Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
insmod ext2
na
insmod ext3
Oddíl, na kterém jsem měl ten /boot folder, používal totiž ext3. Vůbec nastavení GRUBu nerozumím, takže budu rád za doplnění, jestli to k něčemu vůbec bylo menuentry
přesně jen to, co jsem psal do článku, nic víc fakt nutno není. Oba soubory musí být z netinst. Jde to udělat i podle návodu na wiki Debianu, že by se místo "linux" souboru stáhl vmlinuz a k tomu celý soubor .iso, ale to jsem nezkoušel, protože síťový kabel s internetem mám všude k dispozici. S tím bootováním z USB viz nahoře, co jsem odpovídal. Vypadá to, jako by to v BIOSu bylo, ale nefunguje to, třeba to ale opravdu USB bootování neumí.
Nicméně to tedy ale není to samé jako plná instalace využívající všechen prostor na HDDJe, například ve tvém případě bys mohl z toho live antixu smazat obsah HDD, vytvořit na něm jednu partition přes celý disk, namountovat, a to by pak byl ten "subdirectory" do kterého se to instaluje. A instaluje se to jednoduše (snad jsem na nic nezapomněl):
# debootstrap --arch amd64 bullseye kam_to_nainstalovat/ http://ftp.cz.debian.org/debian/ # cd kam_to_nainstalovat # mount -t proc none proc # mount -o bind /dev dev # mount -t sysfs none sys # mount -o bind /run/ run/ # chroot . /bin/bash # upravit /etc/fstab aby obsahoval záznam pro / # apt-get install linux-image-amd64 grub-pc (nebo grub-efi-amd64) # grub-install /dev/sda # passwd (nezapomenout nastavit heslo, pak bychom se nemohli do systému přihlásit :) # exit # reboot
Zapomněl jsi přimountovat /sys
mount -t sysfs none sys
a /dev/ptsNikdy nebylo potřeba.
No a pak ještě se hodí nainstalovat pár základních balíčkůJo, samozřejmě; a taky věci nutné pro samotné spuštění, třeba lvm2 nebo mdadm pokud je to na LVM/RAIDu.
a ujistit se, že je do nového místa nahrán ten správný keyringapt keyring nahrává ten debootstrap; na Debianu ho nějak kontroluje proti systémovému, na jiných distribucích nevím.
Nikdy nebylo potřeba.Mám pocit, že když to namountované není, tak něco otravuje. Dpkg možná. Každopádně se to dá namountovat úplně stejným bind jako /dev, takže proč ne...
mount -R /sys /sysroot/sys
). Spustím pro …/sys, …/proc a …/dev a je vystaráno.
Při instalaci pro jinou platformu se debootstrap spouští s --foreign, nabootuje se nový systém a pak se z něj spustí debootstrap s --second-stage, pokud se dobře pamatuji.A nebo tam zkopíruješ
/usr/bin/qemu-arm-static
a pak se tam můžeš normálně chrootnout a funguje to.
Implementované je to tak, že si to zaregistruje binfmt_misc handler „ELFy pro ARM spouštěj pomocí mě jako interpretru“ a pak to emuluje instrukce a překládá syscally na správné ABI.
Ja mam tiez starucky thinkpad t60, prosim nesmejte sa s ludi ktory maju starsie pc pretoze niekedy aj starsi notebook je lepsi nez najnovsi za cenu cca 350eur co je uz nejaky peniaz a fakt dobre notebooky zacinaju az od 500eur a vyssie, u tych lacnejsich najdes nejake emmc, sice mas tam grafiku integrovanu co potiahne viac nez u toho stareho thinkapda napriklad ale celkovo su tie lacne notasi fakt LOW END.
este mi neda aby som nenapisal ja som svoj takyto lacny asus laptop e203na nahodil Chrome OS Flex a na netovanie odporucam je to lepsie nez windows alebo linux aspon co sa tyka vykonovo
# head -n 6 /boot/grub/grub.cfg # # DO NOT EDIT THIS FILE # # It is automatically generated by grub-mkconfig using templates # from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub #
tttttttsss by si se akorát moch vobčas přehmátnout :P ;D
grub-mkconfig
ještě nikdy nebylo spuštěno. Dokonce nemám ani nainstalované utility grubu, protože jsem zavaděč překopíroval z jiného disku. (Tak to dopadne, když má užiatel Gentoo po ruce disk s grubem a nechce mu kompilovat.) Napsat cca 30řádkový skript ve skoro-bashi není těžké. (U mne má grub.cfg kolem 100 řádků, protože se mi tam nahromadily různé, povětšinou už nefunkční, položky menu.)
grub.cfg
, stačí editovať (ak neexistuje tak vytvoriť) /boot/grub/custom.cfg
:adding extra custom menu entries to the end of the list can be done by editinghttps://www.gnu.org/software/grub/manual/grub/html_node/Simple-configuration.html/etc/grub.d/40_custom
or creating/boot/grub/custom.cfg
You can add additional custom menu entries by editinghttps://wiki.archlinux.org/title/GRUB#Generated_grub.cfg/etc/grub.d/40_custom
and re-generating/boot/grub/grub.cfg
. Or you can create/boot/grub/custom.cfg
and add them there. Changes to/boot/grub/custom.cfg
do not require re-runninggrub-mkconfig
, since/etc/grub.d/41_custom
adds the necessary source statement to the generated configuration file.
https://wiki.gentoo.org/wiki/GRUB2#Main_configuration_file/boot/grub/custom.cfg
The /etc/grub.d/41_custom
script will reference this file to be read in at boot time if it exists. This file provides a place to add additional entries or commands and does not require regeneration of the maingrub.cfg
file.
Tiskni
Sdílej: