Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Zatím jsem měl jen 3comy, kdysi 3c509, teď nějakou s čipsetem 8235 - 3c940 - a jsem spokojený, i když jsem dřív integrované věci nechtěl. Zjistil jsem, že Marwell dělá i síťovky, co zvládaj diagnostiku kabelu. Čili tudy bych šel já.
Na 3comy mne potěšilo číst hlášku, že prej zvládaj víc, než je standardní délka kabelu na p2p.
Hm, tak to nemůžu sloužit, takovou zkušenost nemám. Já ji zkoušel už za času Personal netware, teď běhá v jednom "dědečkovi", něco už pamatuje, tak 10 let provozu a furt dobrý. Přes dodávaný program jsem změnil MAC adresu (kvůli providerovi) a jedeme vesele dál.
Kdysi jsem ji koupil za 500 v bazaru, bylo nás víc z koleje, co vykoupili vše, co se dalo.
V tom programu k síťovce - mělo to pod 1MB v archívu - byl i diagnostickej program, čili pokud nechodila, snad by ji bylo kde reklamovat?
Ad nedůvěra - kdybych moh, všude bych cpal Cisco nebo Ovise (router nebo AP), nad Zyxelem jsem ohrnoval nos, známému jsem instalil xDSL, měl k tomu Zyxela a na poprvé instalace ok. Čili je lepší nedělat si předsudky. Domů rodičům asi vnutim D-link 362 combo, vypadá slušně za tu cenu. Ještě se poptam přátel na zkušenosti, tvrdí, že s Asusema jsou největší trable.
Když už přemýšlim o síťovce, kouknul bych na čipset a na ohlasy na webech. Případně spoleh na reklamaci a dobrého známého v obchodě či na možnost zapůjčení.
S kartami 3c509 (ale i 3c905 a dalšími) jsem se kdysi hodně natrápil. Je pravda, že to většinou souviselo s ovladači pod Windows, ale prostě k této značce už nemám důvěru (zvlášť za tu cenu, kterou stojí). Zažil jsem dokonce i případ, kdy v 5-packu síťovek 3COM byly vždy 2 páry s duplicitními MAC-adresami a ta pátá prozměnu vůbec nechodila.Jo, rozchodit 3com pod Windows byl velký problém, to pamatuji. Několika lidem jsem "pomohl" tak, že jsem jim jejich 3c509 vyměnil za Realtec a všichni byli spokojeni. S novými gigabit 3com (broadcom) mám negativní zkušenosti.
Abych tu jen nekecal: našel jsem ony síťovky (na webu) a zjistil jsem, že "nejsou stejná liga". Čili na co je vlastně chcete, na kolik let plánujete? I podle toho se rozhodněte, jestli jen domů, tak vám stačí ta nejlacinější, podle mne by to byl asi Edimax.
Konkrétně, našel jsem na:
Světu sítí Edimax 9150 Viaplastu Xnet 3000 KancelarCz Netgear Mironetu D-link CzechComputeru - Edimax 9130.Vybíral jsem většinou první odkaz z nalezeného. Nejvíc by se mi osobně líbil asi ten Netgear.
Nesmysl. Mnohokrát jsem absolvoval paralelní instalaci systému (NFS nebo HTTP) na deset počítačů současně přes noname Realtek 8139 a celou dobu to jelo kolem 11.5 MB/s, na chlup stejně jako Intel PRO/1000MT. Jediný problém je, že drivery více zatěžují procesor, ale pokud to procesor utáhne (což u jakéhokoli aspoň trochu rozumného stroje utáhne s prstem v nose) a nepotřebujete, aby mezitím dělal něco jiného, není důvod, proč ohrnovat nos.
…neumi multicasty…
Tak to mám asi halucinace…
Zapomněl jste se zmínit, že (ve druhém případě) také stojí o řád více…
Tiskni
Sdílej: