Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Dneska se konecne vrhneme na instalaci prvni sluzby, ktere muzeme prenechat serveru - DHCP
Trocha teorie
Nejdrive by bylo dobre si rict, k cemu nam v male siti tato sluzba bude. DHCP server slouzi k pridelovani IP adres. Bez DHCPcka by kazda stanice mela svoji IP adresu napevno pridelenou ve sve konfiguraci (ve windows v nastaveni protokoluj TCP/IP). Pokud by jsme chteli IP adresu prenastavit, musime fyzicky prijit ke stanici a zmenit adresu primo na ni. U nekolika malo stanic to neni zas az takovy problem, ale v pripade treba 15-20 stanic uz to zacne otravovat. POuzitim DHCP muzeme IP adresy pridelovat ze serveru na zaklade MAC adresy (48-bitove fyzicke adresy sitovky dane vyrobce, napr. 00-01-02-FD-8D-AA). MAC adresa je na celem svete jedinecna a tak nam jako identifikace stanice bude bohate stacit. Pri zmene IP adresy staci zmenit zaznam v DHCP a pripadne DNS. Stanice si sama natahne novou IP adresu ze serveru.
A ted jiz k samotne instalaci a konfiguraci.
DHCP server se v slacku nachazi ve skupine N pod jmenem dhcpdc. Nainstalujem jej pomoci pkgtool nebo pri instalaci. V /etc najdeme soubor dhcpd.conf. Ten muzeme klidne vyprazdnit a zacit ho psat odznova. Ja jsem tento postup pouzil pro poradek v konfiguraci. Nasleduje muj kompletni dhcpd.conf s komentari.
authoritative; ddns-update-style ad-hoc; # Zahlavi souboru max-lease-time 604800; # Maximalni doba vypujcky IP adresy v sekundach - 1 tyden default-lease-time 86400; # Vychozi doba vypujcky IP adresy v sekundach - 1 den option subnet-mask 255.0.0.0; # Maska podsite option domain-name-server 10.0.0.100; # DNS server option domain-name "hackzones.net"; # DNS domena option routers 10.0.0.138; # Vychozi brana subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0 { } # Definuje sit klientu, pro ktere je tento DHCP server platny group { use-host-decl-names true; # DHCP bude posilat i nazvy stanic host stanice { hardware ethernet 00-01-02-BF-DC-58; fixed-address 10.0.0.1; } # Nastaveni stanice. IP adresa pridelovana na zaklade MAC adresy } |
Tak, to by byl dhcpd.conf. Samotneho demona spustite prikazem dhcpd. Ten doporucuji priradit do spoustecich scriptu (v pripade slackwaru do /etc/rc.d/rc.local)
Tak, to by bylo neco o nastaveni DHCP. V dalsim dile nas ceka dalsi sluzba, nemene dulezita - DNS server BIND.
Tiskni
Sdílej: