Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »Richard Stallman přednáší ve středu 7. května od 16:30 na Technické univerzitě v Liberci o vlivu technologií na svobodu. Přednáška je určená jak odborné tak laické veřejnosti.
Jean-Baptiste Mardelle se v příspěvku na blogu rozepsal o novinkám v nejnovější verzi 25.04.0 editoru videa Kdenlive (Wikipedie). Ke stažení také na Flathubu.
K rozšiřujícím patterns as a when přibyl ještě unless. Má opačný význam k when.
Fůůůůj :(
and as break case cfn clone coro cycle do else enum false fn for glob goto if in let match module new nil not or quote rec redo result return seq true unless unquote when while with yield __FILE__ __LINE__
a bit operátory band bor bxor bnot asr bsr bsl
, některá ještě nejsou využita (module - moduly, cfn - generátory, coro - korutiny) a další momentálně přidávat neplánuju.
coalesce()
z SQL? Má libovolný počet parametrů a vrací první nenulovou hodnotu. Není to tak úplně funkce/metoda a je potřeba ji řešit pomocí nestandardních prostředků (klíčové slovo, nebo něco, co jen vypadá jako funkce). Její výhoda je v tom, že po nalezení nenulové hodnoty se ty další výrazy už nemusí vyhodnocovat.
No nevím, ale myslím, že tady by stačil operátor or
, např.
let x = a or b or c or d or e or f
vyhodnotí se a, pokud není nil, přiřadí se, dál už to nejde; pokud je nil, vyhodnotí se b, apod. nevýhodou je, že nefunguje na hodnotách false, to by se dalo možná udělat ještě jinak:
let x = a unless a == nil else b unless b == nil else c unless c == nil else d .....
x = a || b || c …Boolean by to chtělo objektový – proměnná pak může nabývat tří hodnot:
true
, false
, null
.
Použití klíčových slov má výhodu v tom, že i člověk neznalý jazyka může hned vidět, co to znamená. Některé části kódu se pak čtou skoro jako angličtina, což je výhoda.
Řekl Cobolista, a prezentoval jako výhodu Cobolu, to že chudák Fortranista musí luštit a = b + c, zatímco on má pěkné anglické ADD b,c GIVING A. Kupodivu později se i v tom Cobolu objevila možnost použít ono a=b+c.
Práce s ukecaným jazykem je utrpení. Problém je v tom, že někdo abstrahuje problém, řeší ho v nějaké vnitřní kondenzované formě, a místo aby pak tohle kondenzované řešení zapsal, tak napíše román, který sice připomíná angličtinu, ale dostat z něj jádro problému, je dost oser.
Aneb neopakujte historické chyby.
perl -ne 'print "chro chro\n" if /jsem prase/'
Tiskni
Sdílej: