Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Tak dneska je to uz +- den presne rok, co mam na svojim pocitaci ciste jenom linux. A musim uznat, ze tento rok mi dal hodne. Jednak moznost spat o 5 hodin ve skole vic nez jindy (v sitich a praktickejch cvicenich berem linux tak zatim spim) a hlavne me muj komp donutil zjistit co se opravdu deje v pocitaci a ne jenom tak stredne hluboko. Takze preji tomu mojemu slacku jeste hodne dalsich let a hodne spokojenejch prikazu. btw: myslite ze kompu vadi kdyz se mu pripiji cervenym?
Zdravim! Tak mam zas cas se trochu pozastavit nad blogem. Dneska to bude trochu delsi pojednani, preci jenom sem se tu asi mesic nezaznamenal, a mesic - to je dlouha doba. Takze na co se dneska podivame:
Mozna si jeste vzpomenete, ze cca. pred 14 dny jsem tu resil problem s reklamaci vykradeneho setu. A nastal cas vyjadrit CZCku pochvalu. Nejen ze vyridili reklamaci v pohode, ale jeste dokazali nahradni set sehnat pred vanoci, presneji 23.12. mi zazvonil mobil s oznamenim ze setik je na sklade. Takze jim timto dekuji a preji prijemne svatky.
Timto prohlasuji, ze pouzivam vse, co mi prijde pod ruku - lin, win, i novell.
Tohle zlate pravidlo zna jiste kazdy, kdo mel kdy s windows neco spolecneho na urovni vyssi nez nejnizsi. Jenomze - svete, div se - ono to plati i na Linuxu. Zase jsem se jednou pustil do upravy sw na serveriku a to do pridani openLDAP a prevedeni uctu samby do LDAP (kvuli AD u win2k3). Instalace probehla v poradku, vse se tvarilo ok ale nebylo. LDAP nebezel a nebezel. No a tak jsem se v zachvatu zoufalstvi po precteni vsech how-to co jich na inetu je rozhodl o preinstalaci. Vse jsem smaznul a nainstaloval znova. A svete div se - funguje to. A na 1. pokus. Takze uz i na linu plati "Nefunguje to? Preinstaluj to!"
Mam notebook a nedostatek mista ve switchi, tak me napadlo, ze si z jednoho kompiku udemam mimo jine i router. Vrazil jsem do nej druhou sitovku (kupodivu se rozebehla na prvni pokus) a nastavil route a ip_forwarding. Jake bylo ale moje zdeseni, kdyz sice notebook odeslal pozadavek, ale uz se nedockal odpovedi. Router zacal fungovat jako jednosmernej filtr.
Duvod byl velmi velmi zajimavy - na notebooku i v normalni siti byl nastavenej stejnej rozsah IP (10.0.0.0/24) a tak to odmitalo routovat. Reseni - na notebooku nastavit nejakou jinou IP (ja jsem dal 172.16.1.200) a na eth1 na routeru dalsi z notebookciho rozsahu (ja 172.16.1.1). A najednou to slape jako hodinky.
Posledni dobou se mi na domacim serveriku plni logy zaznamy o ruznych pokusech o utok. Sice zatim nebyl zadny uspesny, ale co neni, muze byt. Tak jsem se rozhodl, ze si postavim IDS sondu.
Tak jsem si konecne koupil notebook. Je sice starsi, ale pro me to staci. Mam ale drobny problemek - mam sitovku v PCMCIA (Planet ENW-3504FC s cipem rtl8139), ovladace primo v kernelu (ne jako modul). Notebook v pohode sitovku nalezne, cardctl ident vypise spravne udaje.
Tak mam konecne zase cas se venovat blogu. Docela by me zajimal vas nazor (nebo mozna tip) na nejvhodnejsi FS pro disk urceny k zalohovani. Normalni disky jsou ReiseFS a ext3. Zatim se priklanim k ReiseFS, ale nevim nevim. Sve nazory napiste v diskusi. Dik
Tak mam zase cas se trochu venovat blogu. Taky proto, ze se mi na stole hromadi poznamky na dalsich asi 8 dilu dnes uvadim dil ctvrty - nastaveni DNS serveru ISC Bind.
Dneska se konecne vrhneme na instalaci prvni sluzby, ktere muzeme prenechat serveru - DHCP
V minulem dile jsme si naplanovali stavbu serveru pro malou sit. Dneska se pustime do prvni skutecne cinnosti (ne ze by planovani nebylo skutecny a dulezity, ale je takrikajic nudny) - instalace OS.
Tak a je to tady. Konecne mam trochu casu na venovani se memu snu - fungujicimu domacimu serveru. To je take mimo jine duvod, proc jsem zacal s timhle. Chtel bych pomoct lidem, co budou resit stejne problemy jako ja.