Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Predtým ako začnete čítať tento príspevok, pozrite si najprv nasledovný obrázok.
Čo vidíte? Sú tam obyčajný penguinovia alebo po slovensky tučniaci. Tieto malé a zlaté stvorenia pozná väčšina z nás ako logo Linuxu, ktorého predstavuje tučniak Tux.
Dnes mi spolužiak trepol jednu vec ohľadom distribúcií a tak som sa troška nad tým zamyslel a nakoniec som sa rozhodol, že napíšem tento príspevok. Musím uznať, že logo pre Linux je zvolené skutočne veľmi dobre, mnoho ľudí má problém s výberom distribúcií, dôvod? Sú ich stovky. Niektoré sú už staršie a medzi zasvätenými dlho uznávanými, niektoré za ten dlhý čas už možno aj zanikli, ale takisto sa ešte stále rodia nové a nové, ktoré ešte nie sú tak vychytané ako tie staršie, ktoré sú tu už zopár rokov.
Pripomína vám to niečo?
Mne to strašne pripomína práve tie milé stvorenia na obrázku, na ktorý som odkazoval v úvode príspevku, už chápete? Tých starších je tam pár, ale stoja pevne na nohách, jeden však už padol, zrejme sa len stará o mláďa, alebo už zahynul. Väčšinou však prevažujú mladé, tých je najviac, nevedia ešte pevno stáť na nohách, ale postupne sa učia.
Celkovo si však určite hneď na prvý pohľad všimnete, že je ich veľmi veľa, áno linuxových distribúcií je takisto veľmi veľa, veď sú to tiež tučniačikovia, niektoré sú tu už dlho, niektoré nie, ale majú blízko k ich živočíšnemu symbolu :)
Tiskni
Sdílej: