vyšší ročníky. Ve třeťáku jsem pak nějakej čas ležel v nemocnici a doma s utrženym vazem v koleni. Měsíc a něco jsem nebyl ve škole. Můj šok, když jsem se tam vrátil byl obrovskej. Já o nic nepřišel. Učivo jsem dohnal za pár hodin. Na opravný zkoušky z automatizace jsem se učil 4 hodiny a to byla látka probraná ve škole během půl roku. Výsledek? Za 2. Horší ovšem byla arogance učitelů, kteří mě chtěly posunout o ročník níže, že jsem prý o hodně přišel. Arogance třídního učitele, když mi nechtěl omluvit moji absenci ve škole kvůli rehabilitaci (9 stehů na koleni jsme si asi nakreslil sám). Absolutní nezájem, že jsem tam měsíc nebyl. Písemky, zkoušení okamžitě po návratu do školy. Nikoho nenapadlo, že bych potřeboval nějakej ten čas (proto ta opravná zkouška z automatizace).
Ve čtvrťáku se moje nechuť chodit do této školy ještě více prohloubila. Za celou dobu jsme se učily tak maximálně ten pascal. Nikde žádný knížky podle kterých by se jelo. Písemky jsme jak vocasy psaly na papír (pište si program na papír). Učitel má v hlavně asi debuger. Pak jsme přešli na assembler pro procesory PIC. Dostaly jsme manuál k instrukcím. Žádný vysvětlení k principu. Učitel používal termínky, o kterých nikdo z nás neslyšel. Pro položení dotazu se tak maximálně dozvím, že porušuji školní řád, a že mám držet hubu. Kritiku svý práce absolutně nesnáší. Jeho praktické znalosti se blíží 0. Zavrhuje OOP. Říká, že nejefetivnější je assembler a na ty složitější věci, že používá pascal. O Céčku slyšel jen z doslechu a o C++ si myslí, že to je C. Jak nás má takovej člověk učit?
Škola kupuje jednu PC učebnu za druhou, ale měříme na 40 let starejch přístrojích a pereme se o kabely ke stavebnici Dominoputer. Do správy ty učebny dostávají lidé, kteří se chudáka technika, který něco přijel nainstalovat, ptají "Jak bych si s někým mohl povídat po internetu? Jako myslím přes microfon.". Naše škola také pořádá školení wordu, excelu a corelu. Sami se nechávají školit na používání multimediální tabule.
Mohl bych pokračovat, ale jediný co můžu říct...chce se mi z týhle školy zvracet!!!
...Horší ovšem byla arogance učitelů, kteří mě chtěly posunout o ročník níže, že jsem prý o hodně přišel...
...Za celou dobu jsme se učily tak maximálně ten pascal...
...Jako myslím přes microfon...
Rekl bych, ze jsi zameskal asi i dost z cestiny, vid? Zkus se to doucit, takhle vypadas jako pologramotny ignorant.
No a k te skole? Vybral sis ji predpokladam sam, neplatis za ni, ani nemate v oknech mrize, kazde vzdelani nad ramec povinnych 9 let ZS je zcela dobrovolne a pokud mas pocit, ze se sam naucis vic, muzes jit (trebas pracovat), nemyslis?
To víš...na střední už se pravopis tak nebere. 3 hrubky ještě nejsou tak špatný, můžeš mi dát kuli...
Vzdělání to je dobrovolný, pravda. Jsem blbej, že jsem tam šel, pravda. Ale to co oni předvádí je za hranicí a já nemoch tušit co mě čeká. Teď ve čtvrťáku je dost pozdě jim říkat ahoj.
Mám pocit, že se sám naučím víc, ale v práci mi nedaj papír, že něco umím..
A divil by ses...máme mříže...
Učivo jsem dohnal za pár hodin. Na opravný zkoušky z automatizace jsem se učil 4 hodiny a to byla látka probraná ve škole během půl roku. ... Nikoho nenapadlo, že bych potřeboval nějakej ten čas (proto ta opravná zkouška z automatizace).Divné.
Pascal je jazyk Turningovsky uplny, takze v nem jde naprogramovat cokoli co v jakemkoli jinem jazyce.
A pokud jde o omezenost, tak v Pascalu se sice musi nektery maly a bezvyznamny drobnosti zapsat trochu min prirozene nez v C, ale kam se to hrabe treba na Javu....Inu, machr!
Třeba na přepočítávání pointerů ve standardním Pascalu můžete rovnou zapomenout.Ve standardním Pascalu nejdou přetypovat pointry? Přiznávám, že ve std. Pascalu jsem nikdy nedělal, ale měl jsem za to, že Turbo Pascal je rozšířený pouze o OOP.
Mno, tak jste mě (autor a diskuse) moc nepotěšili. Asi se tady pár lidí ušklíbne, ale jdu na průmyslovku.
Programuju, jestli se to tedy tak dá nazvat v C, proto mám strach z pascalu, který neznám, ale vůbec se mi nelíbí a slyšel jsem jen to nejhorší (o něm), všichni mě straší matematikou (která taky není úplně mé hobby).
Zase na gymnáziu mě silně odrazuje nutnost šprtit se něco, k čemu nemám vůbec vztah (biologie) a problém s učením k tomu, takže bych to asi nezvládl. Mno a na konstatování, že pak nezvládnu ani SŠ odpovím - a kam jinam, tedy? ;) - zase toho se tak nebojím. A na gymplu je zase výhoda dobrých lidí - na SŠ netuším.
Zase mám celkem kladný vztah k elektronice, občas si něco upájím, vím co je to tranzistor, ale nijak extra se tomu nevěnuju. Jdu na té střední na obor počítačové systémy, tak snad to nebude huštění tabulek a nevypadá ta škola zas tak špatně (po stránce vybavení) a ta škola se nějak dotýka opensource (jsou tam snad někde linuxy, přešla snad na openoffice či co - ale zase v učebně jsem všude viděl IE...).
No, přihlašku jsem tam už podal, snad se tam dostanu a snad tu školu přežiju - nevím kolik mi toho může dát, ale to že programování a práci v něčem obecně se každý musí naučit sám jsem už pochopil :). Tak uvidím.
Pro rejpaly: to že jsem antitalent na pravopis vím ;).
Tiskni
Sdílej: