Nevidomý uživatel Linuxu v blogu upozornil na tristní stav přístupnosti na linuxovém desktopu (část první, druhá, závěr), přičemž stížnosti jsou podobné jako v roce 2022. Vyvolal bouřlivou odezvu. Následně např. Georges Stavracas shrnul situaci v GNOME. Debata o jiném aspektu přístupnosti, emulaci vstupu pod Waylandem, také proběhla na Redditu.
DevConf.CZ 2025, tj. open source komunitní konference sponzorovaná společností Red Hat, proběhne od 12. do 14. června v Brně na FIT VUT. Publikován byl program a spuštěna byla registrace.
Byla vydána nová major verze 28.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Ne, nebudu zde psat nic o tom, jak profesor prozrel z temnot a zacal ucit Linux. Spise naopak. V anglictine jsme dostali za ukol napsat jako seminarku do ledna povidku. Mel jsem trochu volnejsi nedeli tak jsem si rekl, ze to napisu dneska. Ne, nebojte se. Je to cesky. Teprve to budu prekladat. Ale musim se pochlubit. Pro ruzne tvory: Nasili, Erotiku ci jine poklesle zanry a jevy nehledejte - nejsou tam. Vyjmecne.
Stahujte zde. Predem se omlouvam za pravopisne chyby
Tak jsem se docetl, ze M$ otevre formaty M$ Office dokumentu. Cin jiste zasluzny. Ale kdyby tu nebyl maly hacek. Jak pisi Financial Times, jedna se pouze o formaty M$ Word, M$ Excell a M$ Powerpoint. Ale co treba Access, Visio, Publisher a jine? No, ale budme radi aspon za toto. Nemusi prset, staci kdyz kape, ze?
Hledal jsem neco na spravu MySQL databaze, co by nebylo phpMyAdmin, nebot zatim nemam na localu nahozeny apache/php (a ani se k tomu nechystam) a na muj serverik druhyho admina davat nebudu. A narazil jsem na tohle. Podle screenu to vypada jako MSSQL query analizer, podle popisu by to mohlo bejt i zajimavy. Znate to nekdo? Je to opravdu tak peknej soft jak si myslim? Jediny o co mi jde abych pres to mohl zadavat SQL dotazy, videt vysledky pripadne si s db trochu pohrat.
Tak jsem byl prave mamcou "obvinen", ze se mi podarilo pomoci psani smsky aktivovat pipatka v Datartu. Polozme si otazku - jde to? Podle me ne, protoze by tim najednou ty pipatka ztratili smysl, kdyz by sli obelstit smskou. A nebo by kolem nich mobil vubec nefungoval, protoze by se rusili a mobil by se pokusil pripojit v pipatku (na displayi logo operatora - DATART- to by bylo celkem vtipny). Co si o tom myslite? Je to mozny nebo je to dalsi blud?
Nebudu k tomu psat zadny komentar, to snad ani nejde. Jenom snad, ze je to ve slovencine, je to z roku 1980, je to moc moc moc pekny a snad i vtipny (z pohledu dnesniho cloveka). http://security-portal.cz/clanky/windows-11.html
Tak a je to tu. Po kolapsu systemu z Redmontu zpusobenou chybou pri defragmentaci (tj. system defragmentoval, nastala chyba, pocitac se zresetoval a uz nenabootoval) sem se rozhodl. Uz ne vice. A tak jsem zakoupil novy disk (ta 80tka mi proste uz nestacila, tak sem si koupil 250gb. A nejak se mi zalibilo to cislo - 0.33TB diskoveho prostoru, 1.25GB RAM, 3,1GHz procesor. Pomalu slusnej serverik, co? :) Ale to sem ted nepatri. Tak sem nainstaloval Slackware 10.2. Zatim vsechno funguje, jeste budu rozebihat DivX, kamerku a par dalsich vecicek.