Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
insmod ext2
na
insmod ext3
Oddíl, na kterém jsem měl ten /boot folder, používal totiž ext3. Vůbec nastavení GRUBu nerozumím, takže budu rád za doplnění, jestli to k něčemu vůbec bylo menuentry
přesně jen to, co jsem psal do článku, nic víc fakt nutno není. Oba soubory musí být z netinst. Jde to udělat i podle návodu na wiki Debianu, že by se místo "linux" souboru stáhl vmlinuz a k tomu celý soubor .iso, ale to jsem nezkoušel, protože síťový kabel s internetem mám všude k dispozici. S tím bootováním z USB viz nahoře, co jsem odpovídal. Vypadá to, jako by to v BIOSu bylo, ale nefunguje to, třeba to ale opravdu USB bootování neumí.
Nicméně to tedy ale není to samé jako plná instalace využívající všechen prostor na HDDJe, například ve tvém případě bys mohl z toho live antixu smazat obsah HDD, vytvořit na něm jednu partition přes celý disk, namountovat, a to by pak byl ten "subdirectory" do kterého se to instaluje. A instaluje se to jednoduše (snad jsem na nic nezapomněl):
# debootstrap --arch amd64 bullseye kam_to_nainstalovat/ http://ftp.cz.debian.org/debian/ # cd kam_to_nainstalovat # mount -t proc none proc # mount -o bind /dev dev # mount -t sysfs none sys # mount -o bind /run/ run/ # chroot . /bin/bash # upravit /etc/fstab aby obsahoval záznam pro / # apt-get install linux-image-amd64 grub-pc (nebo grub-efi-amd64) # grub-install /dev/sda # passwd (nezapomenout nastavit heslo, pak bychom se nemohli do systému přihlásit :) # exit # reboot
Zapomněl jsi přimountovat /sys
mount -t sysfs none sys
a /dev/ptsNikdy nebylo potřeba.
No a pak ještě se hodí nainstalovat pár základních balíčkůJo, samozřejmě; a taky věci nutné pro samotné spuštění, třeba lvm2 nebo mdadm pokud je to na LVM/RAIDu.
a ujistit se, že je do nového místa nahrán ten správný keyringapt keyring nahrává ten debootstrap; na Debianu ho nějak kontroluje proti systémovému, na jiných distribucích nevím.
Nikdy nebylo potřeba.Mám pocit, že když to namountované není, tak něco otravuje. Dpkg možná. Každopádně se to dá namountovat úplně stejným bind jako /dev, takže proč ne...
mount -R /sys /sysroot/sys
). Spustím pro …/sys, …/proc a …/dev a je vystaráno.
Při instalaci pro jinou platformu se debootstrap spouští s --foreign, nabootuje se nový systém a pak se z něj spustí debootstrap s --second-stage, pokud se dobře pamatuji.A nebo tam zkopíruješ
/usr/bin/qemu-arm-static
a pak se tam můžeš normálně chrootnout a funguje to.
Implementované je to tak, že si to zaregistruje binfmt_misc handler „ELFy pro ARM spouštěj pomocí mě jako interpretru“ a pak to emuluje instrukce a překládá syscally na správné ABI.
Ja mam tiez starucky thinkpad t60, prosim nesmejte sa s ludi ktory maju starsie pc pretoze niekedy aj starsi notebook je lepsi nez najnovsi za cenu cca 350eur co je uz nejaky peniaz a fakt dobre notebooky zacinaju az od 500eur a vyssie, u tych lacnejsich najdes nejake emmc, sice mas tam grafiku integrovanu co potiahne viac nez u toho stareho thinkapda napriklad ale celkovo su tie lacne notasi fakt LOW END.
este mi neda aby som nenapisal ja som svoj takyto lacny asus laptop e203na nahodil Chrome OS Flex a na netovanie odporucam je to lepsie nez windows alebo linux aspon co sa tyka vykonovo
# head -n 6 /boot/grub/grub.cfg # # DO NOT EDIT THIS FILE # # It is automatically generated by grub-mkconfig using templates # from /etc/grub.d and settings from /etc/default/grub #
tttttttsss by si se akorát moch vobčas přehmátnout :P ;D
grub-mkconfig
ještě nikdy nebylo spuštěno. Dokonce nemám ani nainstalované utility grubu, protože jsem zavaděč překopíroval z jiného disku. (Tak to dopadne, když má užiatel Gentoo po ruce disk s grubem a nechce mu kompilovat.) Napsat cca 30řádkový skript ve skoro-bashi není těžké. (U mne má grub.cfg kolem 100 řádků, protože se mi tam nahromadily různé, povětšinou už nefunkční, položky menu.)
grub.cfg
, stačí editovať (ak neexistuje tak vytvoriť) /boot/grub/custom.cfg
:adding extra custom menu entries to the end of the list can be done by editinghttps://www.gnu.org/software/grub/manual/grub/html_node/Simple-configuration.html/etc/grub.d/40_custom
or creating/boot/grub/custom.cfg
You can add additional custom menu entries by editinghttps://wiki.archlinux.org/title/GRUB#Generated_grub.cfg/etc/grub.d/40_custom
and re-generating/boot/grub/grub.cfg
. Or you can create/boot/grub/custom.cfg
and add them there. Changes to/boot/grub/custom.cfg
do not require re-runninggrub-mkconfig
, since/etc/grub.d/41_custom
adds the necessary source statement to the generated configuration file.
https://wiki.gentoo.org/wiki/GRUB2#Main_configuration_file/boot/grub/custom.cfg
The /etc/grub.d/41_custom
script will reference this file to be read in at boot time if it exists. This file provides a place to add additional entries or commands and does not require regeneration of the maingrub.cfg
file.
Tiskni
Sdílej: