Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Nechcelo sa mi ho sťahovať, tak som si ho dal poslať z USA.Mne by sa viac nechcelo mesiac čakať :)
Všetky tri distrá ktoré popisuješ som tiež vyskúšal, mám na ne ale trochu odlišný názor (že subjektívny) po mojich skúsenostiach.
S Linuxom nepracujem dlho, je to niečo cez rok. Začínal som s Mandrake 10.1. Ak si dobre pamätám, desktop je KDE 3.2.3. Toto distro sa mi páčilo, najmä jeho stabilita a rýchlosť. Čo mi nerezalo, nechcelo spolupracovať s usbčkami, foťákmi. Takisto ma neposlúchala cedega. Po tomto distre som vyskúšal tvojho favorita Mandrivu 2006, ale zažil som sklamanie. Posťahoval som si cez urpmi dodatočne soft a toto distro stratilo stabilitu. Skúšal som ho nahodiť na čisto, ale to isté. Padal panel, prehadzovalo sa menu, stále som mal nejaké chybné hlášky. Už si presne nepamätám čo všetko, ale dho som sa Mandrive nevenoval a neriešil som ju.
Objednal som si SuSE 10.0 Eval. Toto distro mi naopak sadlo. Cez YaST som doplnil repozitáre (vďaka za fórum), posťahoval podporu multimédií a popridával programy. Pár vecí som musel ešte dodatočne riešiť. Musím súhlasiť že hry fakt šli v SuSE naozaj dobre a stabilne narozdiel od Mandrake/Mandriva. Vcelku je SuSE 10.0 dobré distro, aj keď už na verziu 10.1 som čítal kopec kritiky. Neviem, nepoznám.
Posledné distro okrem iných som vyskúšal Kubuntu 6.06. Celkom svižné distro, ale neviem či som sa s nim nezabával dostatočne alebo nechcelo brať moje železo, pripadalo mi nestabilné. Momentálne mám na booku nahodené Ubuntu 6.06 a fakt super distro, jednoznačne zo spomínaných u mňa zabodovalo. Pár vecí som ponastavoval, posťahoval som soft cez apt-get (samozrejme že základ je rovnaký ako v Kubuntu), no parádička. Musím ešte dodať, že vždy som používal KDE, GNOME sa mi nikdy nepáčilo takisto ako aj jeho ikony. Ale paradoxne som si zvykol na tento desktop.
Inak rozmýšľam keď ma tak chytilo Debian distro, či neuprednostním pred dcérskym "testing Ubuntu" radšej doladeného otecka "stable Debian".
Tiskni
Sdílej: