Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
Predvčerom som si kúpil túto web kameru CN-WCAM23. Samozrejme neočakával som že mi bude fungovať s čistým modulárnym jadrom SUSE 10.
Naštastie existuje veľa projektov a programátorov ktorí tieto moduly tvoria. Jedným z nich je aj spca5xx vedel som že to už nebude také jednoduché ako v gentoo, ale nainštalovať som to proste musel. Najprv prišli na rad zdrojové kódy jadra, zarazilo ma ale že po update jadra v distribúcii sa "neupdatovalo" aj zdrojové kódy jadra. No ale čo už musel som potom každý inštalátor "oklamať" cestou k zdrojovým kódom jadra. To nebol až taký veľký problém. Potom bolo potrebné nainštalovať moduly, popri tom som zistil že pri vytváraní konfiguračného súboru jadra si ho nenastaví tak ako je použité to na ktorom beží (pred asi rokom mi to išlo celkom v poriadku) naštastie v /boot sa nachádzal config. Tak som skompiloval jadro nainštaloval moduly a mohol som sa pustiť do kompilácie modulu pre web kameru. Kompilácia prešla v poriadku, modul som prekopíroval do adresára s modulmi a spustil depmod -ae. Modul sa načíta príkazom modprobe spca5x a v výpise dmesg sa mi objavila kamera a vytvorila /dev/video. Spustím xawtv a nič, neviem ako sa tam určuje z akého zariadenia má brať obraz ale nechcel som sa tým dlho zapodievať tak som nechal xawtv napokoji a nainštaloval som spcagui, spcaview, spcaserv a spcacat. Obraz sa ukázal v spcagui tak som bol spokojný dokonca aj nastavovanie bolo úspešné. Zaujímalo by ma ale kedy sa zapne infračervený režim, keďže v manuáli je napísaná aj takáto vlastnosť čipu. No ani pod win32 som nenašiel túto vlastnosť. Žeby to bolo automatické? No najlepšia vec u tejto web kamery je že je možné objektív vyskrutkovať, to použijem pri iných veciach nechajte sa prekvapiť. Takže zase som sa niečo dozvedel, ale myslel som si že distribúcia ako SUSE bude mať tento modul už v distribúcii.
Tiskni
Sdílej:
Dobry zapis.
Mohol by si to dat aj do sekcie HW.