Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Nechcelo sa mi ho sťahovať, tak som si ho dal poslať z USA.Mne by sa viac nechcelo mesiac čakať :)
Všetky tri distrá ktoré popisuješ som tiež vyskúšal, mám na ne ale trochu odlišný názor (že subjektívny) po mojich skúsenostiach.
S Linuxom nepracujem dlho, je to niečo cez rok. Začínal som s Mandrake 10.1. Ak si dobre pamätám, desktop je KDE 3.2.3. Toto distro sa mi páčilo, najmä jeho stabilita a rýchlosť. Čo mi nerezalo, nechcelo spolupracovať s usbčkami, foťákmi. Takisto ma neposlúchala cedega. Po tomto distre som vyskúšal tvojho favorita Mandrivu 2006, ale zažil som sklamanie. Posťahoval som si cez urpmi dodatočne soft a toto distro stratilo stabilitu. Skúšal som ho nahodiť na čisto, ale to isté. Padal panel, prehadzovalo sa menu, stále som mal nejaké chybné hlášky. Už si presne nepamätám čo všetko, ale dho som sa Mandrive nevenoval a neriešil som ju.
Objednal som si SuSE 10.0 Eval. Toto distro mi naopak sadlo. Cez YaST som doplnil repozitáre (vďaka za fórum), posťahoval podporu multimédií a popridával programy. Pár vecí som musel ešte dodatočne riešiť. Musím súhlasiť že hry fakt šli v SuSE naozaj dobre a stabilne narozdiel od Mandrake/Mandriva. Vcelku je SuSE 10.0 dobré distro, aj keď už na verziu 10.1 som čítal kopec kritiky. Neviem, nepoznám.
Posledné distro okrem iných som vyskúšal Kubuntu 6.06. Celkom svižné distro, ale neviem či som sa s nim nezabával dostatočne alebo nechcelo brať moje železo, pripadalo mi nestabilné. Momentálne mám na booku nahodené Ubuntu 6.06 a fakt super distro, jednoznačne zo spomínaných u mňa zabodovalo. Pár vecí som ponastavoval, posťahoval som soft cez apt-get (samozrejme že základ je rovnaký ako v Kubuntu), no parádička. Musím ešte dodať, že vždy som používal KDE, GNOME sa mi nikdy nepáčilo takisto ako aj jeho ikony. Ale paradoxne som si zvykol na tento desktop.
Inak rozmýšľam keď ma tak chytilo Debian distro, či neuprednostním pred dcérskym "testing Ubuntu" radšej doladeného otecka "stable Debian".
Tiskni
Sdílej: