Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak mam konecne zase cas se venovat blogu. Docela by me zajimal vas nazor (nebo mozna tip) na nejvhodnejsi FS pro disk urceny k zalohovani. Normalni disky jsou ReiseFS a ext3. Zatim se priklanim k ReiseFS, ale nevim nevim. Sve nazory napiste v diskusi. Dik
Tiskni
Sdílej:
1. fs, ktery se snadno zalohuje, dle mého ext3 - je na něj spousta nástrojů a lze jej číst i pod jinými systémy (např. po havárii)
2. fs, na ktery se snadno zalohuje FAT32 - lze jej po havárii přečíst snad úplně všude. Jen je třeba si dávat pozor na 2GB velikost souboru, a používat split
.
Zvlastni? Ani nevim, spise je to otazka zvyku.
Zvláštní... s ext3(2) a jeho nástroji, jako e2fsck, tune2fs, resize2fs, dump a restore jsem neměl problém (za cca 8let zkušeností). Řada dalších nástrojů s ním umí přímo pracovat, jako např. patimage a parted. A že bych ho nepřečetl pod jakýmkoliv jádrem linuxu nemám obavu, dokonce jej přečtu i ve Windows, což s XFS není pravda (např. 2.4.21 jej nepodporuje, bez externího patche, Windows ani nemluvím).
e2salvage
chcipnul pri zapisu na SIGSEGV, e2fsck se vubec nechytal. Nenalezl jediny superblok, v man strankach bylo prd a kde jsou dalsi kopie jsem si musel zjistovat leda tak sam.
BTW mezi nami system pro zalohovani je odjakziva tar