Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Open source mapová a navigační aplikace OsmAnd (OpenStreetMap Automated Navigation Directions, Wikipedie, GitHub) oslavila 15 let.
Predtým ako začnete čítať tento príspevok, pozrite si najprv nasledovný obrázok.
Čo vidíte? Sú tam obyčajný penguinovia alebo po slovensky tučniaci. Tieto malé a zlaté stvorenia pozná väčšina z nás ako logo Linuxu, ktorého predstavuje tučniak Tux.
Dnes mi spolužiak trepol jednu vec ohľadom distribúcií a tak som sa troška nad tým zamyslel a nakoniec som sa rozhodol, že napíšem tento príspevok. Musím uznať, že logo pre Linux je zvolené skutočne veľmi dobre, mnoho ľudí má problém s výberom distribúcií, dôvod? Sú ich stovky. Niektoré sú už staršie a medzi zasvätenými dlho uznávanými, niektoré za ten dlhý čas už možno aj zanikli, ale takisto sa ešte stále rodia nové a nové, ktoré ešte nie sú tak vychytané ako tie staršie, ktoré sú tu už zopár rokov.
Pripomína vám to niečo?
Mne to strašne pripomína práve tie milé stvorenia na obrázku, na ktorý som odkazoval v úvode príspevku, už chápete? Tých starších je tam pár, ale stoja pevne na nohách, jeden však už padol, zrejme sa len stará o mláďa, alebo už zahynul. Väčšinou však prevažujú mladé, tých je najviac, nevedia ešte pevno stáť na nohách, ale postupne sa učia.
Celkovo si však určite hneď na prvý pohľad všimnete, že je ich veľmi veľa, áno linuxových distribúcií je takisto veľmi veľa, veď sú to tiež tučniačikovia, niektoré sú tu už dlho, niektoré nie, ale majú blízko k ich živočíšnemu symbolu :)
Tiskni
Sdílej: