Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Nechcelo sa mi ho sťahovať, tak som si ho dal poslať z USA.Mne by sa viac nechcelo mesiac čakať :)
Všetky tri distrá ktoré popisuješ som tiež vyskúšal, mám na ne ale trochu odlišný názor (že subjektívny) po mojich skúsenostiach.
S Linuxom nepracujem dlho, je to niečo cez rok. Začínal som s Mandrake 10.1. Ak si dobre pamätám, desktop je KDE 3.2.3. Toto distro sa mi páčilo, najmä jeho stabilita a rýchlosť. Čo mi nerezalo, nechcelo spolupracovať s usbčkami, foťákmi. Takisto ma neposlúchala cedega. Po tomto distre som vyskúšal tvojho favorita Mandrivu 2006, ale zažil som sklamanie. Posťahoval som si cez urpmi dodatočne soft a toto distro stratilo stabilitu. Skúšal som ho nahodiť na čisto, ale to isté. Padal panel, prehadzovalo sa menu, stále som mal nejaké chybné hlášky. Už si presne nepamätám čo všetko, ale dho som sa Mandrive nevenoval a neriešil som ju.
Objednal som si SuSE 10.0 Eval. Toto distro mi naopak sadlo. Cez YaST som doplnil repozitáre (vďaka za fórum), posťahoval podporu multimédií a popridával programy. Pár vecí som musel ešte dodatočne riešiť. Musím súhlasiť že hry fakt šli v SuSE naozaj dobre a stabilne narozdiel od Mandrake/Mandriva. Vcelku je SuSE 10.0 dobré distro, aj keď už na verziu 10.1 som čítal kopec kritiky. Neviem, nepoznám.
Posledné distro okrem iných som vyskúšal Kubuntu 6.06. Celkom svižné distro, ale neviem či som sa s nim nezabával dostatočne alebo nechcelo brať moje železo, pripadalo mi nestabilné. Momentálne mám na booku nahodené Ubuntu 6.06 a fakt super distro, jednoznačne zo spomínaných u mňa zabodovalo. Pár vecí som ponastavoval, posťahoval som soft cez apt-get (samozrejme že základ je rovnaký ako v Kubuntu), no parádička. Musím ešte dodať, že vždy som používal KDE, GNOME sa mi nikdy nepáčilo takisto ako aj jeho ikony. Ale paradoxne som si zvykol na tento desktop.
Inak rozmýšľam keď ma tak chytilo Debian distro, či neuprednostním pred dcérskym "testing Ubuntu" radšej doladeného otecka "stable Debian".
Tiskni
Sdílej: