Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Vývojář Spytihněv, autor počítačové hry Hrot (Wikipedie, ProtonDB), pracuje na nové hře Brno Transit. Jedná se o příběhový psychologický horor o strojvedoucím v zácviku, uvězněném v nejzatuchlejším metru východně od všeho, na čem záleží. Vydání je plánováno na čtvrté čtvrtletí letošního roku.
V uplynulých dnech byla v depu Českých drah v Brně-Maloměřicích úspěšně dokončena zástavba speciální antény satelitního internetu Starlink od společnosti SpaceX do jednotky InterPanter 660 004 Českých drah. Zástavbu provedla Škoda Group. Cestující se s InterPanterem, vybaveným vysokorychlostním satelitním internetem, setkají například na linkách Svitava Brno – Česká Třebová – Praha nebo Moravan Brno – Břeclav – Přerov – Olomouc.
Byla vydána nová verze 8.7.0 správce sbírky fotografií digiKam (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení (NEWS). Nejnovější digiKam je ke stažení také jako balíček ve formátu AppImage. Stačí jej stáhnout, nastavit právo ke spuštění a spustit.
Dneska se konecne vrhneme na instalaci prvni sluzby, ktere muzeme prenechat serveru - DHCP
Trocha teorie
Nejdrive by bylo dobre si rict, k cemu nam v male siti tato sluzba bude. DHCP server slouzi k pridelovani IP adres. Bez DHCPcka by kazda stanice mela svoji IP adresu napevno pridelenou ve sve konfiguraci (ve windows v nastaveni protokoluj TCP/IP). Pokud by jsme chteli IP adresu prenastavit, musime fyzicky prijit ke stanici a zmenit adresu primo na ni. U nekolika malo stanic to neni zas az takovy problem, ale v pripade treba 15-20 stanic uz to zacne otravovat. POuzitim DHCP muzeme IP adresy pridelovat ze serveru na zaklade MAC adresy (48-bitove fyzicke adresy sitovky dane vyrobce, napr. 00-01-02-FD-8D-AA). MAC adresa je na celem svete jedinecna a tak nam jako identifikace stanice bude bohate stacit. Pri zmene IP adresy staci zmenit zaznam v DHCP a pripadne DNS. Stanice si sama natahne novou IP adresu ze serveru.
A ted jiz k samotne instalaci a konfiguraci.
DHCP server se v slacku nachazi ve skupine N pod jmenem dhcpdc. Nainstalujem jej pomoci pkgtool nebo pri instalaci. V /etc najdeme soubor dhcpd.conf. Ten muzeme klidne vyprazdnit a zacit ho psat odznova. Ja jsem tento postup pouzil pro poradek v konfiguraci. Nasleduje muj kompletni dhcpd.conf s komentari.
authoritative; ddns-update-style ad-hoc; # Zahlavi souboru max-lease-time 604800; # Maximalni doba vypujcky IP adresy v sekundach - 1 tyden default-lease-time 86400; # Vychozi doba vypujcky IP adresy v sekundach - 1 den option subnet-mask 255.0.0.0; # Maska podsite option domain-name-server 10.0.0.100; # DNS server option domain-name "hackzones.net"; # DNS domena option routers 10.0.0.138; # Vychozi brana subnet 10.0.0.0 netmask 255.0.0.0 { } # Definuje sit klientu, pro ktere je tento DHCP server platny group { use-host-decl-names true; # DHCP bude posilat i nazvy stanic host stanice { hardware ethernet 00-01-02-BF-DC-58; fixed-address 10.0.0.1; } # Nastaveni stanice. IP adresa pridelovana na zaklade MAC adresy } |
Tak, to by byl dhcpd.conf. Samotneho demona spustite prikazem dhcpd. Ten doporucuji priradit do spoustecich scriptu (v pripade slackwaru do /etc/rc.d/rc.local)
Tak, to by bylo neco o nastaveni DHCP. V dalsim dile nas ceka dalsi sluzba, nemene dulezita - DNS server BIND.
Tiskni
Sdílej: