Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Samozřejmě, základem všech analogových simulátorů je Spice z univerzity v Berkeley. Na 99% existuje balíček Berkeley Spice pro vaši distribuci, pravděpodobně ve verzi Spice3f4 nebo Spice3f5. Téměř všechny novější analogové a smíšené analogově-digitální simulátory zachovávají původní syntaxi Berkeley Spice. I většina komerčních produktů typu PSpice, HSpice, Eldo apod. v cenové hladině $10000 vycházejí ze Spice a jsou s ním do jisté míry kompatibilní.
Z novějších open-source simulátorů, které zachovávají původní syntaxi mohu doporučit Gnucap a ngspice. Na stránce ngspice najdete linky i na další simulátory. Oba tyto programy jsou oproti původnímu Spice3f4 rychlejší, obsahují lepší podporu číslicových prvků a smíšených simulací a mohou používat dokonalejší modely součástek.
Vstupní soubor pro simulátory typu Spice je netlist v textovém formátu s direktivami pro vlastní simulaci. Můžete ho buď vytvářet ručně nebo s pomocí specializovaného nástroje. Na uvedených stránkách a s pomocí google určitě najdete několik grafických nadstaveb pro analogové simulátory typu Spice. Poslední možnost, kterou osobně využívám je export netlistu ze schématického editoru. Neznám schématický editor, který by neumožňoval export ve formátu Spice netlist.
Co se týká těch MCU... samozřejmě existují nástroje umožňující společnou simulaci CPU s perifériemi a nějakým elektrickým obvodem okolo. Umožňují obvykle pouze čistě digitální simulaci a jsou dost drahé. Kdysi jsem někde zahlédl pokus o podobný open-source systém, ale bylo to myslím pro procesory PIC a nevím v jakém je to stádiu.
Ještě bych se vrátil ke smíšené simulaci. Z osobní zkušenosti vám můžu doporučit rozdělit vždy simulaci na analogovou a číslicovou. Smíšená simulace je vhodná pro víceméně analogové obvody s několika digitálními prvky. Rozhodně je sebevražda pokoušet se simulovat obvod obsahující analogovou část plus například 100 tisíc a více ekvivalentních hradel analogovým (myšleno mixed-mode) simulátorem.
Pro digitální simulace je vhodné obvod popisovat v některém HDL, například VHDL, Verilog, SystemC a další. Druhá možnost je export schématu digitální časti do netlistu v některém z těchto jazyků. Z open-source digitálních simulátorů je v současnosti na slušné úrovni pouze Icarus Verilog, takže doporučuji používat tento jazyk. Vlastně ještě SystemC by mělo být použitelné, protože je šířeno ve formě knihoven pro běžné kompilátory C. Tam by však nastal problém se syntézou, protože nevím o open-source nástroji pro syntézu SystemC.
Ještě mi to nedá...
jednim z mojich konicku je robotika a slozitejsi elektronika
nejaky obvod ktery by mohl obsahovat i nejakou tu logiku, nejakej ten ptoclen, nejakou tu pamet, nejakej ten AVR-procesor
Tak by mě docela zajímalo, čemu říkáte složitější elektronika?;)
Tiskni
Sdílej: