Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
TmuxAI (GitHub) je AI asistent pro práci v terminálu. Vyžaduje účet na OpenRouter.
Tak mam konecne zase cas se venovat blogu. Docela by me zajimal vas nazor (nebo mozna tip) na nejvhodnejsi FS pro disk urceny k zalohovani. Normalni disky jsou ReiseFS a ext3. Zatim se priklanim k ReiseFS, ale nevim nevim. Sve nazory napiste v diskusi. Dik
Tiskni
Sdílej:
1. fs, ktery se snadno zalohuje, dle mého ext3 - je na něj spousta nástrojů a lze jej číst i pod jinými systémy (např. po havárii)
2. fs, na ktery se snadno zalohuje FAT32 - lze jej po havárii přečíst snad úplně všude. Jen je třeba si dávat pozor na 2GB velikost souboru, a používat split
.
Zvlastni? Ani nevim, spise je to otazka zvyku.
Zvláštní... s ext3(2) a jeho nástroji, jako e2fsck, tune2fs, resize2fs, dump a restore jsem neměl problém (za cca 8let zkušeností). Řada dalších nástrojů s ním umí přímo pracovat, jako např. patimage a parted. A že bych ho nepřečetl pod jakýmkoliv jádrem linuxu nemám obavu, dokonce jej přečtu i ve Windows, což s XFS není pravda (např. 2.4.21 jej nepodporuje, bez externího patche, Windows ani nemluvím).
e2salvage
chcipnul pri zapisu na SIGSEGV, e2fsck se vubec nechytal. Nenalezl jediny superblok, v man strankach bylo prd a kde jsou dalsi kopie jsem si musel zjistovat leda tak sam.
BTW mezi nami system pro zalohovani je odjakziva tar