Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevili v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
K rozšiřujícím patterns as a when přibyl ještě unless. Má opačný význam k when.
Fůůůůj :(
and as break case cfn clone coro cycle do else enum false fn for glob goto if in let match module new nil not or quote rec redo result return seq true unless unquote when while with yield __FILE__ __LINE__
a bit operátory band bor bxor bnot asr bsr bsl
, některá ještě nejsou využita (module - moduly, cfn - generátory, coro - korutiny) a další momentálně přidávat neplánuju.
coalesce()
z SQL? Má libovolný počet parametrů a vrací první nenulovou hodnotu. Není to tak úplně funkce/metoda a je potřeba ji řešit pomocí nestandardních prostředků (klíčové slovo, nebo něco, co jen vypadá jako funkce). Její výhoda je v tom, že po nalezení nenulové hodnoty se ty další výrazy už nemusí vyhodnocovat.
No nevím, ale myslím, že tady by stačil operátor or
, např.
let x = a or b or c or d or e or f
vyhodnotí se a, pokud není nil, přiřadí se, dál už to nejde; pokud je nil, vyhodnotí se b, apod. nevýhodou je, že nefunguje na hodnotách false, to by se dalo možná udělat ještě jinak:
let x = a unless a == nil else b unless b == nil else c unless c == nil else d .....
x = a || b || c …Boolean by to chtělo objektový – proměnná pak může nabývat tří hodnot:
true
, false
, null
.
Použití klíčových slov má výhodu v tom, že i člověk neznalý jazyka může hned vidět, co to znamená. Některé části kódu se pak čtou skoro jako angličtina, což je výhoda.
Řekl Cobolista, a prezentoval jako výhodu Cobolu, to že chudák Fortranista musí luštit a = b + c, zatímco on má pěkné anglické ADD b,c GIVING A. Kupodivu později se i v tom Cobolu objevila možnost použít ono a=b+c.
Práce s ukecaným jazykem je utrpení. Problém je v tom, že někdo abstrahuje problém, řeší ho v nějaké vnitřní kondenzované formě, a místo aby pak tohle kondenzované řešení zapsal, tak napíše román, který sice připomíná angličtinu, ale dostat z něj jádro problému, je dost oser.
Aneb neopakujte historické chyby.
perl -ne 'print "chro chro\n" if /jsem prase/'
Tiskni
Sdílej: