Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Toto je môj prvý zápis do blogu. Prosím, aby ste boli ku mne zhovievavý.
Chcel by som v rýchlom slede napísať moje prvé dojmy po inštalácii troch distribúcii linuxu.
Minimálne štyri roky používam Mandrake/Mandrivu linux, pretože mi vyhovuje balíčkovací systém rpm a vynikajúci nástroj urpmi, ktorý v spojení s príkazovým riadkom dokáže divy. Keďže sa ku mne dostali chýry o distribúciach, ktoré sú užívateľský prítulné a dokonca podľa hlasovania predbehli Mandrivu, tak som sa pokúsil ich otestovať.
Množstvo veci si viem opraviť, upraviť sám, či už prepisom conf. súborov, alebo veľmi nevyužívanou metódou klik sem-klik tam.
Tiskni
Sdílej:
Nechcelo sa mi ho sťahovať, tak som si ho dal poslať z USA.Mne by sa viac nechcelo mesiac čakať :)
Všetky tri distrá ktoré popisuješ som tiež vyskúšal, mám na ne ale trochu odlišný názor (že subjektívny) po mojich skúsenostiach.
S Linuxom nepracujem dlho, je to niečo cez rok. Začínal som s Mandrake 10.1. Ak si dobre pamätám, desktop je KDE 3.2.3. Toto distro sa mi páčilo, najmä jeho stabilita a rýchlosť. Čo mi nerezalo, nechcelo spolupracovať s usbčkami, foťákmi. Takisto ma neposlúchala cedega. Po tomto distre som vyskúšal tvojho favorita Mandrivu 2006, ale zažil som sklamanie. Posťahoval som si cez urpmi dodatočne soft a toto distro stratilo stabilitu. Skúšal som ho nahodiť na čisto, ale to isté. Padal panel, prehadzovalo sa menu, stále som mal nejaké chybné hlášky. Už si presne nepamätám čo všetko, ale dho som sa Mandrive nevenoval a neriešil som ju.
Objednal som si SuSE 10.0 Eval. Toto distro mi naopak sadlo. Cez YaST som doplnil repozitáre (vďaka za fórum), posťahoval podporu multimédií a popridával programy. Pár vecí som musel ešte dodatočne riešiť. Musím súhlasiť že hry fakt šli v SuSE naozaj dobre a stabilne narozdiel od Mandrake/Mandriva. Vcelku je SuSE 10.0 dobré distro, aj keď už na verziu 10.1 som čítal kopec kritiky. Neviem, nepoznám.
Posledné distro okrem iných som vyskúšal Kubuntu 6.06. Celkom svižné distro, ale neviem či som sa s nim nezabával dostatočne alebo nechcelo brať moje železo, pripadalo mi nestabilné. Momentálne mám na booku nahodené Ubuntu 6.06 a fakt super distro, jednoznačne zo spomínaných u mňa zabodovalo. Pár vecí som ponastavoval, posťahoval som soft cez apt-get (samozrejme že základ je rovnaký ako v Kubuntu), no parádička. Musím ešte dodať, že vždy som používal KDE, GNOME sa mi nikdy nepáčilo takisto ako aj jeho ikony. Ale paradoxne som si zvykol na tento desktop.
Inak rozmýšľam keď ma tak chytilo Debian distro, či neuprednostním pred dcérskym "testing Ubuntu" radšej doladeného otecka "stable Debian".