Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
K rozšiřujícím patterns as a when přibyl ještě unless. Má opačný význam k when.
Fůůůůj :(
and as break case cfn clone coro cycle do else enum false fn for glob goto if in let match module new nil not or quote rec redo result return seq true unless unquote when while with yield __FILE__ __LINE__
a bit operátory band bor bxor bnot asr bsr bsl
, některá ještě nejsou využita (module - moduly, cfn - generátory, coro - korutiny) a další momentálně přidávat neplánuju.
coalesce()
z SQL? Má libovolný počet parametrů a vrací první nenulovou hodnotu. Není to tak úplně funkce/metoda a je potřeba ji řešit pomocí nestandardních prostředků (klíčové slovo, nebo něco, co jen vypadá jako funkce). Její výhoda je v tom, že po nalezení nenulové hodnoty se ty další výrazy už nemusí vyhodnocovat.
No nevím, ale myslím, že tady by stačil operátor or
, např.
let x = a or b or c or d or e or f
vyhodnotí se a, pokud není nil, přiřadí se, dál už to nejde; pokud je nil, vyhodnotí se b, apod. nevýhodou je, že nefunguje na hodnotách false, to by se dalo možná udělat ještě jinak:
let x = a unless a == nil else b unless b == nil else c unless c == nil else d .....
x = a || b || c …Boolean by to chtělo objektový – proměnná pak může nabývat tří hodnot:
true
, false
, null
.
Použití klíčových slov má výhodu v tom, že i člověk neznalý jazyka může hned vidět, co to znamená. Některé části kódu se pak čtou skoro jako angličtina, což je výhoda.
Řekl Cobolista, a prezentoval jako výhodu Cobolu, to že chudák Fortranista musí luštit a = b + c, zatímco on má pěkné anglické ADD b,c GIVING A. Kupodivu později se i v tom Cobolu objevila možnost použít ono a=b+c.
Práce s ukecaným jazykem je utrpení. Problém je v tom, že někdo abstrahuje problém, řeší ho v nějaké vnitřní kondenzované formě, a místo aby pak tohle kondenzované řešení zapsal, tak napíše román, který sice připomíná angličtinu, ale dostat z něj jádro problému, je dost oser.
Aneb neopakujte historické chyby.
perl -ne 'print "chro chro\n" if /jsem prase/'
Tiskni
Sdílej: